ITPB1/415-535c/08/MR

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 15 grudnia 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-535c/08/MR

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 29 września 2008 r. (data wpływu 3 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej podatkiem liniowym wg stawki 19% - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 października 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej podatkiem liniowym wg stawki 19%.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca wykonuje jednoosobową działalność gospodarczą obejmującą prowadzenie apteki oraz wynajem pomieszczeń.

Działalność prowadzona jest w ten sposób, że na parterze nabytego w 2000 r. - na zasadzie małżeńskiej wspólności majątkowej - budynku prowadzona jest apteka, podczas gdy pomieszczenia znajdujące się na pierwszym oraz drugim piętrze budynku są wynajmowane podmiotom wykonującym działalność gospodarczą.

Przedmiotowy budynek stanowi środek trwały Wnioskodawcy oraz jest w całości amortyzowany. Oddzielny środek trwały stanowi, niepodlegający amortyzacji, przyległy do budynku grunt.

Wnioskodawca wybrał metodę opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej 19% stawką liniową, która stosowana jest do całej prowadzonej działalności gospodarczej, a więc zarówno do przychodów uzyskiwanych z tytułu prowadzenia apteki, jak i przychodów z tytułu wynajmu.

W niewielkiej części przedmiotowego budynku działalność gospodarczą prowadzi także spółka cywilna, której wspólnikiem jest małżonek Wnioskodawcy. Nieruchomość nie była jednak przedmiotem wkładu małżonka do spółki cywilnej, nie stanowi jej środka trwałego i nie jest przez tę spółkę amortyzowana.

Ze względu na postanowienia art. 86 Ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2008 r. Nr 45: Poz. 271), zgodnie z którym nazwa apteka zastrzeżona jest wyłącznie dla miejsca świadczenia usług farmaceutycznych, jak również ze względu na chęć reorganizacji prowadzonej działalności gospodarczej polegającej na wyraźnym oddzieleniu działalności polegającej na prowadzeniu apteki oraz działalności polegającej na wynajmie pomieszczeń w przedmiotowym budynku, Wnioskodawca planuje wyodrębnić prowadzoną działalność gospodarczą w zakresie wynajmu pomieszczeń w budynku.

W tym celu planuje utworzenie, wraz małżonkiem oraz dzieckiem/dziećmi, spółki cywilnej lub spółki jawnej (Spółka Osobowa), do której wniesie wkładem przedmiotowy budynek (wraz z gruntem). Przed wniesieniem wkładu Wnioskodawca rozwiąże umowy najmu z dotychczasowymi najemcami. Przedmiotem działalności Spółki Osobowej będzie prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na wynajmie pomieszczeń. W tym celu Spółka Osobowa zawrze umowy najmu zarówno z Wnioskodawcą, jak również (na nowych warunkach) z dotychczasowymi/nowymi najemcami. Budynek oraz grunt, staną się środkami trwałymi Spółki Osobowej.

W konsekwencji opisanych powyżej działań Wnioskodawca będzie oddzielnie prowadził jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na prowadzeniu apteki oraz oddzielnie stanie się wspólnikiem Spółki Osobowej, której przedmiotem działalności będzie wynajem pomieszczeń w przedmiotowym budynku.

W związku z powyższym, wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą podatkowych konsekwencji wniesienia przedmiotowej nieruchomości wkładem do Spółki Osobowej; zasad opodatkowania z tytułu zysku osiąganego przez Spółkę Osobową z tytułu wynajmu pomieszczeń; zasad, zgodnie z którymi Spółka Osobowa powinna ustalić wartość początkową wniesionej do niej wkładem nieruchomości.

Ponieważ Wnioskodawca nie wyklucza, że w przyszłości, w przypadku znalezienia nabywcy na przedmiotową nieruchomość, zostanie ona sprzedana przez Spółkę Osobową (lub sprzedane zostanie całe przedsiębiorstwo prowadzone przez Spółkę Osobową). Wnioskodawca pragnie objąć niniejszym wnioskiem także pytanie dotyczące konsekwencji podatkowych ewentualnego zbycia przedmiotowej nieruchomości (lub całego przedsiębiorstwa Spółki Osobowej) przez Spółkę Osobową oraz konsekwencji wystąpienia Wnioskodawcy z przedmiotowej Spółki Osobowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy wniesienie przedmiotowej nieruchomości wkładem do Spółki Osobowej spowoduje powstanie przychodu u Wnioskodawcy lub w Spółce Osobowej.

2.

W jaki sposób należy na gruncie przedstawionego zdarzenia przyszłego ustalić wartość początkową budynku oraz gruntu wniesionych wkładem do Spółki Osobowej.

3.

Czy w stosunku do przychodów osiąganych z tytułu udziału w Spółce Osobowej Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo stosowania 19% stawki liniowej.

4.

W jaki sposób będzie należało ustalić dochód w przypadku ewentualnego zbycia nieruchomości (lub całego przedsiębiorstwa Spółki Osobowej) przez Spółkę Osobową, a w szczególności co będzie kosztem uzyskania przychodu.

5.

Czy w przypadku wystąpienia Wnioskodawcy (przed lub po sprzedaży nieruchomości) ze Spółki Osobowej, zwrócona równowartość wniesionego przez Podatnika wkładu nie spowoduje powstania przychodu.

Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytanie trzecie. Wniosek w zakresie pytania pierwszego, drugiego, czwartego oraz piątego zostanie rozpatrzony odrębnymi interpretacjami indywidualnymi.

Zdaniem Wnioskodawcy, będzie on uprawniony do stosowania 19% liniowej stawki do przychodów osiąganych z tytułu udziału w zyskach Spółki Osobowej prowadzącej działalność gospodarczą polegającą na wynajmie pomieszczeń w przedmiotowym budynku.

Zgodnie z art. 5b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (tj. za przychód z działalności gospodarczej).

Jednocześnie, zgodnie z art. 9a ust. 5 pkt 1 ww. ustawy, jeżeli podatnik prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie i jest wspólnikiem spółki lub spółek niemających osobowości prawnej, wybór sposobu opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy.

Z powyższych regulacji wynika, że przychody z tytułu udziału w spółce osobowej prowadzącej działalność gospodarczą należy traktować jak przychód z działalności gospodarczej.

Jednocześnie, w przypadku wyboru przez podatników sposobu opodatkowania liniową stawką 19% zasady te stosuje się do wszystkich form prowadzenia działalności gospodarczej, do której mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Konsekwentnie, w opinii Wnioskodawcy, skoro dokonał wyboru opodatkowania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej wg 19% stawki liniowej, będzie mu przysługiwało prawo do stosowania 19% stawki liniowej także do przychodów uzyskiwanych z tytułu udziału w zysku w Spółce Osobowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie pytania trzeciego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87 - 100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl