ITPB1/415-4/08/MR - Odsetki od kredytu na zakup środka trwałego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-4/08/MR Odsetki od kredytu na zakup środka trwałego.

"(...) Czy (...) odsetki od zaciągniętego kredytu w momencie sprzedaży wybudowanych lokali mieszkalnych będą kosztem uzyskania przychodu w wielkości proporcjonalnej do powierzchni sprzedawanych lokali?

(...) Zgodnie z definicją zawartą w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 23. O zakwalifikowaniu wydatku do kosztów uzyskania przychodów decyduje zatem z jednej strony istnienie związku przyczynowego) między przychodem (chociażby potencjalnym) a tymi kosztami, oraz z drugiej strony, brak wyraźnego wyłączenia (w art. 23) z kosztów uzyskania przychodów (nieuznanie za koszt) dla celów podatkowych.

(...) W aspekcie zaliczenia do kosztów podatkowych odsetek od kredytu należy wskazać, że wśród wydatków, których nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów, ustawodawca wymienia:

-

naliczone, lecz nie zapłacone odsetki albo umorzone odsetki od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów) - art. 23 ust. 1 pkt 32 ww. ustawy,

-

odsetki, prowizje i różnice kursowe od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji inwestycji - art. 23 ust. 1 pkt 33 ww. ustawy.

Z powyższego wynika m.in., że odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup środka trwałego, które Wnioskodawca będzie spłacał po jego oddaniu do używania, powinny być ujmowane w kosztach uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty. Czyli odsetki od kredytu na zakup środka trwałego naliczone w trakcie realizacji inwestycji, tj. do czasu przekazania środka trwałego do używania, zwiększają jego wartość początkową. Odsetki te zostaną zaliczone w koszty uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne. Natomiast po dacie przekazania środka trwałego do używania odsetki, stanowią koszt uzyskania przychodów w momencie zapłaty.

Z zaprezentowanego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że przedmiotowy kredyt wykorzystany został na zakup środka trwałego, a więc pozostaje w potencjalnym związku z uzyskiwanym przychodem z tytułu wynajmu nieruchomości. Należy podkreślić, iż ustawodawca nie różnicuje rodzaju (nazwy) kredytu od którego spłacane są odsetki, ponieważ podstawowy warunek zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów stanowi istnienie związku przyczynowo-skutkowego wskazującego, że wykorzystanie zaciągniętego kredytu ma wpływ na wielkość przychodu osiągniętego z działalności gospodarczej, ewentualnie zabezpieczenie lub zachowanie źródła tego przychodu.

Zatem, gdy zaciągnięty kredyt pozostaje w związku z przychodami uzyskiwanymi przez Wnioskodawcę z prowadzonej przez niego działalności gospodarczej lub też ma wpływ na zabezpieczenie źródła przychodu, to odsetki od tego kredytu - o ile nie zwiększają kosztów inwestycji - powinny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w momencie zapłaty. (podkreśl. red.) (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2008/7/55