ITPB1/415-455/10/TK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 sierpnia 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-455/10/TK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 11 maja 2010 r. (data wpływu 12 maja 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki cywilnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 maja 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki cywilnej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Lokal użytkowy wybudowany w 1969 r. wraz z wieczystym użytkowaniem gruntu został zakupiony w czerwcu 2004 r. przez Pani wspólnika wspólnie z jego żoną w celu prowadzenia działalności gospodarczej przez wspólnika. Lokal był wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej prowadzonej przez wspólnika jednoosobowo od czerwca 2004 r. do września 2007 r. We wrześniu 2007 r. ww. lokal za zgodą żony, wspólnik wniósł do spółki cywilnej zawiązanej z Panią. Nie zachowano jednak formy właściwej dla przeniesienia własności (aktu notarialnego) zatem umowa spółki cywilnej w tym zakresie nie była skuteczna. W chwili obecnej wspólnik zamierza zrealizować obowiązek i dokonać za zgodą żony przeniesienia własności nieruchomości wraz z wieczystym użytkowaniem gruntu stanowiącej przedmiot wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki cywilnej. Z chwilą przeniesienia własności wraz z wieczystym użytkowaniem gruntu stanie się majątkiem wspólnym obu wspólników spółki cywilnej (współwłasność łączna wspólników - art. 863 k.c.). Dopiero po skutecznym przeniesieniu własności nieruchomości wraz z wieczystym użytkowaniem gruntu w formie aktu notarialnego dokonana zostanie zmiana wpisu w księdze wieczystej, gdzie w miejsce małżonków zostaną wpisani wspólnicy spółki cywilnej.

Wobec powyższego zadano następujące pytanie.

Czy wniesienie przez Pani wspólnika do spółki cywilnej, wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości (lokalu użytkowego) wraz z wieczystym użytkowaniem gruntu powoduje powstanie przychodu do opodatkowania po stronie osoby, która wkład nabywa (po Pani stronie).

Pani zdaniem, wniesienie do spółki cywilnej wkładu niepieniężnego w postaci lokalu użytkowego wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu polega na przeniesieniu własności rzeczy oraz prawa na wszystkich wspólników. Skutkiem przeniesienia prawa na rzecz wszystkich wspólników jest powstanie wspólności łącznej. Powyższa czynność prawna nie powoduje powstania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Uważa Pani, że nie ma tu do czynienia z odpłatnym zbyciem składników majątku wykorzystywanego na potrzeby związane z działalnością gospodarczą, więc dla wspólnika, który wkład nabywa - czynność powyższa jest neutralna podatkowo.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Przez umowę spółki zgodnie z art. 860 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. Stosownie do art. 861 § 1 k.c. wkład wspólnika może polegać na wniesieniu do spółki własności lub innych praw albo świadczeniu usług. Wniesiony wkład może być pieniężny lub niepieniężny (aport). Przedmiotem wkładu niepieniężnego mogą być m.in. nieruchomości, które mogą być wnoszone do spółki w dwojaki sposób: na własność lub do używania przez spółkę. Umowa stwierdzająca przeniesienie własności nieruchomości na spółkę powinna być zawarta w formie aktu notarialnego, a jej niezachowanie pociąga za sobą bezwzględną nieważność dokonanej czynności. Z chwilą przeniesienia własności nieruchomości na wspólników staje się ona majątkiem wspólnym wszystkich wspólników. Majątek spółki przez czas jej trwania jest traktowany jako odrębny od majątku osobistego każdego ze wspólników. Wspólnik ma w nim tylko udział. Dla stosunków własności oznacza to współwłasność łączną. Wniesienie aportu do spółki cywilnej winno być dokonane zgodnie z obowiązującym prawem oraz przy uwzględnieniu postanowień wynikających z zawartej umowy spółki cywilnej.

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

W myśl art. 14 ust. 2 pkt 8 ww. ustawy za przychody z działalności gospodarczej uważa się również wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy.

Wyżej wskazana norma nie dotyczy czynności wniesienia wkładu do spółki cywilnej, bowiem wartość wnoszonego wkładu nigdy nie jest nieodpłatnym świadczeniem dla pozostałych wspólników spółki, bowiem wspólnicy spółki cywilnej zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów.

Zatem czynność wniesienia wkładu wynika m.in. z samej istoty tworzenia i funkcjonowania takiej spółki. Tym samym brak jest podstaw do kwalifikacji tego typu zdarzenia jako przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto wniesienie wkładu niepieniężnego - przez jednego ze wspólników - do spółki cywilnej nie stanowi także dla Pani jako wspólnika tej spółki źródła przychodu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9 tj. kapitałów pieniężnych ponieważ przepis ten odnosi się do spółek posiadających osobowość prawną. Również analizując regulacje zawarte w art. 18 i art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym brak jest podstaw do kwalifikacji tego typu zdarzenia jako przychodu podlegającego opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Mając powyższe na uwadze, wniesienie do istniejącej spółki cywilnej przez jednego z jej wspólników wkładu niepieniężnego w postaci lokalu użytkowego stanowi zwiększenie majątku spółki, lecz w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie generuje przychodu u Pani jako wspólnika tej spółki.

Reasumując, wniesienie do spółki cywilnej przez jednego z jej wspólników wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości nie powoduje w momencie wniesienia tego wkładu u Pani jako wspólnika tej spółki, powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż czynność ta nie generuje przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z uwagi na to, że wniosek o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego został złożony przez jednego ze wspólników spółki, zaznacza się, iż interpretacja nie wywiera skutku prawnego wobec pozostałych. W szczególności nie stanowi rozstrzygnięcia w kwestii skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego przez wspólnika wnoszącego ten wkład. Ponieważ nie jest Pani osobą wnoszącą wkład do spółki (zbywającą) nie ma w niniejszej sprawie znaczenia podniesiona we wniosku kwestia czy wniesienie aportu do spółki osobowej jest odpłatnym zbyciem. Mając na uwadze powyższe, stanowisko Wnioskodawcy uznano jako prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej datowania.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl