ITPB1/415-892/09/HD - Sposób opodatkowania dochodu w związku z likwidacją spółki z.o.o.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 lutego 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-892/09/HD Sposób opodatkowania dochodu w związku z likwidacją spółki z.o.o.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 16 listopada 2009 r. (data wpływu 19 listopada 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania dochodu w związku z likwidacją spółki z o.o. - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 listopada 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania dochodu w związku z likwidacją spółki z o.o.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, będącą jedynym wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, postawionej w stan likwidacji uchwałą Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników o rozwiązaniu Spółki z dnia 7 stycznia 2009 r., a tym samym posiadającym 100% udziałów w kapitale zakładowym tej Spółki. W ramach majątku polikwidacyjnego do wydania Wspólnikowi na zasadzie art. 286 § 1 Kodeksu spółek handlowych (Wnioskodawca jest jedynym wspólnikiem Spółki, a zatem trudno w takim wypadku mówić o podziale majątku pomiędzy wspólników, jak to wynika expressis verbis z treści art. 286 K.s.h.), pozostała kwota zdeponowana na rachunku bankowym Spółki, która jest skutkiem spieniężenia majątku Spółki w ramach postępowania likwidacyjnego lub w ramach czynności podjętych przed podjęciem uchwały o rozwiązaniu Spółki.

Wartość majątku otrzymana w związku z likwidacją osoby prawnej (w tym wypłata gotówki na rzecz wspólników) podlega zryczałtowanemu 19% podatkowi, o którym mowa w art. 30a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy dla celów opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z art. 30a ust. 1 tej ustawy, wartość majątku otrzymanego w wyniku zakończenia (likwidacji) spółki z o.o. przez jej jedynego wspólnika, który jest osobą fizyczną, należy pomniejszyć o wydatki poniesione przez tego wspólnika na objęcie lub nabycie udziałów w tej spółce, czy też należy opodatkować całość otrzymanego majątku bez pomniejszania go o wydatki na nabycie lub objęcie udziałów...

Zdaniem Wnioskodawcy, majątek dzielony pomiędzy wspólników po zakończeniu postępowania likwidacyjnego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w trybie art. 286 Kodeksu spółek handlowych, a w przypadku jednego wspólnika majątek przekazywany mu po zakończeniu likwidacji, winien zostać opodatkowany z uwzględnieniem (pomniejszeniem wartości otrzymywanego majątku) o wydatki poniesione na objęcie lub nabycie udziałów.

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, świadczenie likwidacyjne, tj. wartość majątku otrzymana w związku z likwidacją osoby prawnej, zaliczane jest podatkowo do przychodów (dochodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także: wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej (...), co w ocenie Wnioskodawcy oznacza, że dochodem podlegającym opodatkowaniu jest jedynie dochód "faktycznie otrzymany", a w konsekwencji, że opodatkowaniu podlegać winno jedynie realne (rzeczywiste, faktyczne) przysporzenie majątkowe wspólnika.

Jednocześnie oczywistym jest, iż koniecznym i niezbędnym warunkiem otrzymania przez wspólnika likwidowanej Spółki świadczenia likwidacyjnego jest dysponowanie przez niego udziałami w likwidowanej Spółce, których pozyskanie zawsze wiąże się z pewnymi wydatkami, które maja charakter albo pieniężny (przy zakupie udziałów od dotychczasowego wspólnika jest to cena zapłacona za udziały, a przy objęciu udziałów nowoutworzonych, jest to wartość nominalna nowoutworzonych udziałów), albo niepieniężny (w przypadku obejmowania udziałów za aport wnoszony do spółki, który jednak również ma określoną wartość).

W takiej zatem sytuacji faktyczny dochód podatnika stanowić może jedynie dodatnia różnica pomiędzy wydatkami (kosztami) poniesionymi przez niego na pozyskanie udziałów (z których należne jest świadczenie likwidacyjne) a wartością kwoty likwidacyjnej. W ocenie Wnioskodawcy, uzyskanie świadczenia likwidacyjnego jest przy tym pochodną posiadania przez wspólnika udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Skoro opodatkowaniu podlegać ma jedynie przychód (dochód) faktycznie otrzymany, to oznacza, że sama wartość udziałów, z których wynika prawo do uzyskania świadczenia likwidacyjnego winna zostać wyłączona z podstawy opodatkowania, zostały one bowiem nabyte na długo przed rozpoczęciem procesu likwidacji. W konsekwencji nie sposób uznać za faktycznie otrzymaną tej części kwoty z likwidacji, która odpowiada wartości posiadanych przez Wnioskodawcę udziałów, albowiem faktycznie uzyskał on jedynie nadwyżkę nad wartością posiadanych przez siebie udziałów i tylko taka nadwyżka stanowi de facto dochód z tytułu likwidacji, który zgodnie z przepisami prawa winien zostać opodatkowany.

W ocenie Wnioskodawcy, przyjęcie odmiennej interpretacji, wiążącej się z obowiązkiem opodatkowania całej wartości świadczenia likwidacyjnego, a nie wartości "faktycznie" otrzymanej, prowadziłoby niekiedy do sytuacji opodatkowania wspólnika nawet wtedy, gdy wartość majątku z likwidacji Spółki, będącej osobą prawną, była równa lub nawet niższa od wartości wkładu początkowego wniesionego przez podatnika do spółki.

Zdaniem Wnioskodawcy, trudno byłoby znaleźć jakiekolwiek racjonalne uzasadnienie dla takiej sytuacji, skoro z ogólnej konstrukcji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika jedynie obowiązek opodatkowania dochodu, tj. faktycznego przysporzenia majątkowego wspólnika. W sytuacji natomiast opisanej wyżej, opodatkowaniu podlegałaby de facto strata podatnika, co uznać należy za całkowicie sprzeczne z podstawowym celem tej ustawy, jakim jest opodatkowanie dochodu. Tym samym całkowicie uzasadniona wydaje się zatem - w tym stanie faktycznym - taka wykładnia regulacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która nakazywałaby opodatkować jedynie dodatnią różnicę pomiędzy wartością przypadającego na wspólnika świadczenia likwidacyjnego, a wydatkami poniesionymi na pozyskanie udziałów stanowiących podstawę dla wypłaty na jego rzecz świadczenia likwidacyjnego ze spółki posiadającej osobowość prawną.

Podkreślić przy tym należy, iż zasada opodatkowania wyłącznie nadwyżki wartości świadczenia likwidacyjnego nad kosztami uzyskania udziałów w likwidowanej spółce z o.o. ewidentnie obowiązuje w przypadku osób prawnych, będących wspólnikami likwidowanej spółki z o.o. (art. 10 ust. 1 pkt 3) w związku z art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Brak jest jednocześnie jakichkolwiek racjonalnych podstaw do dywersyfikowania sytuacji prawnej wspólników likwidowanej Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w zależności od tego, czy tym wspólnikiem jest osoba prawna, czy też osoba fizyczna. W rezultacie, w ocenie Wnioskodawcy, sytuacja prawna wspólników Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, będących osobami fizycznymi winna być analogiczna do sytuacji wspólników będących osobami prawnymi, a zatem, podobnie jak w przypadku tych ostatnich - w przypadku osób fizycznych, za dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym winna zostać uznana nadwyżka uzyskanego świadczenia likwidacyjnego przez tego wspólnika nad kosztami (wydatkami) uzyskania udziałów w tej spółce.

W ocenie Wnioskodawcy, stanowisko takie wynika także z treści wprowadzonego w dniu 1 stycznia 2009 r. przepisu art. 21 ust. 1 pkt 50a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który wyraźnie wskazuje, iż wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej w części stanowiącej koszt nabycia lub objęcia udziałów jest wolna od podatku dochodowego. Z przepisu tego wynika, iż wspólnik jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego wyłącznie od nadwyżki wartości przekazanego mu w wyniku likwidacji majątku nad kosztami nabycia udziałów w likwidowanej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Stanowisko Wnioskodawcy poparte jest niezmienioną do chwili obecnej linią interpretacyjną prezentowaną przez Ministerstwo Finansów, której przejawem jest pismo Ministerstwa Finansów z dnia 15 listopada 2006 r. Nr DD3-0602-169/RM/06/MB7-7936 (Biuletyn Skarbowy z 2007 r.), stanowiące odpowiedź na interpelację poselską, w której to Ministerstwo Finansów wskazało, iż w przypadku podziału majątku likwidowanej osoby prawnej zryczałtowany podatek dochodowy pobiera się od wartości majątku otrzymanego w wyniku podziału pomniejszonej o poniesione wydatki na nabycie udziałów. Z uwagi na to, iż wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej traktowana jest jako dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, należy uznać, że opodatkowaniu podlega różnica między wartością majątku otrzymanego w wyniku likwidacji a wydatkami poniesionymi na objęcie lub nabycie udziałów (akcji). Zatem zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku podziału majątku likwidowanej osoby prawnej, pobiera się od wartości majątku otrzymanego w wyniku podziału pomniejszonej o poniesione wydatki na nabycie udziałów (akcji).

Podobne stanowisko prezentuje Naczelnik II Urzędu Skarbowego w Radomiu w interpretacji podatkowej Nr 1425/034/415/4/2007 z dnia 27 kwietnia 2007 r., który przychylił się do interpretacji zaprezentowanej przez wnioskodawcę i potwierdził, iż: " (...) w przypadku likwidacji spółki z o.o. opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlega nadwyżka pomiędzy wartością majątku uzyskanego przez udziałowców a wydatkami na ich nabycie przez udziałowców w likwidowanej spółce" oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji podatkowej Nr IPPB1/415-909/08-4/EC z dnia 5 listopada 2008 r.

Identyczne stanowisko prezentuje Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z dnia 19 lutego 2008 r. Nr ITPB1/415-564/07/DP.

Podobne stanowisko zostało zaprezentowane w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 17 marca 2008 r. Nr IBPB2/415-440/08/HS/KAN-856/01/08 oraz z dnia 14 kwietnia 2008 r. Nr IBPB2/415-98/08/MZ/KAN-320/01/08, a także w postanowieniu Naczelnika Urzędu Skarbowego w Gorlicach z dnia 20 czerwca 2007 r. znak: PDOF/415-39/07/36637, postanowieniu Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 29 marca 2007 r. 1472/DPC/415-22/07/PK, decyzji Dyrektora Izba Skarbowej w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Ciechanowie z dnia 23 stycznia 2007 r. znak: 1461/DCi-l/415-13/U/06/AO, oraz postanowieniu Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu z dnia 27 kwietnia 2007 r. 1425/034/415/4/2007.

Również w najbardziej aktualnej interpretacji zaprezentowanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 20 stycznia 2009 r. Nr IPPB1/415-1266/08-2/EC organ podatkowy stwierdził, iż: "opodatkowaniu podlega różnica między wartością majątku otrzymanego w wyniku likwidacji a wydatkami poniesionymi na objęcie lub nabycie udziałów (akcji). Zatem zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku podziału majątku likwidowanej osoby prawnej pobiera się od wartości majątku otrzymanego w wyniku likwidacji (przychodu z likwidacji), pomniejszonego o poniesione wydatki na nabycie lub objęcie udziałów.

Zasada ta została wprost wyrażona przez dodany mocą ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2008 r. Nr 209, poz. 1316) art. 21 ust. 1 pkt 50a. Zgodnie z tym przepisem, wolna od podatku dochodowego jest wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej w części stanowiącej koszty nabycia lub objęcia udziałów (akcji) albo wkładów w spółdzielni. Zmiana weszła wżycie 1 stycznia 2009 r. i ma zastosowanie do dochodów (poniesionych strat) od 1 stycznia 2009 r.

Zatem wartość świadczenia likwidacyjnego ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przypadająca do opodatkowania u osoby fizycznej będącej akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej winna uwzględniać wydatki poniesione przez spółkę komandytowo-akcyjną na nabycie/objęcie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, o ile wydatki te wcześniej nie były zaliczone przez spółkę komandytowo-akcyjną do kosztów uzyskania przychodów.

Innymi słowy, wartość świadczenia otrzymanego w wyniku likwidacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przypadająca do opodatkowania u wnioskodawczyni powinna zostać pomniejszona o poniesione przez spółkę wydatki na nabycie/objęcie udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, stosownie do posiadanego przez wnioskodawczynię udziału w spółce komandytowo-akcyjnej."

W doktrynie spotyka się jednak również odmienne stanowiska. Vide choćby Dariusz Strzelec komentarz problemowy Opodatkowanie innych niż dywidenda przychodów wspólników spółki kapitałowej (cyt. za systemem informacji prawniczej LEX): W tym miejscu należy dodatkowo zwrócić uwagę na pewną kwestię, która w ostatnim czasie jest powodem wielu wątpliwości podatników. Do końca 2004 r. zwolnione były od podatku dochodowego przychody otrzymane przez wspólnika w związku ze zwrotem wkładów w spółce w części stanowiącej koszt ich nabycia - na mocy art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast od dnia 1 stycznia 2005 r. powyższe zasady już nie obowiązują. Osoba fizyczna, która po dniu 1 stycznia 2005 r. otrzyma zwrot wkładu wniesionego do spółki będącej osobą prawną nie może powoływać się na uregulowane w tym przepisie zwolnienie, bowiem zakres zwolnienia obecnie obejmuje wyłącznie przychody otrzymane w związku ze zwrotem wkładów w spółce osobowej.

Tym samym, cała wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją spółki z o.o. (środki trwałe i towary handlowe, a także środki pieniężne) jest dochodem (przychodem). Podatek dochodowy pobiera się od przychodu uzyskanego w związku z likwidacją spółki z o.o. bez pomniejszania o koszty uzyskania przychodów (ww. art. 30a ust. 6 ustawy). Jest to różnica w stosunku do podatników będących osobami prawnymi, którzy w analogicznej sytuacji będą płacili podatek od dochodu, skalkulowanego jako wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją, pomniejszonego o koszt jego nabycia.

Podobnie Adam Bartosiewicz w informacji z portalu Wolters Kluwer www.abc.com.pl stwierdził, iż: "Przychody otrzymane w związku z likwidacją osoby prawnej są przychodami z udziału w zyskach osób prawnych. W odniesieniu do osób prawnych z przychodów wyłącza się równowartość kwot wydatkowanych na nabycie (objęcie) udziałów. Takich przepisów niestety brak w przypadku podatników - osób fizycznych. Oznacza to, że trzeba będzie pobrać zryczałtowany podatek od kwot wypłacanych udziałowcowi - osobie prawnej." W uzasadnieniu podkreślił, iż: "Dla osoby fizycznej przychodem z likwidacji (z udziału w zyskach osób prawnych) jest także wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej. Problemem jest to, że w ustawi o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma takich przepisów, jak znajdują się w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Nie ma wyłączenia z przychodów kwot otrzymanych z likwidacji osób prawnych - w części stanowiącej koszt nabycia udziałów. Powstaje zatem pytanie, czy nie należałoby objąć zryczałtowanym podatkiem całego przychodu w postaci kwot otrzymanych przez udziałowca - osobę fizyczną. W piśmiennictwie wskazuje się, że w tym przypadku opodatkowaniu podlegać będzie właśnie przychód, gdyż ustawa wyraźnie wskazuje na opodatkowanie przychodu, stanowiąc o otrzymanej "wartości majątku". Z uwagi zaś na brak podobnego wyłączenia jakie zawarte jest w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, opodatkowaniu podlegać będą kwoty otrzymane przez podatnika" (A. Bartosiewicz, R. Kubacki, Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Komentarz, Warszawa 2006, s. 977).

Tak więc otrzymany przez udziałowca - osobę fizyczną dochód z likwidacji, będzie podlegał opodatkowaniu jako dochód z udziału w zyskach osób prawnych. Przepisy art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje w tym przypadku zryczałtowany 19% podatek.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów (art. 9 ust. 2 ww. ustawy).

Jak wynika z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednym ze źródeł przychodów są m.in. kapitały pieniężne.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. c) ww. ustawy, za przychód z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni, w tym również podział majątku likwidowanej spółki.

Dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych - w myśl art. 24 ust. 5 pkt 3 ww. ustawy - jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej.

Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od uzyskanych dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych - z zastrzeżeniem art. 52a - pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy. Zryczałtowany podatek, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-4 oraz pkt 6, 8 i 9, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 5 pkt 1, 2 i 4, ust. 5a i 5d (art. 30a ust. 6 ww. ustawy).

Jednocześnie należy zwrócić uwagę na treść przepisu art. 21 ust. 1 pkt 50a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że wolna od podatku dochodowego jest wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej w części stanowiącej koszt nabycia lub objęcia udziałów (akcji) albo wkładów w spółdzielni.

Stosownie do treści art. 286 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), podział między wspólników majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli nie może nastąpić przed upływem sześciu miesięcy od daty ogłoszenia o otwarciu likwidacji i wezwaniu wierzycieli. Majątek, o którym mowa w § 1, dzieli się między wspólników w stosunku do ich udziałów (art. 286 § 2 tej ustawy). Przepisy powyższe nie wskazują jak ustalić wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej, a jedynie określają sposób podziału tego majątku. Zasad ustalania wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją spółki nie wyrażają wprost również przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że uchwałą Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników z dnia 7 stycznia 2009 r. postanowiono o rozwiązaniu postawionej w stan likwidacji Spółki z o.o., której Wnioskodawca jest jedynym wspólnikiem (posiadającym 100% udziałów w kapitale zakładowym tej Spółki). W ramach majątku polikwidacyjnego do wydania wspólnikowi, na zasadzie art. 286 § 1 Kodeksu spółek handlowych, pozostała kwota zdeponowana na rachunku bankowym Spółki, która jest skutkiem spieniężenia majątku Spółki w ramach postępowania likwidacyjnego lub w ramach czynności podjętych przed podjęciem uchwały o rozwiązaniu Spółki.

Biorąc pod uwagę powołane powyżej przepisy prawa podatkowego na tle przedstawionego stanu faktycznego, należy zatem uznać, iż w wyniku zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 50a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlega różnica między wartością majątku otrzymanego w wyniku likwidacji a wydatkami poniesionymi na objęcie lub nabycie udziałów (akcji). Zatem zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, w przypadku podziału majątku likwidowanej osoby prawnej, pobiera się od wartości majątku otrzymanego w wyniku likwidacji (przychodu z likwidacji), pomniejszonego o poniesione wydatki na nabycie udziałów (akcji).

W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji organów podatkowych należy stwierdzić, że rozstrzygnięcia te zapadły w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl