ITPB1/415-622/08/IG - Możliwość rozliczania się podatkiem liniowym po zakończeniu działalności gospodarczej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 stycznia 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-622/08/IG Możliwość rozliczania się podatkiem liniowym po zakończeniu działalności gospodarczej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 28 października 2008 r. (data wpływu 31 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania podatkiem liniowym dochodów z tytułu udziału w spółce komandytowo-akcyjnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 października 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania podatkiem liniowym dochodów z tytułu udziału w spółce komandytowo-akcyjnej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. W 2006 r. podatnik stał się założycielem i akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej z siedzibą w Polsce, przy czym zawiązanie spółki i objęcie akcji nastąpiło w ramach prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.

Zgodnie z dokonanym przez siebie wyborem i na podstawie zawiadomienia właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego Wnioskodawca korzysta z opodatkowania dochodów 19% stawką na podstawie art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie świadczy na rzecz swojego byłego lub obecnego pracodawcy usług odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników spółki komandytowo-akcyjnej wykonywał w r. poprzedzającym rok podatkowy lub wykonuje (wykonywał) w danym r. podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

Podatnik zamierza zaprzestać prowadzenia działalności gospodarczej prowadzonej w oparciu o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, lecz chce nadal pozostać akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy po zaprzestaniu działalności gospodarczej, a w konsekwencji wykreśleniu z ewidencji działalności gospodarczej, podatnik może nadal rozliczać dochód uzyskany z tytułu udziału w spółce komandytowo-akcyjnej jako jej akcjonariusz, na zasadach podatku liniowego, tj. przy zastosowaniu stawki 19%.

Zdaniem Wnioskodawcy, stosownie do art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych, spółka komandytowo-akcyjna jest spółką osobową. Zgodnie z definicją zawartą w art. 125 Kodeksu spółek handlowych, spółką komandytowo-akcyjną jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem. Artykuł 147 § 1 ww. stanowi, że komplementariusz i akcjonariusz uczestniczą w zysku spółki proporcjonalnie do ich wkładów wniesionych do spółki, chyba że statut stanowi inaczej.

Spółka komandytowo-akcyjna jako spółka osobowa nie posiada osobowości prawnej. Dochody tej spółki nie stanowią zatem odrębnego przedmiotu opodatkowania. Opodatkowaniu podlegają natomiast dochody wspólników uczestniczących w spółce komandytowo-akcyjnej, przy czym sposób opodatkowania dochodu z udziału w spółce osobowej uzależniony jest od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem (komplementariuszem lub akcjonariuszem) spółki komandytowo-akcyjnej jest osoba fizyczna, to jej dochód z udziału w tej spółce będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Wnioskodawca - podatnik będący akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej - jest osobą fizyczną, zatem będzie podlegał przepisom ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jego dochód z tytułu udziału w spółce osobowej będzie opodatkowany na zasadach przewidzianych w tej ustawie.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a), łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. Natomiast, jak wynika z brzmienia art. 5b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli spółka nie mająca osobowości prawnej prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Co do zasady dochody osiągnięte przez podatników z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowane są według skali podatkowej określonej w art. 27 ust. 1 ustawy. Jednakże, jak wynika z art. 9a ust. 1 i 2, podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W takim przypadku podatnik jest obowiązany do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia r. podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie r. podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Zgodnie z art. 8 ust. 1a, przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej osiąganych przez podatników opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c, nie łączy się z pozostałymi dochodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ww. ustawy.

W myśl art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej stanowi 19% podstawy jego obliczenia, jeżeli przedsiębiorca spełnia warunki, określone w ust. 2 i 3 tego artykułu. Warunkiem formalnym pozostaje złożenie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania w terminie do dnia 20 stycznia r. podatkowego, natomiast wymóg o charakterze materialnym wiąże się z rodzajem prowadzonej działalności gospodarczej. Ustawa wyłącza bowiem prawo wyboru opodatkowania podatkiem liniowym w stosunku do osób (działających samodzielnie lub w formie spółki nie posiadającej osobowości prawnej), które w ramach podejmowanej działalności gospodarczej świadczą na rzecz swego byłego lub obecnego pracodawcy usługi odpowiadające czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał w r. poprzedzającym rok podatkowy lub wykonuje (wykonywał) w danym r. podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy. W przypadku świadczenia takich usług podatnik traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania swoich dochodów według 19% stawki podatku liniowego i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 21 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Z przytoczonych powyżej przepisów wynika zatem, że spółka komandytowo-akcyjna jako spółka osobowa nie posiada osobowości prawnej, wskutek czego dochody tej spółki nie stanowią odrębnego przedmiotu opodatkowania. Przychody uzyskane przez spółkę komandytowo-akcyjną podlegają rozliczeniu przez jej wspólników (zarówno przez komplementariuszy jak i przez akcjonariuszy) proporcjonalnie do ich udziałów w spółce. Dochód osiągnięty z tytułu udziału w spółce komandytowo-akcyjnej stanowić będzie dla jej wspólnika - osoby fizycznej, dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej, podlegający co do zasady opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy albo - po spełnieniu przez podatnika warunków określonych przepisami art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - może być opodatkowany zgodnie z art. 30c ust. 1 tej ustawy, tj. 19% podatkiem, określanym, potocznie jako podatek liniowy.

Dla opodatkowania dochodów uzyskanych przez podatnika (akcjonariusza) z tytułu udziału w spółce komandytowo-akcyjnej podatkiem liniowym nie ma znaczenia, czy podatnik prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, czy też takiej działalności nie prowadzi. Źródłem jego dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem liniowym na podstawie art. 30c jest bowiem fakt bycia akcjonariuszem w spółce komandytowo-akcyjnej.

Stanowisko powyższe potwierdza ponadto art. 9a ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2007 r., zgodnie z którym jeżeli podatnik:

1.

prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie i jest wspólnikiem spółki lub spółek niemających osobowości prawnej,

2.

jest wspólnikiem spółek niemających osobowości prawnej

*

wybór sposobu opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 (opodatkowanie podatkiem liniowym), dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy.

Z przepisu tego wynika zatem, że podatnik może opodatkować swoje przychody podatkiem liniowym, zgodnie z art. 30c, zarówno wówczas, gdy samodzielnie prowadzi działalność gospodarczą i jednocześnie jest wspólnikiem spółki niemającej osobowości prawnej, jak i w sytuacji, gdy podatnik uzyskuje przychody wyłącznie z tytułu bycia wspólnikiem spółki niemającej osobowości prawnej.

W związku z powyższym również po zakończeniu prowadzenia działalności gospodarczej Wnioskodawca - jako akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej - może nadal korzystać ze stawki podatkowej 19%, do opodatkowania dochodów z udziału w spółce komandytowo-akcyjnej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 8 § 1 oraz 125 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), spółką komandytowo-akcyjną jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem.

Spółki osobowe nie posiadają osobowości prawnej. Dochody spółek osobowych nie stanowią zatem odrębnego przedmiotu opodatkowania. Opodatkowaniu podlegają natomiast dochody poszczególnych wspólników spółki osobowej. Sposób opodatkowania dochodu z udziału w spółce osobowej uzależniony jest od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem spółki jest osoba fizyczna, to dochód z udziału w tej spółce będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z przepisem art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), przychody z udziału w spółce nie będącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu wg skali podatkowej określonej w art. 27 ust. 1 ww. ustawy. W braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, iż prawa do udziału w zysku są równe.

Powyższe zastrzeżenie, zawarte w art. 8 ust. 1a ww. ustawy, stanowi, że przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, lub działów specjalnych produkcji rolnej, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 4, osiąganych przez podatników opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c, nie łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Należy w tym miejscu zaznaczyć, że przychody osoby fizycznej - wspólnika spółki niebędącej osobą prawną - zaliczane są do źródła przychodów wskazanego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. pozarolniczej działalności gospodarczej.

Przepis art. 5a pkt 6 ww. ustawy, definiuje pojęcie pozarolniczej działalności gospodarczej, które oznacza działalność zarobkową, m.in. handlową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, z której przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

W myśl art. 5b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą, w rozumieniu art. 5a pkt 6 tej ustawy, prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolnicza działalność gospodarcza).

Zgodnie natomiast z art. 9a ust. 2 ww. ustawy, podatnicy z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku podatnicy są zobowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca zamierza zaprzestać prowadzenia indywidualnej (samodzielnej) działalności gospodarczej - w oparciu o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, lecz chce nadal pozostać akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej, a od uzyskanego z tego tytułu dochodu zamierza opłacać podatek na podstawie art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle cytowanych uprzednio przepisów należy zauważyć, iż dla możliwości opodatkowania dochodów podatkiem liniowym nie ma znaczenia, czy podatnik prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie, czy w formie spółki niemającej osobowości prawnej. Natomiast przychody wspólnika z udziału w takiej spółce uznaje się za przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, niezależnie od tego, czy na podmiocie gospodarczym ciąży obowiązek odpowiedniego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, czy też do Krajowego Rejestru Sądowego. Wobec powyższego, przychody uzyskane przez Pana z udziału w zyskach spółki komandytowo-akcyjnej mogą być opodatkowane tzw. "podatkiem liniowym" w wysokości 19% podstawy opodatkowania, pod warunkiem zachowania formalnych wymogów wskazanych w treści art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Końcowo wyjaśnić należy, iż opodatkowanie tzw. "podatkiem liniowym", o którym mowa w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewidziane jest wyłącznie dla przychodów ze źródła wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej. Zatem gdyby podatnik nie uzyskiwał przychodów z tego źródła, nie mógłby korzystać z tej formy opodatkowania.

Nie można więc zgodzić się z zawartym we wniosku stwierdzeniem, rozumianym w ten sposób, iż nie ma znaczenia, czy podatnik prowadzi działalność gospodarczą, czy też jej nie prowadzi.

W rozpatrywanej sprawie sam fakt likwidacji indywidualnej działalności gospodarczej nie powoduje utraty prawa do opodatkowania podatkiem liniowym - z tego względu że Wnioskodawca nadal uzyskiwał będzie przychody z działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki komandytowo-akcyjnej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania niniejszej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl