ITPB1/415-4/07/WM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 sierpnia 2007 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-4/07/WM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 5 lipca 2007 r. (data wpływu 9 lipca 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie braku obowiązku do pobrania i odprowadzenia podatku dochodowego od osób fizycznych przez spółkę z o.o. jako płatnika od dochodu uzyskanego przez wspólnika z tytułu odpłatnego zbycia na rzecz spółki jego udziałów w celu ich umorzenia - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 lipca 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie braku obowiązku pobrania i odprowadzenia przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością podatku od uzyskanego przez wspólnika dochodu z tytułu odpłatnego zbycia na rzecz spółki jego udziałów w celu ich umorzenia.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Dnia 13 października 2006 r. nadzwyczajne zgromadzenie wspólników Spółki z o.o. podjęło uchwałę, zgodnie z którą postanowiło odkupić od dwóch wspólników przypadające im udziały w celu ich umorzenia. Tego samego dnia podpisano z ww. wspólnikami umowy sprzedaży udziałów z jednoczesnym dokonaniem wypłaty na rachunki bankowe wskazane przez wspólników umówionych kwot w pełnej wysokości, tj. bez pobrania jakiegokolwiek podatku.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółka z o.o. jako płatnik zobowiązana jest do pobrania i odprowadzenia do urzędu skarbowego podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodu (przychodu) uzyskanego przez wspólnika z odpłatnego zbycia udziałów na rzecz spółki w celu ich umorzenia oraz w jakiej wysokości.

Zdaniem wnioskodawcy, zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodów (przychodów) uzyskanych z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy. Obowiązek poboru tego podatku narzuca na płatnika art. 41 ust. 4 cyt. ustawy, który stanowi, iż płatnik w tym przypadku spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest obowiązana do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych m.in., w art. 30a ust. 1 pkt 4. Jednakże, zgodnie z postanowieniem art. 17 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, rozróżnić należy przychody w postaci dywidend i innych przychodów zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną (art. 17 ust. 1 pkt 4), od przychodów odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych (art. 17 ust. 1 pkt 6).

W związku z powyższym, Spółka uważa, iż przychody wspólników z tytułu odpłatnego zbycia udziałów na rzecz spółki w celu ich umorzenia zaliczyć należy do przychodów wymienionych w art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy, nie ma w nim mowy o celu zbycia udziałów, a zatem ich sprzedaż przez wspólników w celu umorzenia również reguluje powyższy zapis i z tego tytułu nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Spółka twierdzi również, że przychody te nie są regulowane w art. 30a ustawy, a więc nie pobiera się od nich zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 19%. Równocześnie pobranie ewentualnego podatku dochodowego wynikającego z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w celu ich umorzenia nie jest obowiązkiem Spółki, ponieważ obowiązki w tym zakresie reguluje art. 40 ust. 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w treści którego nie ma mowy o obowiązku pobrania podatku od przychodów uzyskanych przez wspólników wymienionych w art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje.

Źródłem przychodów, które wymienione zostały w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) są kapitały pieniężne. Pełen katalog przychodów należących do kapitałów pieniężnych wymieniony został w art. 17 ustawy, w którego myśl, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się, m.in.:

* dywidendy i inne przychody z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną (17 ust. 1 pkt 4 ustawy),

* należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych oraz realizacji praw wynikających z papierów wartościowych (art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy).

Zestawienie tych dwóch przepisów wskazuje jednoznacznie, że ustawodawca na gruncie ustawy normującej opodatkowanie dochodów osób fizycznych rozróżnia i rozdziela przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały i akcje (pkt 4 ustawy) oraz wymienione pod pkt 6 należne przychody z tytułu odpłatnego zbycia udziałów i papierów wartościowych (akcji).

Uszczegółowieniem natomiast powołanego przepisu art. 17 ust. 1 pkt 4 jest art. 24 ust. 5 pkt 2 ustawy, zgodnie z którym dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji). Opisany we wniosku przychód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów na rzecz spółki w celu ich umorzenia zawiera się zatem w katalogu dochodów wymienionych w art. 24 ust. 5 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który jednoznacznie kwalifikuje taką czynność, jako udział w zyskach osób prawnych przewidziany w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy. Dochód ten nie może być zatem uznany za przychód z tytułu odpłatnego zbycia udziałów lub akcji, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy.

Ustalenie dochodów z tytułu umorzenia udziałów następuje natomiast w myśl przepisów art. 24 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten stanowi, że dochodem z tytułu umorzenia udziałów lub akcji w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f. W świetle powyższych unormowań prawnych, opodatkowaniu podlega różnica pomiędzy przychodem uzyskanym za udziały przeznaczone do umorzenia, a kosztem ich wcześniejszego objęcia, czy nabycia przez udziałowca.

Jak stanowi art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy, od uzyskanych dochodów (przychodów) z tytułu dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy.

Na podstawie art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Spółka jako płatnik jest obowiązana pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych miedzy innymi w art. 30a ust. 1 tej ustawy.

Natomiast w myśl art. 42 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Spółka winna przekazać kwotę pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.

Reasumując, nieprawidłowo zatem Spółka zakwalifikowała - wg przedstawionego stanu faktycznego - przychody wspólników uzyskane z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji) jako przychody z art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. jako przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Nieprawidłowe jest zatem stanowisko Spółki co do braku obowiązku pobrania i odprowadzenia do urzędu skarbowego podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodu (przychodu) uzyskanego przez wspólnika z odpłatnego zbycia udziałów na rzecz spółki w celu ich umorzenia.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl