ITPB1/415-615/09/HD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 października 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-615/09/HD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 16 lipca 2009 r. (data wpływu 27 lipca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w formie karty podatkowej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 lipca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w formie karty podatkowej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie usługowego wytwarzania szyldów, tablic informacyjnych, ulotek, plakatów, wizytówek. Działalność opodatkowana jest zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej. Naczelnik urzędu skarbowego, uwzględniając Pana wniosek o zastosowanie karty podatkowej, wydaje decyzję ustalającą wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej, odrębnie na każdy rok podatkowy. Główną działalnością określoną w decyzji są usługi sklasyfikowane w poz. 68 tabeli, tj. usługowe wytwarzanie szyldów. Działalność prowadzi Pan sam, bez zatrudniania pracowników.

Oprócz powyższego zakresu wykonywanych czynności, wykonuje Pan również stoiska wystawowe na targach. Usługi te polegają na przygotowaniu zabudowy stoiska, wykonaniu grafiki na ścianach stoiska, montażu i demontażu stoisk z materiałów powierzonych. Na życzenie klienta dokonuje Pan także aranżacji stoiska. Dodatkowo projektuje i opracowuje Pan katalogi informacyjne dla firm. Mają one formę papierową, opisane są w nich cechy produktów sprzedawanych przez firmę i wklejone próbki materiałów. Katalogi jedynie Pan projektuje, nie zajmuje się natomiast ich wydrukami, a próbki materiałów wkleja osobiście do katalogów. Ponadto okleja Pan mównice i stoliki z plexi na życzenie klienta.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wykonywanie powyższych usług uprawnia do korzystania z opodatkowania w formie karty podatkowej.

Pana zdaniem, zakres wykonywanych usług uprawnia do korzystania z opodatkowania w formie karty podatkowej. Wszystkie wykonywane usługi są w pewnym sensie wytwarzaniem szyldów i napisów, tylko forma i materiał, na którym są wykonywane, różnią się od siebie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.), zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą płacić podatnicy prowadzący działalność usługową lub wytwórczo-usługową, określoną w części I tabeli stanowiącej załącznik nr 3 do ustawy, zwanej dalej "tabelą", w zakresie wymienionym w załączniku nr 4 do ustawy - przy zatrudnieniu nie przekraczającym stanu określonego w tabeli.

Usługowe wytwarzanie szyldów może być prowadzone przy maksymalnym zatrudnieniu dwóch pracowników i sklasyfikowane zostało pod poz. 68 części I tabeli stanowiącej załącznik nr 3 do ww. ustawy. Zakres tych usług, objętych opodatkowaniem w formie karty podatkowej, szczegółowo określono w poz. 68 załącznika nr 4 do ustawy i obejmuje on: wytwarzanie szyldów, tablic, wywieszek, reklam, znaków firmowych, godeł i szablonów na różnych podkładach (blacha, szkło, drewno sztuczne, płótno i inne), w tym również techniką złocenia i srebrzenia.

W myśl art. 25 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, podatnicy prowadzący działalność, o której mowa w art. 23, podlegają opodatkowaniu w formie karty podatkowej, jeżeli:

1.

złożą wniosek o zastosowanie opodatkowania w tej formie,

2.

we wniosku, o którym mowa w pkt 1, zgłoszą prowadzenie działalności wymienionej w jednej z 12 części tabeli,

3.

przy prowadzeniu działalności nie korzystają z usług osób nie zatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów, chyba że chodzi o usługi specjalistyczne,

4.

nie prowadzą, poza jednym z rodzajów działalności wymienionej w art. 23, innej pozarolniczej działalności gospodarczej,

5.

małżonek podatnika nie prowadzi działalności w tym samym zakresie,

6.

nie wytwarzają wyrobów opodatkowanych, na podstawie odrębnych przepisów, podatkiem akcyzowym,

7.

pozarolnicza działalność gospodarcza zgłoszona we wniosku, o którym mowa w pkt 1, nie jest prowadzona poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Stosownie do treści art. 30 ust. 1 ww. ustawy, naczelnik urzędu skarbowego, uwzględniając wniosek o zastosowanie karty podatkowej, wydaje decyzję ustalającą wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej, odrębnie na każdy rok podatkowy. Jeżeli działalność jest prowadzona w formie spółki, w decyzji tej wymienia się wszystkich jej wspólników.

Podatnicy opodatkowani w formie karty podatkowej, w myśl art. 36 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, są obowiązani zawiadomić naczelnik urzędu skarbowego:

1.

o zmianach, jakie zaszły w stosunku do stanu faktycznego podanego w złożonym wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej, które:

a.

powodują utratę warunków do opodatkowania w formie karty podatkowej,

b.

mają wpływ na wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej, a w szczególności o zmianach: w stanie zatrudnienia, miejsca prowadzenia działalności, rodzaju i zakresu prowadzonej działalności, liczby stanowisk na parkingu oraz liczby i rodzaju urządzeń przy prowadzeniu usług rozrywkowych, liczby godzin przeznaczonych na wykonywanie wolnego zawodu w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego oraz wolnego zawodu w zakresie usług weterynaryjnych, liczby sprzedawanych posiłków domowych, liczby godzin sprawowania opieki domowej nad dziećmi i osobami chorymi, liczby godzin przeznaczonych na udzielanie lekcji,

2.

o likwidacji prowadzonej działalności.

Zgodnie z art. 36 ust. 7 ww. ustawy, o zmianach, o których mowa w ust. 1, 2 i 4, podatnik jest obowiązany zawiadomić w formie pisemnej naczelnik urzędu skarbowego, najpóźniej w terminie siedmiu dni od powstania okoliczności powodujących zmiany. Jeżeli zawiadomienie dotyczy zatrudnienia osoby, o której mowa w art. 25 ust. 6 pkt 2 lit. d), należy w nim również podać szczegółowy zakres czynności, które osoba ta ma wykonywać.

Stosownie do treści art. 40 ust. 1 ww. ustawy, w przypadku gdy podatnik:

1.

poda we wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej dane niezgodne ze stanem faktycznym, powodujące nieuzasadnione zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej bądź ustalenie wysokości podatku dochodowego w formie karty podatkowej w kwocie niższej od należnej, lub

2.

prowadzi nierzetelnie (niezgodnie ze stanem faktycznym) ewidencję zatrudnienia bądź, mimo obowiązku, nie prowadzi tej ewidencji, a stwierdzony stan zatrudnienia jest wyższy od zgłoszonego naczelnikowi urzędu skarbowego, lub

3.

nie zawiadomi naczelnika urzędu skarbowego w terminie, o którym mowa w art. 36 ust. 7, o zmianach powodujących utratę warunków do opodatkowania w formie karty podatkowej albo mających wpływ na podwyższenie wysokości podatku dochodowego w formie karty podatkowej, bądź w zawiadomieniu poda dane w tym zakresie niezgodne ze stanem faktycznym, lub

4.

w rachunku lub fakturze stwierdzających sprzedaż wyrobu, towaru lub wykonanie usługi poda dane istotnie niezgodne ze stanem faktycznym

* naczelnik urzędu skarbowego stwierdza wygaśnięcie decyzji, o której mowa w art. 30 ust. 1.

W przypadkach określonych w ust. 1, o czym stanowi art. 40 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

1.

podatnicy są obowiązani płacić podatek dochodowy na ogólnych zasadach za cały rok podatkowy,

2.

obowiązek założenia właściwych ksiąg powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym została doręczona decyzja stwierdzająca wygaśnięcie decyzji ustalającej wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie usługowego wytwarzania szyldów, tj. tablic informacyjnych, ulotek, plakatów, szyldów, wizytówek, opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej.

Oprócz powyższych czynności, wykonuje Pan również stoiska wystawowe na targach. Usługi te polegają na przygotowaniu zabudowy stoiska, wykonaniu grafiki na ścianach stoiska, montażu i demontażu stoisk z materiałów powierzonych. Na życzenie klienta dokonuje Pan także aranżacji stoiska. Dodatkowo projektuje i opracowuje Pan katalogi informacyjne dla firm. Mają one formę papierową, opisane są w nich cechy produktów sprzedawanych przez firmę i wklejone próbki materiałów. Katalogi jedynie Pan projektuje, nie zajmuje się natomiast ich wydrukami, a próbki materiałów wkleja osobiście do katalogów. Ponadto okleja Pan mównice i stoliki z plexi na życzenie klienta.

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz powołane wyżej przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, iż prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usługowego wytwarzania szyldów - którego zakres szczegółowo określono w poz. 68 załącznika nr 4 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - uprawnia do opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej. Jednakże w sytuacji, gdy zakres świadczonych usług jest szerszy niż opisany w poz. 68 załącznika nr 4 do ustawy - traci się warunki do opodatkowania w formie karty podatkowej.

Opisane przez Pana czynności, polegające m.in. na przygotowywaniu stoisk wystawowych na targach, czy chociażby projektowanie i opracowywanie katalogów informacyjnych dla firm - nie są wymienione w poz. 68 załącznika nr 4 do ustawy, jako usługowe wytwarzanie szyldów. Czynności te nie są również wymienione odrębnie w żadnej z 12 części tabeli załącznika nr 3 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Wobec powyższego, świadczenie przez Pana opisanych we wniosku usług, tj. wykraczających poza zakres usług opisanych w załączniku nr 4 do ustawy - wyklucza możliwość opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl