ITPB1/415-686/10/DP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 1 października 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-686/10/DP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 29 czerwca 2010 r. (data wpływu 1 lipca 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości wykorzystywanej w działalności gospodarczej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 lipca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości wykorzystywanej w działalności gospodarczej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Od 1992 r. prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą. Jej głównym przedmiotem (wg PKD 2007) jest 5610A - restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne. Podlega Pan opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych.

Ze względu na ograniczenie rozmiarów działalności, począwszy od 1 stycznia 2011 r. zamierza Pan zmienić formę opodatkowania na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

W 1998 r. nabył Pan prawo wieczystego użytkowania działek gruntu oraz posadowionej na nich nieruchomości w postaci stanowiącego odrębną nieruchomość budynku handlowo - usługowego. Budynek był i nadal jest wykorzystywany w działalności gospodarczej, w związku z czym został wprowadzony do ewidencji środków trwałych i od listopada 1998 r. podlegał amortyzacji. W chwili obecnej jest całkowicie zamortyzowany. W związku z planowaną zmianą formy opodatkowania od 1 stycznia 2011 r. zaprowadzi Pan ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych i ewidencję wyposażenia, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, do której zostanie wprowadzony wyżej wymieniony budynek (środek trwały) i prawo wieczystego użytkowania gruntów (wartości niematerialne i prawne).

Ograniczenie zakresu działalności spowodowało podjęcie decyzji o sprzedaży opisanej nieruchomości. Ze względu na zastój na rynku nieruchomości może zaistnieć sytuacja, że sprzedaż nastąpi po dniu 1 stycznia 2011 r., czyli w momencie, gdy będzie Pan opodatkowany w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy po zmianie formy opodatkowania z podatku dochodowego od osób fizycznych - zasady ogólne - na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntów i budynku na nich posadowionego, wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej będzie opodatkowana stawką przewidzianą w art. 12 ust. 10 ustawy z dnia z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.), tj. stawką 10%.

Uważa Pan, iż zgodnie z art. 12 ust. 10 ustawy z dnia z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne "w przypadku odpłatnego zbycia praw majątkowych lub nieruchomości będących:

1.

środkami trwałymi,

2.

składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa, ustalona zgodnie z art. 22g ustawy o podatku dochodowym, jest niższa niż 1.500 zł,

3.

wartościami niematerialnymi i prawnymi

* ujętych w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w pkt 2 oraz spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie, nieujętych w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, wykorzystywanych w pozarolniczej działalności gospodarczej - bez względu na okres ich nabycia - ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 10% uzyskanego przychodu, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z pozarolniczej działalności gospodarczej, a pomiędzy pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składnik majątku został wycofany z działalności, i dniem jego zbycia nie upłynęło sześć lat."

Ponieważ w momencie dokonywania transakcji będzie Pan opodatkowany w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i będzie Pan zbywał prawa majątkowe (prawo wieczystego użytkowania) i nieruchomości (budynek handlowo - usługowy) sprzedaż ta będzie podlegała reżimowi wskazanego wyżej przepisu, a zatem będzie opodatkowana stawką 10%.

Bez znaczenia dla sposobu opodatkowania przewidywanej transakcji pozostaje fakt, iż do końca 2010 r. podlegał Pan opodatkowaniu podatkiem na zasadach ogólnych i - gdyby sprzedaż następowała w 2010 r. - transakcja byłaby opodatkowana na zasadach określonych w art. 14 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.).

Ani w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ani w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawarto szczegółowego rozwiązania sytuacji, w której podatnik zmienia formę opodatkowania podatkiem dochodowym, a następnie - będąc opodatkowany w formie ryczałtu - dokonuje zbycia nieruchomości i wartości niematerialnych i prawnych, wykorzystywanych w działalności uprzednio opodatkowanej na zasadach ogólnych.

Dlatego też transakcja sprzedaży nieruchomości będzie opodatkowana stawką podatku 10% od przychodu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), w art. 10 w ust. 1 wyraźnie rozróżnia źródła przychodów.

Klasyfikacja przychodu do danego źródła przychodów powoduje określone konsekwencje podatkowe, w tym również w zakresie możliwości wyboru formy opodatkowania. Możliwość wyboru formy opodatkowania mają m.in. podatnicy osiągający przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, tj. ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy.

Zgodnie z art. 9a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.), ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

W myśl art. 6 ust. 1 ww. ustawy, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych.

Stosownie do przepisu art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących środkami trwałymi.

Zasady opodatkowania przychodów uzyskanych przez podatników objętych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych z odpłatnego zbycia nieruchomości będących środkami trwałymi reguluje art. 12 ust. 10 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Zgodnie z tym przepisem w przypadku odpłatnego zbycia praw majątkowych lub nieruchomości będących:

1.

środkami trwałymi,

2.

składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa, ustalona zgodnie z art. 22g ustawy o podatku dochodowym, jest niższa niż 1.500 zł,

3.

wartościami niematerialnymi i prawnymi,

* ujętych w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w pkt 2 oraz spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie, nieujętych w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, wykorzystywanych w pozarolniczej działalności gospodarczej - bez względu na okres ich nabycia - ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 10% uzyskanego przychodu, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z pozarolniczej działalności gospodarczej, a pomiędzy pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składnik majątku został wycofany z działalności, i dniem jego zbycia nie upłynęło sześć lat.

Ze złożonego wniosku wynika, iż zamierza Pan z dniem 1 stycznia 2011 r. dokonać zmiany formy opodatkowania na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Ponadto planuje Pan w roku 2011 dokonać sprzedaży praw majątkowych (prawo wieczystego użytkowania gruntu) i nieruchomości (budynek handlowo - usługowy) wykorzystywanych w prowadzonej działalności gospodarczej.

Zatem, mając na uwadze przedstawione w złożonym wniosku informacje oraz powołane przepisy prawa podatkowego należy uznać, że przychód uzyskany z dokonanej w 2011 r. sprzedaży praw majątkowych (prawo wieczystego użytkowania gruntu) i nieruchomości (budynek handlowo - usługowy) wykorzystywanych w prowadzonej działalności gospodarczej - jeżeli przychody z działalności gospodarczej opodatkowane będą w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych podlegał będzie opodatkowaniu 10% stawką zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego, przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl