ITPB1/415-50a/12/PSZ - Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu uzyskanego z tytułu sprzedaży nieruchomości rolnej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 kwietnia 2012 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-50a/12/PSZ Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu uzyskanego z tytułu sprzedaży nieruchomości rolnej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 15 listopada 2011 r. (data wpływu 13 stycznia 2012 r.) uzupełnionym pismem z dnia 29 marca 2012 r. (data wpływu 5 kwietnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku zapłaty podatku z tytułu sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 stycznia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku zapłaty podatku z tytułu sprzedaży nieruchomości.

Wniosek uzupełniono pismem z dnia 29 marca 2011 r. (data wpływu 5 kwietnia 2012 r.)

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Jest Pani współwłaścicielką gospodarstwa rolnego, które razem z siostrą otrzymała w 2003 r. na podstawie darowizny od matki. W gospodarstwie tym pracuje tylko Pani. Siostra od wielu lat mieszka w Atenach i tam prowadzi własną działalność. W dniu 3 listopada 2011 r. zawarła Pani umowę dzierżawy na jedną z działek (2 ha) z firmą, która zamierza na niej wybudować biogazownię. Umowa została zawarta na czas określony do dnia 30 grudnia 2012 r. lub do momentu wykupu tej działki przez dzierżawcę. Umowa dzierżawy ma trwać do chwili otrzymania przez dzierżawcę zezwolenia na budowę biogazowi. Gdy firma je otrzyma, to w ciągu miesiąca ma nabyć przedmiotową działkę. Działka jest gruntem rolnym, który w planach zagospodarowania przestrzennego nie ma statusu działki budowlanej. Na razie nie planuje Pani dalszej sprzedaży działek. Grunty sklasyfikowane na tej działce należą do IV i V klasy.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie z zakresu podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy w związku ze sprzedażą nieruchomości powinna Pani i siostra zapłacić podatek dochody od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy, celem sprzedaży gruntu nie jest działalność gospodarcza. Grunt otrzymany został od matki w drodze darowizny. Uzyskane środki zamierza Pani wraz z siostrą przeznaczyć na cele mieszkaniowe. Nie posiada Pani mieszkania. Mieszka w mieszkaniu służbowym męża. Siostra posiada mieszkanie, które otrzymała od matki w drodze darowizny. Za swoją część planuje kupić działkę budowlaną i w przyszłości wybudować dom. W związku z tym uważa Pani, że nie powinna płacić podatku dochodowego od osób fizycznych, gdyż od momentu otrzymania działki upłynęło pięć lat.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do treści art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

a.

wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b.

polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c.

polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

* prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d.

innych rzeczy

* jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Zatem odpłatne zbycie nieruchomości i ww. praw majątkowych nie rodzi na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych skutków podatkowych jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:

* odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej oraz

* zostało dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie lub wybudowanie.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż w roku 2003 r., otrzymała Pani wraz z siostrą w drodze darowizny gospodarstwo rolna. W dniu 3 listopada 2011 r. zawarła Pani umowę dzierżawy na jedną z działek (2 ha) z firmą, która zamierza na niej wybudować biogazownię. Umowa została zawarta na czas określony do dnia 30 grudnia 2012 r. lub do momentu wykupu tej działki przez dzierżawcę. Umowa dzierżawy ma trwać do chwili otrzymania przez dzierżawcę zezwolenie na budowę biogazowi. Gdy firma je otrzyma, to w ciągu miesiąca ma nabyć przedmiotową działkę. Działka jest gruntem rolnym, który w planach zagospodarowania przestrzennego nie ma statusu działki budowlanej.

Definicja działalności gospodarczej, o której mowa w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wymaga aby działalność ta wykonywana była w sposób zorganizowany i ciągły. Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania, powtarzania określonego zespołu konkretnych działań o charakterze incydentalnym i sporadycznym.

Z treści wniosku nie wynika, iż sprzedaż przez Panią nieruchomości będzie wykonana w warunkach wskazujących na prowadzenie działalności gospodarczej. W związku z tym skutki podatkowe zbycia części nieruchomości należy rozpatrzyć w oparciu o przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Cytowany przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy formułuje generalną zasadę, iż odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w podatku dochodowym. Jeżeli natomiast odpłatne zbycie nieruchomości następuje po upływie tego okresu, przychód z tego tytułu nie podlega w ogóle opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Ponieważ nabycie gospodarstwa rolnego w drodze darowizny nastąpiło w roku 2003, zatem stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy przychód uzyskany w wyniku sprzedaży nie będzie stanowił źródła przychodu, z uwagi na upływ pięcioletniego terminu, o którym mowa w tym artykule. Zatem nie jest Pani zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od przychodu uzyskanego z tej sprzedaży

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87-100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl