ITPB1/415-518/10/WM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 sierpnia 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-518/10/WM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 25 maja 2010 r. (data wpływu 28 maja 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie wyboru formy opodatkowania przez wspólnika spółki cywilnej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 maja 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie wyboru formy opodatkowania przez wspólnika spółki cywilnej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W sierpniu 2009 r. spółka cywilna, której Wnioskodawca jest wspólnikiem rozpoczęła działalność gospodarczą w zakresie prowadzenia punktu gastronomicznego. Wspólnik Wnioskodawcy złożył wcześniej oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w terminie wskazanym w art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, naczelnikowi urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. Wnioskodawca takiego oświadczenia nie złożył, w związku z tym obowiązującą dla niego formą opodatkowania są zasady ogólne. Jednocześnie w zgłoszeniu identyfikacyjnym NIP 2 spółka cywilna w rubryce 55 wskazała jako rodzaj prowadzonej dokumentacji rachunkowej "inne ewidencje", co oznacza, że nie wybrała ewidencji w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. W związku z tym spółka cywilna dla celów obliczania podatku wspólników prowadzi ewidencję przychodów, która jest podstawą do rozliczenia wspólników w podatku dochodowym od osób fizycznych. Obowiązujące przepisy prawa podatkowego nie dają jednak takiej możliwości, aby jeden ze wspólników opodatkowywał przychody uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, a drugi według innych zasad. Nie jest również możliwe, aby spółka cywilna prowadziła odrębne ewidencje dla każdego wspólnika. Z tych powodów Wnioskodawca uważa, że ze względu na wybór rodzaju ewidencji dokumentacji księgowej w zgłoszeniu NIP 2, zarówno jego jak i wspólnika obowiązuje forma opodatkowania - ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jaka jest obowiązująca dla Wnioskodawcy forma opodatkowania oraz jaką ewidencję dla celów obliczania podatku dochodowego od osób fizycznych powinna prowadzić spółka.

Zdaniem Wnioskodawcy, obowiązującą dla niego formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Spółka powinna prowadzić ewidencję przychodów dla celów obliczania podatku dochodowego wspólników.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Stosownie do przepisów art. 9a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Z kolei z treści art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) wynika, iż pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego, natomiast podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Jeżeli do dnia 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania, uważa się, że nadal prowadzi działalność opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Oświadczenie, o którym mowa w ust. 1, w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki składają wszyscy wspólnicy naczelnikom urzędów skarbowych właściwym według miejsca zamieszkania każdego ze wspólników (art. 9 ust. 2).

Z przytoczonego powyżej przepisu art. 9a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że podstawową formą opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej są zasady ogólne przy uwzględnieniu skali podatkowej, przy czym podatnicy mogą wybrać również inny sposób opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej. Nie ma jednak możliwości, aby wspólnicy spółki cywilnej mogli wybrać odmienne formy opodatkowania działalności gospodarczej prowadzonej w formie takiej spółki.

Zgodnie z art. 24a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, z zastrzeżeniem ust. 3 i 5, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy, a także uwzględniać w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacje niezbędne do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 22a-22o.

Jednocześnie w myśl § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (tekst jedn. Dz. U. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.) - osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, o których mowa w art. 24a ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są obowiązane prowadzić księgę, z zastrzeżeniem ust. 2, według wzoru ustalonego w załączniku nr 1 do rozporządzenia, w sposób określony w rozdziale 2.

Również § 4 ust. 1 ww. rozporządzenia stanowi, że osoby fizyczne oraz spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, o których mowa w § 2 ust. 1, obowiązane do prowadzenia księgi, zwane dalej"podatnikami", prowadzą:

1.

ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z art. 22n ust. 2- 6 ustawy o podatku dochodowym,

2.

ewidencję wyposażenia.

Natomiast § 10 ust. 3 cytowanego rozporządzenia wskazuje jednoznacznie, że jeżeli działalność jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, (...), zawiadomienie o którym mowa w ust. 2, składają wszyscy wspólnicy naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania każdego z nich.

Zatem, obowiązek prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów ciąży na spółce, a nie na jej wspólnikach.

Należy również nadmienić, że § 2 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2002 r. w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (Dz. U. Nr 219, poz. 1836 z późn. zm.) wskazuje, że podatnicy są obowiązani prowadzić ewidencje według określonego wzoru i że wspólną ewidencję prowadzą podatnicy wykonujący działalność w formie spółki, o której mowa w art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Z treści powołanych przepisów wynika więc obowiązek prowadzenia jednolitego urządzenia księgowego przez wspólników spółki cywilnej.

W stanie faktycznym opisanym we wniosku Wnioskodawca, jako jeden ze wspólników spółki cywilnej, w terminie wynikającym z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie złożył naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, pisemnego oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy. W przedstawionej sytuacji złożone przez drugiego ze wspólników spółki cywilnej oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie wywołuje żadnych skutków prawnych, bowiem, jak wywiedziono uprzednio, podstawową formą opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej są zasady ogólne, a przy tym nie ma możliwości by wspólnicy spółki cywilnej opodatkowywali dochody z udziału w tej spółce według różnych form opodatkowania. Zatem zarówno Wnioskodawca, jak i jego wspólnik zobowiązani są do opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych, zaś spółka może prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, bądź też księgi rachunkowe.

Powyższego nie zmienia fakt, że dla spółki cywilnej w zgłoszeniu identyfikacyjnym NIP 2 jako rodzaj prowadzonej przez nią dokumentacji rachunkowej wskazano w rubryce 55 "inne ewidencje".

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl