ITPB1/415-651/08/HD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 2 lutego 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-651/08/HD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 4 listopada 2008 r. (data wpływu 7 listopada 2008 r.), uzupełnionym w dniu 28 stycznia 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 listopada 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka w dniu 29 września 2008 r. kupiła zabudowaną nieruchomość (działki nr 1699/3 i 1701/11), w skład której wchodzą następujące zabudowania, budowle oraz urządzenia: budynek produkcyjny (była plecinkarnia I), budynek produkcyjny (była plecionkarnia II), budynek administracyjny, portiernia, magazyn typu "Poznań" - 7 segmentowy, strażnica przeciwpożarowa, stacja trafo, ogrodzenie posesji, oświetlenie byłego zakładu, studnia głębinowa, drogi wewnętrzne, magazyn blaszak, wiata na rowery, kocioł parowy nr 1, kocioł parowy nr 2, pompa wirowa nr 1, pompa wirowa nr 2, dźwig towarowo-osobowy nr 1, dźwig towarowo-osobowy nr 2, centrala telefoniczna, linia kablowa SN średniego napięcia zasilająca stację trafo na przedmiotowej nieruchomości i lokalny system alarmowy.

Stacja trafo jest budynkiem wolnostojącym, w którym znajdują się niezbędne urządzenia elektryczne, zasilające w energię wszystkie obiekty na zakupionej nieruchomości. W rozliczaniu z zakładem energetycznym, zgodnie z zawartą umową, Spółka ponosi comiesięczną stałą opłatę za dystrybucję (przyznaną moc kW, która nie może być niższa). Obecnie Spółka nie korzysta z energii, zużyte jednostki dotyczą tylko energii pobranej na potrzeby systemu alarmowego (niecałe 2 kW).

W akcie notarialnym, sporządzonym w związku z zakupem nieruchomości, wymieniono poszczególne budynki i obiekty, ale nie podano ceny sprzedaży każdego z nich, jak również nie wyodrębniono wartości gruntu. Nieruchomość ta została nabyta przez Spółkę w celu rozszerzenia działalności gospodarczej o linię produkcyjną w zakresie przetwórstwa rybnego. Ze względu na długotrwające prace projektowe, jak również uzyskanie pozwoleń na modernizację przedmiotowej nieruchomości, do zakończenia rozpoczętej inwestycji może upłynąć od dwóch do trzech lat.

Po przeprowadzeniu remontów, adaptacji pomieszczeń, zaopatrzeniu w urządzenia oraz wyposażenie, zostanie przez Spółkę podjęta działalność gospodarcza w zakresie przetwórstwa ryb. Niektóre z zakupionych budynków zostaną poddane rozbiórce ze względu na zły stan techniczny i bardzo wysokie koszty, które należałoby ponieść w celu ich wyremontowania, jak też ze względu na ich nieprzydatność w działalności gospodarczej Spółki.

W związku z utrzymaniem przedmiotowej nieruchomości, przed przyjęciem do użytkowania budynków i budowli, Spółka ponosi koszty stałe (pośrednie - niepowiązane z konkretnym przychodem), tj.: podatek od nieruchomości, opłata za wieczyste użytkowanie gruntu, stała opłata za przyznaną moc do stacji trafo (miesięcznie 2.000,00 zł), jak również ubezpieczenie majątkowe budynków i budowli.

Ubezpieczenie majątkowe, o którym mowa we wniosku, dotyczy zapłaconej z góry składki za 12 miesięcy i obejmuje zwykłe ubezpieczenie mienia od ognia i innych żywiołów.

Zdarzenia gospodarcze, dla potrzeb podatku dochodowego od osób fizycznych, ewidencjonowane są w księgach rachunkowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy koszty stałe (pośrednie - niepowiązane z konkretnym przychodem), ponoszone w związku z utrzymaniem przedmiotowej nieruchomości, tj.: podatek od nieruchomości, opłata za wieczyste użytkowanie gruntu, stała opłata za przyznaną moc do stacji trafo (miesięcznie 2.000,00 zł), jak również ubezpieczenie majątkowe budynków i budowli, przed przyjęciem do użytkowania budynków i budowli, można zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia.

Zdaniem Wnioskodawcy, naliczony i zapłacony podatek od nieruchomości, opłata za wieczyste użytkowanie gruntu, opłaty za energię (stałą opłatę za przyznaną moc) oraz ubezpieczenie majątkowe - przed przyjęciem do użytkowania budynków i budowli - można zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodów w momencie zapłaty, ponieważ są to koszty związane z faktem posiadania, a nie bezpośrednio z zakupem nieruchomości. Wydatki te należy kwalifikować jako element kosztów stałych pośrednich, które podatnik jest obowiązany uiszczać w związku z posiadanym przez niego majątkiem, ponoszonych w związku z funkcjonowaniem i prowadzeniem przedsiębiorstwa. Zgodnie z brzmieniem art. 22 ust. 5c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodów, inne niż bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Z powyższego przepisu wynika, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty, a więc bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskiwaniem przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 powołanej ustawy. Jednakże, aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, podatnik musi wykazać jego związek z prowadzoną działalnością oraz to, że poniesienie tego wydatku miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu, ewentualnie na zachowanie lub zabezpieczenie źródła tego przychodu. Ponadto wydatek musi być prawidłowo udokumentowany, w sposób nie budzący wątpliwości.

W przypadku źródła przychodów, jakim jest prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej można przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodu lub zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów.

Należy podkreślić, że o tym co jest celowe i potrzebne w prowadzonej działalności, decyduje podmiot prowadzący działalność gospodarczą, a nie organ podatkowy. Na podatniku spoczywa zatem obowiązek wykazania związku poniesionych kosztów z działalnością gospodarczą oraz okoliczności, iż ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiągniętych przychodów, zwłaszcza w sytuacji wystąpienia sporu w tej kwestii.

Z art. 23 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy wynika, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na:

a.

nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów,

b.

nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części,

c.

ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 22g ust. 17 powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych

* wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów przy określaniu dochodu z odpłatnego zbycia rzeczy określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d), oraz gdy odpłatne zbycie rzeczy i praw jest przedmiotem działalności gospodarczej, a także w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku związanych z działalnością gospodarczą, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, bez względu na czas ich poniesienia.

Zgodnie z art. 22 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, u podatników prowadzących księgi rachunkowe koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 5a i 5b. Koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, stosownie do art. 22 ust. 5c tej ustawy, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczający rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, zgodnie z art. 22 ust. 5d ww. ustawy, uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji, gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że Spółka zakupiła zabudowaną nieruchomość, w celu rozszerzenia działalności gospodarczej o linię produkcyjną w zakresie przetwórstwa rybnego. Obecnie Spółka jest na etapie modernizacji przedmiotowej nieruchomości. W związku z utrzymaniem nieruchomości, przed przyjęciem do użytkowania budynków i budowli, Spółka ponosi koszty stałe (pośrednie - niepowiązane z konkretnym przychodem), tj.: podatek od nieruchomości, opłata za wieczyste użytkowanie gruntu, stała opłata za przyznaną moc do stacji trafo (miesięcznie 2.000,00 zł), jak również ubezpieczenie majątkowe budynków i budowli.

Podatek od nieruchomości, opłata za wieczyste użytkowanie gruntu, stała opłata za przyznaną moc do stacji trafo oraz ubezpieczenia majątkowe budynków i budowli ponoszone w trakcie inwestycji, nie są ponoszone w celu wytworzenia środka trwałego i są kosztami pośrednio pozostającymi w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami. Wydatki te wynikają z faktu posiadania nieruchomości przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą i należy klasyfikować je jako element kosztów stałych, który podatnik jest obowiązany uiszczać w związku z posiadanym przez niego majątkiem, niezależnie od tego, czy jest prowadzona inwestycja, czy też nie.

W związku z powyższym, istnieje możliwość zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na: podatek od nieruchomości, opłatę za wieczyste użytkowanie gruntu, stałą opłatę za przyznaną moc do stacji trafo oraz ubezpieczenia majątkowe budynków i budowli - jako kosztów pośrednich - w dacie ich poniesienia.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Jednocześnie mając na uwadze, iż wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczył stosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), zaznacza się, iż interpretacja nie wywołuje skutków prawnych dla poszczególnych wspólników Spółki. Uregulowania tej ustawy dotyczą bowiem podatników, którymi są osoby fizyczne. Wniosek natomiast złożyła Spółka Jawna, która w świetle zawartych w niej przepisów nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, podatnikami zaś są poszczególni wspólnicy.

Mając powyższe na uwadze informuje się, że uzyskanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej przepisów ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przez wszystkich wspólników możliwe jest poprzez złożenie wniosków o wydanie interpretacji indywidualnej wraz z wypełnieniem wszystkich warunków określonych w art. 14b i art. 14f ustawy - Ordynacja podatkowa przez poszczególne osoby fizyczne - wspólników.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl