ITPB1/415-526b/08/IG - Opodatkowanie podatkiem liniowym wynagrodzenia wspólnika - członka zarządu spółki z tytułu świadczenia usług doradztwa na rzecz tej spółki jako dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 grudnia 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-526b/08/IG Opodatkowanie podatkiem liniowym wynagrodzenia wspólnika - członka zarządu spółki z tytułu świadczenia usług doradztwa na rzecz tej spółki jako dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 24 września 2008 r. (data wpływu 29 września 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z tytułu świadczenia usług doradztwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 września 2008 r. został złożony ww. wniosek (uzupełniony pismem z dnia 27 listopada 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z tytułu świadczenia usług doradztwa.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wykonywania robót ogólnobudowlanych, rozdzielczych obiektów liniowych: rurociągów, linii elektroenergetycznych i telekomunikacyjnych, budowy dróg kołowych i szynowych, wykonywania instalacji wodno - kanalizacyjnych. Posiada wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Jest czynnym podatnikiem VAT (niekorzystającym ze zwolnienia podmiotowego). Wybrał opodatkowanie dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tzw. podatek liniowy). Wnioskodawca jest też wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i członkiem zarządu spółki. Rozważa rozszerzenie wyżej wspomnianego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej w ten sposób, aby świadczyć usługi zarządzania (1-szy stan faktyczny), a także usługi doradztwa w zakresie działalności gospodarczej (2-gi stan faktyczny), na rzecz spółki z o.o. Świadczenie tych usług odbywałoby się w oparciu o dwie umowy - jedna umowa na usługi zarządzania, druga na usługi doradztwa i ewentualnie inne usługi. Każda z tych umów odrębnie określałaby wynagrodzenie za świadczone usługi. W związku ze świadczeniem usług zarządzania pozostałby nadal członkiem zarządu Spółki co oznacza, że zawarcie ze spółką z o.o. umów o świadczenie usług zarządzania oraz usług doradztwa, nie spowoduje rezygnacji z pełnionej funkcji członka zarządu. Wnioskodawca nie jest i nigdy nie był pracownikiem Spółki.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 27 listopada 2008 r. podano, iż Wnioskodawca obecnie pełni funkcję członka zarządu w spółce z o.o. na podstawie uchwały wspólników z dnia 30 maja 2008 r. Wnioskodawca rozważa zawarcie umów cywilnoprawnych na usługi zarządzania oraz usługi doradztwa i ewentualnie inne usługi. Zawarcie ww. umów nie będzie wynikało z faktu powołania na członka zarządu.

W ramach usług doradztwa w zakresie działalności gospodarczej na rzecz spółki z o.o. wykonywane byłyby czynności związane z wykorzystaniem wiedzy eksperckiej, w szczególności dotyczące przygotowania opracowań, projektów technicznych, udzielania konsultacji, w tym także odnoszących się do wykorzystania sprzętu technicznego. Usługi te w żaden sposób nie byłyby związane z podejmowaniem decyzji co do gospodarowania majątkiem spółki z o.o.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy wynagrodzenie należne z tytułu ww. usług zarządzania będzie przychodem z działalności wykonywanej osobiście...

2.

Czy wynagrodzenie należne z tytułu ww. usług doradztwa w zakresie działalności gospodarczej będzie przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanym podatkiem liniowym.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie drugie. W zakresie odpowiedzi na pytanie pierwsze wniosek rozpatrzony zostanie odrębnym rozstrzygnięciem.

Zdaniem Wnioskodawcy, wynagrodzenie należne z tytułu ww. usług doradztwa w zakresie działalności gospodarczej będzie przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej, gdyż usługi te będą wykonywane w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, w oparciu o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Nie ma przepisu szczególnego, który powodowałby, iż usługi te należałoby zaliczyć do innego źródła przychodu, niż wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy (pozarolnicza działalność gospodarcza). Takie stanowisko pośrednio potwierdza również przepis art. 13 pkt 8 ww. ustawy, z którego wynika, iż przychody z umów zlecenia i umów o dzieło zawieranych w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej (innych niż umowy o zarządzanie) nie należą do przychodów z działalności wykonywanej osobiście. Wynagrodzenie należne z tytułu ww. usług doradztwa w zakresie działalności gospodarczej będzie przychodem opodatkowanym podatkiem linowym, gdyż Wnioskodawca wybrał tę formę opodatkowania, spełnia warunki, o którym mowa w art. 9a ww. ustawy, a w szczególności nie jest i nigdy nie był pracownikiem Spółki. Tym samym wynagrodzenie z tytułu usług doradztwa będzie opodatkowane podatkiem liniowym tak jak i dochody z tytułu działalności gospodarczej, którą prowadzi obecnie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie z treścią definicji zawartej w art. 5a pkt 6 ww. ustawy, działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarcza to działalność zarobkowa:

*

wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa;

*

polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż;

*

polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych, prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie do zapisu art. 9a ust. 1 powołanej ustawy, dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Opodatkowanie podatkiem liniowym normują przepisy art. 9a i art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 9a ust. 2 ww. ustawy, podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku obowiązani są do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Z kolei w myśl art. 9a ust. 3 ww. ustawy, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1.

wykonywał w r. poprzedzającym rok podatkowy, lub

2.

wykonywał lub wykonuje w r. podatkowym

*

w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w r. podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku r., obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Zgodnie z treścią art. 30c ust. 1 ww. ustawy, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2, lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Z treści powołanych powyżej uregulowań prawnych wynika, że możliwości wyboru sposobu opodatkowania 19% podatkiem liniowym pozbawieni zostali podatnicy, którzy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej uzyskują przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, a usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik wykonywał na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy w r. podatkowym lub w r. poprzedzającym rok podatkowy w ramach stosunku pracy.

Z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zamierza świadczyć usługi doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej na rzecz spółki z o.o., w której jest wspólnikiem i członkiem zarządu. Nigdy nie był i nie jest pracownikiem spółki z o.o. Pełnienie funkcji zarządczej w spółce z o. o. odbywa się na podstawie uchwały wspólników. W ramach świadczonych usług doradztwa w zakresie działalności gospodarczej na rzecz spółki z o.o. wykonywane będą czynności związane z wykorzystaniem wiedzy eksperckiej, w szczególności dotyczące przygotowania opracowań, projektów technicznych, udzielania konsultacji, w tym także odnoszących się do wykorzystania sprzętu technicznego. Usługi te w żaden sposób nie będą związane z podejmowaniem decyzji co do gospodarowania majątkiem spółki z o.o.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, że w przedmiotowej sprawie nie będzie miał zastosowania art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż nie wystąpią przesłanki powodujące utratę prawa do opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c powołanej ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania niniejszej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl