ITPB1/415-542/13/WM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 1 sierpnia 2013 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-542/13/WM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 30 kwietnia 2013 r. (data wpływu 6 maja 2013 r.) uzupełnionym pismem z dnia 2 lipca 2013 r. (data wpływu 9 lipca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przekazania na potrzeby własne lokalu mieszkalnego wybudowanego w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 maja 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przekazania na potrzeby własne lokalu mieszkalnego wybudowanego w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca, prowadzi działalność gospodarczą w zakresie kantoru wymiany walut, budowy budynków na sprzedaż oraz wynajmu lokali. W ramach działalności gospodarczej, Wnioskodawca zakupił działkę gruntu, do ceny której, zbywca doliczył podatek od towarów i usług. Wnioskodawca odliczył podatek VAT (nabycie nastąpiło do działalności opodatkowanej). Następnie na zakupionym gruncie, Wnioskodawca przystąpił do budowy budynku usługowo - mieszkalnego. Część usługowa - parter budynku (3 lokale handlowe, przeznaczone na wynajem), część mieszkalna - pierwsze i drugie piętro (po 3 mieszkania na każdej kondygnacji, przeznaczone na sprzedaż). W trakcie całego procesu budowlanego Wnioskodawca dokonywał odliczania podatku VAT od faktur wystawianych przez kontrahentów, które dokumentowały zakup materiałów i usług budowlanych. Po zakończeniu procesu budowlanego i otrzymaniu decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, Wnioskodawca jako właściciel firmy zamierza przeznaczyć jedno mieszkanie zlokalizowane na pierwszym piętrze na potrzeby własne właściciela i najbliższych członków jego rodziny.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy czynność przekazania mieszkania na potrzeby własne, wybudowanego w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, będzie skutkowała obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego.

Zdaniem Wnioskodawcy, przekazanie mieszkania na potrzeby własne przedsiębiorcy wybudowanego w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej nie będzie skutkowało powstaniem obowiązku zapłaty podatku dochodowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Natomiast w art. 10 ww. ustawy przedstawiony został katalog źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy, do źródeł przychodów osób fizycznych zalicza się pozarolniczą działalność gospodarczą.

Zasady ustalania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej zostały określone w art. 14 tej ustawy, który w ust. 1 stanowi, że za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca prowadzi m.in. działalność gospodarczą w zakresie budowy budynków na sprzedaż. W ramach tej działalności zakupił grunt, na którym wybudował budynek usługowo - mieszkalny z przeznaczeniem na sprzedaż lokali mieszkalnych. Po zakończeniu procesu budowlanego i otrzymaniu decyzji o pozwoleniu na użytkowanie Wnioskodawca jako właściciel firmy zamierza przeznaczyć jedno mieszkanie na potrzeby własne oraz potrzeby członków jego najbliższej rodziny.

Odnosząc powyższe do przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, należy stwierdzić, iż przekazanie lokalu mieszkalnego stanowiącego towar handlowy w prowadzonej przez Wnioskodawcę pozarolniczej działalności gospodarczej na potrzeby własne Wnioskodawcy - nie spowoduje u niego powstania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Przekazanie towaru handlowego nie wiąże się bowiem z odpłatnym zbyciem składnika majątku. Nie dojdzie do jego sprzedaży. Wycofany z działalności gospodarczej lokal mieszkalny nie zostanie zbyty i nadal stanowić będzie własność Wnioskodawcy. Będzie jedynie wykorzystywany na potrzeby osobiste podatnika.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zaliczają również do żadnej z pozostałych kategorii źródeł przychodów czynności nieodpłatnego przekazania towaru handlowego na cele osobiste podatnika, zatem opisana powyżej czynność jest dla Wnioskodawcy obojętna podatkowo - nie powoduje powstania obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Końcowo należy zauważyć, iż zgodnie z zakresem wniosku - zakreślonym sformułowanym przez Wnioskodawcę pytaniem, nie podlegała ocenie kwestia kosztów uzyskania przychodów, pomimo wskazania przez Wnioskodawcę w części F wniosku ORD-IN przepisu będącego przedmiotem interpretacji indywidualnej, tj art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl