ITPB1/415-624/08/MM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 grudnia 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-624/08/MM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 31 października 2008 r. (data wpływu 3 listopada 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodu z działalności gospodarczej spłaconych odsetek od kredytu bankowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 listopada 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodu z działalności gospodarczej spłaconych odsetek od kredytu bankowego zaciągniętego na zakup lokalu użytkowego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W styczniu 2008 r. nabył Pan wraz z małżonką lokal użytkowy z zamiarem wynajmowania go w późniejszym okresie. Zakup lokalu użytkowego sfinansowany został z kredytu bankowego. W sierpniu 2008 r. rozpoczął Pan prowadzenie działalności gospodarczej, polegającej między innymi na wynajmie i zarządzaniu nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi. W najbliższym czasie chciałby Pan rozpocząć - w ramach prowadzonej działalności gospodarczej - wynajem zakupionego lokalu użytkowego, wprowadzając ten lokal do ewidencji środków trwałych firmy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy odsetki od kredytu bankowego udzielonego na zakup ww. lokalu użytkowego, zapłacone od miesiąca w którym lokal użytkowy wprowadzony zostanie do ewidencji środków trwałych firmy i będzie wykorzystywany dla celów prowadzonej działalności gospodarczej, będą stanowiły koszty uzyskania przychodu tej działalności.

Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Zatem w przypadku, gdy spełnione są łącznie następujące przesłanki:

* koszt poniesiony jest w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,

* koszt nie jest wymieniony w treści art. 23 ww. ustawy,

to określony wydatek można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Koszty odsetek od kredytu pozostają w związku z uzyskiwanym przychodem z działalności gospodarczej, polegającej na wynajmie lokalu, na nabycie którego został udzielony kredyt. Po wprowadzeniu lokalu użytkowego do ewidencji środków trwałych lokal staje się składnikiem majątku firmy, który służy prowadzonej działalności gospodarczej i jego wynajem generuje przychód z tej działalności. Wnioskodawca podkreśla, że ww. koszty nie są wymienione w 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodu. Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 32 ww. ustawy naliczone lecz nie zapłacone odsetki albo umorzone odsetki od zobowiązań, w tym pożyczek (kredytów) nie stanowią kosztów uzyskania przychodu. W przypadku Wnioskodawcy przepis ten nie będzie miał jednak zastosowania, gdyż odsetki będą płacone.

Po przeanalizowaniu ww. przesłanek Wnioskodawca stoi na stanowisku, że koszty odsetek od kredytu zaciągniętego przez małżonków na zakup lokalu użytkowego wykorzystywanego następnie na potrzeby wykonywanej działalności gospodarczej jednego z małżonków spełniają wszelkie warunki do uznania ich za koszt działalności gospodarczej. Zakupiony lokal wykorzystywany będzie na potrzeby działalności i wprowadzony zostanie do ewidencji środków trwałych, w związku z czym poniesiony koszt w postaci zapłaconych odsetek od kredytu zaciągniętego na nabycie tego lokalu - zdaniem Wnioskodawcy - będzie stanowił koszt uzyskania przychodu z tej działalności, od miesiąca przekazania lokalu do używania w ramach prowadzonej działalności.

Zaprezentowane stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacjach wydanych przez organy podatkowe, np.:

1.

Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie IPPB1/415-403/07-2/JB,

2.

Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku BI/005-1029/04,

3.

Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Bemowo US.31/DG/415/12/83/EM/2005,

4.

Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście 1435/FD1/415/15/06/SS

5.

Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chodzieży PB 415-18/06,

6.

Naczelnika Urzędu Skarbowego w Otwocku 1417/PG/415/13/07/ID,

7.

Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oleśnicy PDI-415/1/13/07,

8.

Naczelnika Urzędu Skarbowego w Tczewie PDI/415-24/05/06.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodu jest m.in. pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 22 ust. 1 cytowanej ustawy kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Z powyższego przepisu wynika, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty, a więc bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskiwaniem przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 powołanej ustawy. Jednakże, aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, podatnik musi wykazać jego związek z prowadzoną działalnością oraz to, że poniesienie tego wydatku miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu, ewentualnie na zachowanie lub zabezpieczenie źródła tego przychodu. Jest to zgodne z zasadą, że ciężar udowodnienia spoczywa na osobie, która z określonych faktów wywodzi skutki prawne.

W art. 23 ww. ustawy został ujęty zamknięty katalog wydatków, które nie stanowią kosztu uzyskania przychodu. W myśl art. 23 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodu wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od pożyczek (kredytów). Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 32 cyt. ustawy, nie stanowią również kosztów uzyskania przychodów naliczone, lecz nie zapłacone albo umorzone odsetki od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).

W świetle powyższego należy uznać, że dopiero zapłacenie odsetek daje możliwość zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów.

Natomiast zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 33 ustawy nie stanowią kosztów uzyskania przychodów odsetki, prowizje i różnice kursowe od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji.

Z wyżej powołanych przepisów wynika, że odsetki od kredytu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów pod warunkiem łącznego spełnienia następujących warunków:

* zaciągnięty kredyt pozostaje w związku z przychodami uzyskiwanymi przez podatnika z prowadzonej przez niego działalności gospodarczej;

* odsetki zostały zapłacone;

* odsetki nie zwiększają kosztów inwestycji.

Mając na uwadze przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe należy stwierdzić, że wydatki poniesione na spłatę odsetek od kredytu bankowego zaciągniętego na zakup lokalu użytkowego, który przeznaczony zostanie dla celów prowadzonej działalności gospodarczej, będą związane z uzyskiwanym przez Pana przychodem z tej działalności i będą mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Z tym jednak zastrzeżeniem, iż bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć tylko te odsetki, które zostały faktycznie zapłacone po wprowadzeniu nieruchomości do ewidencji środków trwałych, zgodnie z powyżej cytowanym art. 23 ust. 1 pkt 32 i 33 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji organów podatkowych należy stwierdzić, że wydane one zostały w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej datowania.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl