ITPB1/415-783/09/AD - Kwalifikowanie do pozarolniczej działalności gospodarczej sprzedaży elementów kolekcji (muszli).

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 grudnia 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-783/09/AD Kwalifikowanie do pozarolniczej działalności gospodarczej sprzedaży elementów kolekcji (muszli).

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 8 października 2009 r. (data wpływu 12 października 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym sprzedaży muszli z prywatnej kolekcji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 października 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym sprzedaży muszli z prywatnej kolekcji.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Od wielu lat kolekcjonuje Pan muszle ślimaków morskich. W chwili obecnej posiada bogaty kilkutysięczny zbiór. W miarę możliwości finansowych nabywa muszle poprzez ich zakup, indywidualne poławianie lub wymianę z innymi kolekcjonerami. Z czasem w zbiorach pojawiają się muszle podwójne czy nawet potrójne. Konchy lepszej jakości wypierają ze zbioru te o niższej wartości. Prowadzona jest ogólnoświatowa jakościowa gradacja muszli. W Pana zbiorach co 2-3 miesiące pojawia się około 100-200 egzemplarzy muszli na stałe wyłączonych ze zbioru ze względu na ich niską jakość. W związku z powyższym, aby pozbyć się zbędnych elementów zbioru wystawia je Pan co kilka miesięcy do sprzedaży, m.in. za pośrednictwem serwisu aukcyjnego allegro.pl., a część rozdaje chętnym lub, w formie dodatkowych upominków, kupującym. Ze środków uzyskanych ze sprzedaży muszli dokonuje kolejnych zakupów do swej kolekcji. Średnio z prowadzonej sprzedaży uzyskuje przychód w kwocie pomiędzy 800 zł - 1.200 zł. Zawodowo zajmuje się Pan dokonywaniem inwestycji kapitałowych na giełdzie papierów wartościowych, z czego utrzymuje siebie i rodzinę.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy sprzedaż elementów kolekcji - muszli, w myśl przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest kwalifikowana do źródła przychodów - pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zdaniem Wnioskodawcy, przychody uzyskiwane ze sprzedaży elementów kolekcji nie są przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej, a należą do źródła z odpłatnego zbycia innych rzeczy. W ocenie Wnioskodawcy jednym z podstawowych warunków dla zakwalifikowania przychodów jako uzyskiwanych z pozarolniczej działalności gospodarczej jest prowadzenie działalności zarobkowej w sposób zorganizowany i ciągły. Wnioskodawca wskazuje, iż celem, dla którego prowadzi sprzedaż elementów kolekcji, nie jest działalność zarobkowa, a pozbycie się jej elementów, które już nie leżą w jego kręgu zainteresowań, nie prowadzi on handlu muszlami ani w sposób zorganizowany, ani ciągły. Sprzedaje elementy kolekcji, które jako rzeczy weszły do jego majątku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego, stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W katalogu źródeł przychodu zawartym w art. 10 ust. 1 pkt 3 i 8 ww. ustawy jako odrębne źródła przychodu wyszczególniono:

*

pozarolniczą działalność gospodarczą,

*

odpłatne zbycie rzeczy.

W myśl art. 5a pkt 6 wyżej powołanej ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

*

wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

*

polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

*

polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie natomiast do art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

*

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

*

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

*

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

*

innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Obowiązki podatkowe zależą zatem od okoliczności uzyskania przychodów, o których mowa w powołanych wyżej przepisach. W sytuacji, gdy sprzedaż rzeczy dokonywana jest przez podatnika w sposób ciągły i zorganizowany, we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, w celu zarobkowym, tzn. z nastawieniem na zysk, wówczas posiada znamiona pozarolniczej działalności gospodarczej. Natomiast gdy sprzedaż nie nastąpiła w wykonywaniu działalności gospodarczej i została dokonana przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, wówczas stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ww. ustawy.

W przedstawionym stanie faktycznym czynności związane ze sprzedażą muszli o znaczeniu kolekcjonerskim, stanowiących własność Pana, nie noszą znamion pozarolniczej działalności gospodarczej w świetle przytoczonej powyżej definicji. Sprzedaż jedynie muszli powtarzających się trudno uznać za wiążącą się z chęcią stałego zarobkowania (osiągania zysków). Dokonane czynności należy zatem zakwalifikować jako sprzedaż innych rzeczy ruchomych, która nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

Reasumując, w przypadku gdy sprzedaż nieprzydatnych, powtarzających się rzeczy z kolekcji własnej muszli, zostanie dokonana przez Pana przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, powstanie przychód z tytułu odpłatnego zbycia rzeczy ruchomych, a uzyskany dochód z tego tytułu podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych. Jeżeli zaś sprzedaż nastąpi po upływie tego terminu - nie stanowi ona źródła przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie podkreślenia wymaga, że przy wydawaniu niniejszej interpretacji tutejszy organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku.

Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) jest zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl