ITPB1/415-68/07/AW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 sierpnia 2007 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-68/07/AW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 30 lipca 2007 r. (data wpływu 31 lipca 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze zbycia lokalu mieszkalnego 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 lipca 2007 r. (data wpływu) został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodów uzyskanych ze zbycia lokalu mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 21 czerwca 1999 r. zawarła Pani umowę o wybudowanie i sprzedaż lokalu mieszkalnego. Zgodnie z umową, inwestor zobowiązał się wybudować i sprzedać Pani lokal w budynku wielorodzinnym wraz z odpowiednim udziałem w prawie współwłasności nieruchomości wspólnej. Lokal będący przedmiotem budowy został wybudowany przez inwestora w 2001 r. i odebrany przez Panią protokołem odbioru technicznego w dniu 12 stycznia 2001 r.. Decyzją z dnia 16 maja 2001 r. Urząd Miasta udzielił inwestorowi pozwolenie na użytkowanie budynku mieszkalnego. Od dnia odbioru ponosiła Pani wszelkie koszty związane z utrzymaniem lokalu, tj. koszty zużycia mediów, koszty ubezpieczenia lokalu. Cenę nabycia wskazanego lokalu zapłaciła Pani w całości w 2001 r.. Umowę ustanowienia odrębnej własności ww. lokalu mieszkalnego zawarła Pani w formie aktu notarialnego w dniu 27 lutego 2002 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Od którego momentu rozpoczyna się pięcioletni termin, o którym mowa w art. 10, ust. 1, pkt 8a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

2.

Czy termin ten rozpoczyna bieg od końca roku, w którym nastąpiło wybudowanie nieruchomości i jej objęcie w posiadanie, czyli faktyczne nabycie, a więc od końca 2001 r., czy od końca roku, w którym zawarto umowę ustanowienia odrębnej własności przedmiotowej nieruchomości, a wiec od końca 2002 r....

3.

Czy przychód uzyskany przez Panią ze sprzedaży przedmiotowego lokalu mieszkalnego podlega opodatkowaniu zryczałtowanym 10% podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem wnioskodawcy, sprzedaż przedmiotowego lokalu nie powoduje obowiązku zapłaty zryczałtowanego 10% podatku dochodowego, bowiem nieruchomość została wybudowana oraz faktycznie przekazana do użytkowania w 2001 r., w roku tym nastąpiła też zapłata całości ceny nabycia. Sprzedaż nieruchomości nastąpiła wiec po upływie pięciu lat od końca roku, w którym nastąpiło jej wybudowanie. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r., nie definiuje pojęcia "wybudowanie" i nie ogranicza tego warunku do nieruchomości budynkowych. Pani zdaniem dotyczy to także nieruchomości lokalowych i należy to pojęcie utożsamiać z momentem oddania lokalu do użytku.

W związku z powyższym twierdzi Pani, iż w przedmiotowej sprawie pięcioletni termin, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, biegnie od końca 2001 r., a zatem uzyskany przez Panią przychód z odpłatnego zbycia przedmiotowego lokalu nie podlega opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje.

Inwestor, z którym zawarła Pani umowę o wybudowanie i sprzedaż lokalu mieszkalnego był właścicielem gruntu, na którym zobowiązał się wybudować budynek wielorodzinny celem dalszej odsprzedaży.

Na ww. nieruchomości inwestor wybudował w 2001 r. budynek wielorodzinny mieszkalny, który uzyskał pozwolenie na użytkowanie na podstawie decyzji Urzędu Miasta. Prawo własności budynku, podobnie jak prawo do gruntu, przysługiwało inwestorowi.

Źródłem przychodu jest, zgodnie z brzmieniem art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz wynikającego z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, prawa wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ustawodawca rozróżnia wyraźnie dwa pojęcia: nabycie i wybudowanie. O wybudowaniu można mówić tylko w sytuacji, gdy np. osoba będąca właścicielem lub użytkownikiem wieczystym gruntu, uzyskuje pozwolenie na budowę. W Pani przypadku pozwolenie na budowę miał developer, bo to on był właścicielem gruntu i to on - w wyniku wykonywania działalności gospodarczej - wybudował budynek. Natomiast nabyć nieruchomość można np. zakupując ją, bądź pod tytułem darmym (w formie darowizny, w drodze spadku).

Jak wynika ze stanu faktycznego, zakupiła (nabyła) Pani lokal mieszkalny w 2002 r. od developera. Zatem, dopiero od końca roku, w którym ustanowiono odrębną własność lokalu i przeniesiono na Pani rzecz prawo własności lokalu wraz z udziałem w gruncie, na którym znajduje się budynek, tj. od dnia 27 lutego 2002 r. może być liczony ustawowy termin wskazany w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W Pani przypadku zatem, termin ten winien być liczony od końca 2002 r. i 5-letni termin upłynie z końcem 2007 r.

Dodać należy, że ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588) wprowadzono obowiązujące od 1 stycznia 2007 r., zasady opodatkowania dochodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Jednakże z uwagi na treść przepisu art. 7 ust. 1 powołanej ustawy z dnia 16 listopada 2006 r., do odpłatnego zbycia nieruchomości i praw, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Zgodnie z art. 28 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r. - podatek od dochodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu.

Podatek ten płatny jest bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. Zasada jednak nie ma zastosowania do podatników, którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) ww. ustawy.

Biorąc więc pod uwagę stan faktyczny i prawny, przychód ze sprzedaży lokalu mieszkalnego, będącego Pani własnością dopiero od 27 lutego 2002 r., w 2007 r. podlegać będzie 10% zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu od osób fizycznych, chyba że skorzysta Pani ze zwolnienia wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 32 w związku z art. 28 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r..

Dokumenty dołączone przez Panią do wniosku nie podlegają analizie i weryfikacji dla potrzeb wydania interpretacji.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. św. Jakuba 20, 87-100 Toruń

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl