ITPB1/415-568b/10/DP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 września 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-568b/10/DP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 17 czerwca 2010 r. (data wpływu 18 czerwca 2010 r.) uzupełnione pismem z dnia 15 września 2010 r. (data wpływu 16 września 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z wniesieniem przedsiębiorstwa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością aportem do spółki komandytowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 czerwca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z wniesieniem przedsiębiorstwa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością aportem do spółki komandytowej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, której podstawowym przedmiotem działalności jest handel artykułami spożywczymi. Zamiarem Wnioskodawcy jest wniesienie w przyszłości całego przedsiębiorstwa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do nowopowstałej spółki komandytowej. Wspólnikami nowopowstałej spółki komandytowej będą dotychczasowi wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Przez wniesienie przedsiębiorstwa rozumie się aport przedsiębiorstwa, którego pojęcie jako całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym odpowiada definicji zawartej w art. 551 Kodeksu cywilnego.

Będzie on obejmował wszystko, co wchodzi w jego skład, mianowicie: nieruchomości, ruchomości, wierzytelności, zobowiązania, jak również pracowników. Wartość wnoszonego majątku ustalona będzie w oparciu o wartość księgową wynikającą z ksiąg rachunkowych spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Wnioskodawca wskazuje, iż wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością są jednocześnie zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. Po wniesieniu aportem przedsiębiorstwa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do spółki komandytowej, poszczególni wspólnicy staną się przedsiębiorcami, prowadzącymi działalność we własnym imieniu.

W związku z powyższym zadano następujące pytania (oznaczone we wniosku nr 2):

Czy u wspólników spółki komandytowej powstanie przychód z kapitałów pieniężnych w związku z wniesieniem przedsiębiorstwa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do spółki komandytowej.

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie Wnioskodawca wskazuje, że zgodnie z treścią art. 17 ust. 1 pkt 9 za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną, objętych w zamian za wkład niepieniężny. Z brzmienia ww. przepisu wynika, iż dotyczy on jedynie udziałów i akcji w spółkach kapitałowych. Zatem przepis art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma zastosowania w przedmiotowej sprawie. Wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej nie spowoduje zatem powstania przychodu z kapitałów pieniężnych po stronie wspólników spółki komandytowej.

Zarówno u dotychczasowych wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnosica, jak i przyszłych wspólników spółki komandytowej nie wystąpi przychód z udziału w zyskach osób prawnych, określony w art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem Wnioskodawca, jako płatnik nie pobierze zryczałtowanego podatku dochodowego określonego w art. 30a ust. 1 pkt 4, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż nie będzie do tego zobligowany, albowiem w opisanym zdarzeniu nie wystąpi przychód, a także nie zostaną spełnione przesłanki, o których mowa w art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ obowiązek pobrania zryczałtowanego podatku istnieje w przypadku wypłaty lub postawienia do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 41 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4-5a i 13 oraz art. 30a ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 5.

Spółka przejmująca, nowo zawiązana lub powstała w wyniku przekształcenia jest obowiązana, jako płatnik, pobierać zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4, od dochodu określonego w art. 24 ust. 5 pkt 7 lub 8 (art. 41 ust. 4c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), spółka osobowa to - spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo - akcyjna.

Spółka komandytowa jest spółką osobową mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona (art. 102 Kodeksu spółek handlowych).

W sprawach nieuregulowanych dziale dotyczącym spółki komandytowej (Tytuł II, Dział III) do spółki komandytowej stosuje się odpowiednio przepisy o spółce jawnej, chyba że ustawa stanowi inaczej (art. 103 kodeksu spółek handlowych).

Stosownie do art. 8 § 1 ustawy - Kodeks spółek handlowych, spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Spółka osobowa prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą.

Pojęcie wkładu do spółki osobowej uregulowane zostało w art. 48 § 2 ustawy - Kodeks spółek handlowych. Wynika z niego, że wkład wspólnika może polegać na przeniesieniu lub obciążeniu własności rzeczy lub innych praw, a także na dokonaniu innych świadczeń na rzecz spółki. Udział kapitałowy wspólnika odpowiada wartości rzeczywiście wniesionego wkładu (art. 50 § 1 Kodeksu spółek handlowych).

Należy także wskazać na treść art. 28 Kodeksu spółek handlowych, według którego majątek spółki stanowi wszelkie mienie wniesione jako wkład lub nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia oraz art. 48 § 1 tej ustawy stanowiącego, iż prawa, które wspólnik zobowiązuje się wnieść do spółki, uważa się za przeniesione na spółkę. Zatem majątek spółki osobowej jest wyodrębniony od majątku wspólników.

Na mocy art. 50 Kodeksu spółek handlowych, wnoszący wkład otrzymuje udział kapitałowy, równy wartości wkładu określonego w umowie spółki, który stanowi podstawę do określenia praw lub obowiązków wspólnika.

Wniesienie do nowopowstałej spółki komandytowej przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością przedsiębiorstwa ma na celu pokrycie kapitału zakładowego spółki, lecz w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie generuje u pozostałych wspólników tej Spółki przychodu.

Celem powstania i funkcjonowania Spółki jest prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, a wspólnik może w tym celu wnieść wkład do spółki na kapitał zakładowy lub na inne fundusze.

Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Natomiast w myśl art. 24 ust. 5 ww. ustawy 5 dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także:

1.

dochód z umorzenia udziałów (akcji);

2.

dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji);

3.

wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej;

4.

dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego, a w spółdzielniach - dochód przeznaczony na podwyższenie funduszu udziałowego oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) osoby prawnej;

5.

dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych;

6.

w przypadku połączenia lub podziału spółek - dopłaty w gotówce otrzymane przez udziałowców (akcjonariuszy) spółki przejmowanej, spółek łączonych lub dzielonych;

7.

w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w spółce, nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa - ustalona na dzień podziału nadwyżka nominalnej wartości udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej, obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38; jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie, kosztem uzyskania przychodów jest wartość lub kwota wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalona w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego udziałowca wartość nominalna unicestwianych udziałów (akcji) w spółce dzielonej do wartości nominalnej udziałów (akcji) przed podziałem;

8.

wartość niepodzielonych zysków w spółkach kapitałowych w przypadku przekształcenia tych spółek w spółki osobowe; przychód określa się na dzień przekształcenia.

Sam fakt wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością nie skutkuje dla pozostałych wspólników tej spółki powstaniem przychodu, o którym mowa w art. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. kapitałów pieniężnych ponieważ, skoro nie wiąże się z wypłatą dywidendy czy innych udziałów w tej spółce.

Reasumując, w związku z wniesieniem do Spółki komandytowej przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością wkładów na pokrycie kapitału zakładowego nowopowstałej spółki wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa na spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nie będą ciążyły obowiązki wynikające z pełnienia funkcji płatnika w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Niniejsza interpretacja została wydana zgodnie z zakresem określonym w części B.2 poz. 13 kwadrat 2 wniosku ORD-IN tj. w zakresie pełnienia funkcji płatnika przez Wnioskodawcę.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl