ITPB1/415-798/08/PSZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 11 marca 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-798/08/PSZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa

(tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 19 września 2008 r. (data wpływu 18 grudnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów podatku od nieruchomości zapłaconego w roku 2008 i 2009, a dotyczącego lat 2004-2007 - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 grudnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów przychodu podatku od nieruchomości zapłaconego w roku 2008 i 2009, a dotyczącego lat 2004-2007.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W latach 2004-2007 uzyskiwał Pan przychody z najmu nieruchomości. Najem nie był wykonywany w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej. Od 1 stycznia 2008 r. przychody z najmu tych samych nieruchomości osiągane są już jako przychody z prowadzonej działalności gospodarczej, na podstawie wpisu do ewidencji działalności. Dla potrzeb podatkowych prowadzi Pan podatkową księgę przychodów i rozchodów. Na początku roku 2008 urząd miasta, w wyniku przeprowadzonej kontroli, stwierdził, że w latach 2004-2007 zaniżył Pan stawki podatku od nieruchomości. W wyniku powyższego, zobowiązany Pan został do sporządzenia korekt deklaracji na podatek od nieruchomości i zapłaty dodatkowo 96.000 zł. Zapłatę powyższej kwoty rozłożono na 10 rat. Termin zapłaty pierwszej raty to 20 sierpnia 2008 r., a ostatniej 20 maja 2009 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy możliwe jest zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w latach 2008-2009, kwoty zapłaconego podatku od nieruchomości, który dotyczył lat 2004-2007.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedmiotowej sprawie zastosowanie ma przepis art. 22 ust. 5c, w związku z art. 22c ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty związane z przychodami, są potrącane w dacie ich poniesienia, tzn. koszt podatku od nieruchomości za lata 2004-2007 będzie mógł Pan zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w dacie płatności poszczególnych rat tegoż podatku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Stosownie do treści art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Z powyższego przepisu wynika, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty, a więc bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskiwaniem przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 powołanej ustawy. Jednakże, aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, podatnik musi wykazać jego związek z prowadzoną działalnością oraz to, że poniesienie tego wydatku miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu, ewentualnie na zachowanie lub zabezpieczenie źródła tego przychodu.

Podatek od nieruchomości nie został wymieniony w katalogu zawartym w przepisach art. 23 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako wydatek wyłączony z możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów.

Podatek od nieruchomości, którego obowiązek zapłaty wiąże się z posiadaniem nieruchomości, należy klasyfikować jako koszt, który podatnik jest obowiązany uiszczać w związku z posiadanym przez niego majątkiem.

A więc ponoszenie wydatków o charakterze publicznoprawnym od posiadanych nieruchomości związanych z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą może mieć wpływ na możliwość osiągnięcia przez niego przychodu, choć trudno powiązać je z konkretnym przysporzeniem. Wydatki takie, ponoszone przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą należy zatem zaliczać do kosztów uzyskania przychodów jako koszty ogólne prowadzonej działalności gospodarczej.

Podkreślenia wymaga jednak, iż warunkiem zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów jest związek tego wydatku z działalnością gospodarczą jako źródłem przychodu.

Z cytowanego powyżej art. 22 ust. 1 wynika bowiem, iż ustawodawca wyraźnie wiąże koszty uzyskania przychodu ze źródłem tego przychodu.

W przedmiotowej sprawie wskazuje Pan, iż w latach 2004-2007 uzyskiwał przychody z najmu nieruchomości. Najem nie był wykonywany w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, stanowił więc odrębne źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Obowiązek zapłaty zaległego podatku od nieruchomości wiąże się zaś z zaniżeniem tego podatku w latach 2004-2007.

Od 1 stycznia 2008 r. przychody z najmu tych samych nieruchomości osiągane są jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Wydatki na spłatę zaległego podatku od nieruchomości nie mają zatem związku, choćby pośredniego, z działalnością gospodarczą. Nie stanowią wobec tego kosztu uzyskania przychodu z tego źródła.

Brak jest też możliwości zaliczenia omawianego wydatku do kosztów uzyskania przychodów z najmu.

Jak już wykazano, zwrot użyty w przepisie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym "w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów" oznacza, że nie wszystkie wydatki ponoszone przez podatnika w związku uzyskiwanymi dochodami z najmu, podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na osiągnięcie tego przychodu.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że od 1 stycznia 2008 r. nie uzyskuje już Pan przychodów z tytułu najmu. Dlatego też uregulowanie podatku od nieruchomości za lata 2004-2007, po likwidacji źródła przychodu, jakim był najem nie uprawnia Pana do zaliczenia go do kosztów uzyskania przychodów z najmu.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej powoduje, że niniejsza interpretacja nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87-100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl