ITPB1/415-439/07/IL

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 stycznia 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-439/07/IL

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 22 października 2007 r. (data wpływu 29 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 października 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Jest Pani właścicielką nieruchomości (działka ok. 800 m#178; ze starym domem jednorodzinnym i zabudowaniami gospodarczymi) i zamierza Pani ją sprzedać po 1 stycznia 2008 r. (umowa będzie podpisana u notariusza). Nieruchomość uzyskała Pani 27 maja 2002 r. na podstawie ugody zawartej przed Sądem Rejonowym (dział spadku i podział majątku wspólnego oraz użytkowania wieczystego). Jest Pani jedyną właścicielką tej nieruchomości. Wartość nieruchomości została wyceniona przez rzeczoznawcę na ok. 92.000,00 zł. Nie zamierza Pani przeznaczyć uzyskanej kwoty na zakup innej nieruchomości, remont ani wkład do firmy developerskiej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jakie będą zobowiązania Wnioskodawcy wobec Skarbu Państwa po sprzedaży nieruchomości.

Jaki podatek należałoby odprowadzić do Skarbu Państwa.

Jakie dodatkowe dokumenty będzie zobowiązany złożyć Wnioskodawca do Urzędu Skarbowego.

Zdaniem Wnioskodawcy, z uwagi na to, iż sprzedaż nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie praw do nieruchomości, "przychód ze sprzedaży nie będzie stanowić jego dochodu". W związku z tym nie ma on również obowiązku odprowadzania podatku ze sprzedaży, nie jest zobowiązany do uwzględniania przychodu ze sprzedaży nieruchomości w zeznaniu rocznym oraz nie jest zobowiązany do powiadamiania właściwego urzędu skarbowego o dokonaniu transakcji ani składania stosownych dokumentów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r. źródłem przychodu - z zastrzeżeniem ust. 2 - jest odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d.

innych rzeczy,

* jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a).)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Jak wynika z przedstawionego przez Panią zdarzenia przyszłego, prawo własności nieruchomości nabyła Pani w dniu 27 maja 2002 r. na podstawie ugody zawartej przed Sądem Rejonowym. Nieruchomość tą planuje Pani sprzedać po 1 stycznia 2008 r.

Z uwagi, iż sprzedaż ww. nieruchomości nastąpi po 31 grudnia 2007 r. tj., po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie, sprzedaż ta nie będzie powodowała powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W związku z tym nie będzie Pani zobowiązana do wykazywania przychodu z odpłatnego zbycia tej nieruchomości w zeznaniu rocznym, jak również nie ciążą na Pani w związku z tą sprzedażą obowiązki w zakresie powiadamiania urzędu skarbowego czy składania dokumentów.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl