ITPB1/415-710/10/PSZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 października 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-710/10/PSZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 12 lipca 2010 r. (data wpływu), uzupełnionym pismem z dnia 28 lipca 2010 r. (data wpływu 6 sierpnia 2010 r.) oraz pismem z dnia 16 września 2010 r. (data wpływu 21 września 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych stawką 3% - jest prawidłowe, o ile wykonywane czynności mieszczą się w ustawowej definicji działalności usługowej w zakresie handlu.

UZASADNIENIE

W dniu 12 lipca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych stawką 3%.

Wniosek uzupełniono pismem z dnia 28 lipca 2010 r. (data wpływu 6 sierpnia 2010 r.) oraz pismem z dnia 16 września 2010 r. (data wpływu 21 września 2010 r.).

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Zamierza Pan rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej. Data rozpoczęcia działalności uzależniona jest od terminu określenia formy opodatkowania.

Wskazuje Pan, iż prowadzona działalność dotyczyć będzie "Usług w zakresie handlu hurtowego żywymi zwierzętami" (PKWiU z roku 2004: 51.23.10-00.00). Odpowiednikiem PKWiU z 2008 r. jest: 46.22.10.0 "Sprzedaż hurtowa żywych zwierząt"

Usługa jaką zamierza Pan wykonywać polegałaby na ważeniu, ustalaniu klasy, wycenie żywca oraz wystawianiu faktur dla firm zlecających i załatwianiu reszty formalności związanych ze sprzedażą zwierząt (wyrejestrowanie w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa itp.).

Aktualnie posiada Pan uprawnienia do klasyfikacji w systemie EUROP tj. w systemie klasyfikacji poubojowej tusz wołowych nadzorowanym przez Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno Spożywczych. Będzie to pomocne w świadczeniu przez Pana ww. usług. Rozliczanie się z firmami zlecającymi usługi będzie uzależnione od ilości skupionych sztuk (faktura będzie wystawiana za: ilość sztuk x uzgodniona cena za sztukę).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy zgodnie z ustawą z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne działalność zarejestrowana pod nazwą "Usługa w zakresie handlu żywymi zwierzętami" podlega podatkowi zryczałtowanemu o wysokości 3%.

Zdaniem Wnioskodawcy, stawka zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 3% jest odpowiednia do tego rodzaju działalności.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe, o ile wykonywane czynności mieszczą się w ustawowej definicji działalności usługowej w zakresie handlu.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (tekst jedn. Dz. U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.), opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej "spółką".

Działalnością usługową w zakresie handlu jest z kolei - jak wynika z art. 4 ust. 1 pkt 3 tej ustawy - sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników.

Użyte w treści art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy sformułowanie "sprzedaż uprzednio nabytych towarów w stanie nieprzetworzonym" oznacza sprzedaż produktów (towarów) bez zmiany ich substancji czy wyglądu, tj. bez ingerencji sprzedającego we właściwości fabryczne produktu, ponieważ zgodnie z definicją słownikową "przetwarzać" to "przerabiać, zmieniać coś nadając inny kształt, wygląd, inną postać, formę; przekształcać, przeobrażać" (Słownik języka polskiego PWN, Warszawa 2002).

Treść art. 8 ust. 1 ww. ustawy stanowi, iż opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1.

opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3,

2.

korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego,

3.

osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a.

prowadzenia aptek,

b.

działalności w zakresie udzielania pożyczek pod zastaw (prowadzenie lombardów),

c.

działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d.

prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie wolnych zawodów innych niż określone w art. 4 ust. 1 pkt 11,

e.

świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy,

f.

działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych,

4.

wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii,

5.

podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a.

samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b.

w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c.

samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

d.

jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach,

* rozpoczynających działalność samodzielnie lub w formie spółki, jeżeli podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników, przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy, wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności podatnika lub spółki.

Powołany powyżej przepis art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne zawiera katalog okoliczności dotyczących m.in. przedmiotu działalności gospodarczej, które powodują, że podatnik nie może skorzystać w związku z jej prowadzeniem, z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Wszystkie okoliczności, za wyjątkiem usług wskazanych w art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e) zostały sprecyzowane w tym przepisie. Wymieniony pod lit. e) załącznik nr 2, zawiera wykaz usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, oznaczonych wg Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. W pozycji 3 i 4 tego załącznika wymienione zostały usługi pośrednictwa w sprzedaży towarów i oznaczone wg PKWiU 51.18 i 51.19

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. b) ww. ustawy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 3% przychodów z działalności usługowej w zakresie handlu. Z kolei od przychodów ze świadczenia usług pośrednictwa w handlu hurtowym (PKWiU 51.1) z zastrzeżeniem załącznika nr 2 do ustawy, ryczałt wynosi 17% (art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. c) ustawy) a od przychodów z działalności usługowej - 8% uzyskanych przychodów (art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a) ustawy).

Świadczone przez Pana usługi, zgodnie z opisanym zdarzeniem przyszłym oznaczone są symbolem: PKWiU 51.23.10-00.00 jako "Usługa w zakresie handlu hurtowego żywymi zwierzętami".

Z treści złożonego przez Pana wniosku wynika, że w przedmiotowej sprawie nie występuje żadna z okoliczności wykluczających możliwość opodatkowania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W szczególności przedmiot działalności nie został wymieniony w wykazie usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (załącznik nr 2 do ustawy).

Mając na uwadze przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe, oraz powołane przepisy prawa należy stwierdzić, że przychód z prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej w zakresie handlu hurtowego żywymi zwierzętami - jeżeli działalność ta nie zawiera cech pośrednictwa i zgodnie z przytoczoną definicją jest działalnością usługową w zakresie handlu - może podlegać opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 3% uzyskanych przychodów.

Należy również zwrócić uwagę, iż o możliwości opodatkowania przychodów w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz o wysokości stawki tego podatku decyduje charakter wykonywanych czynności, a nie treść wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87 - 100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl