ITPB1/415-329b/11/TK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 czerwca 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-329b/11/TK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 18 marca 2011 r. (data wpływu 22 marca 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki osobowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 marca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki osobowej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w ramach spółki cywilnej (dalej Spółka Cywilna). Pozostałymi wspólnikami Spółki Cywilnej są ojciec i brat Wnioskodawcy (dalej łącznie z Wnioskodawcą: Wspólnicy). Wnioskodawca jest również komandytariuszem w spółce komandytowej (dalej: Spółka Komandytowa).

Elementem majątku wspólnego Wspólników, wykorzystywanego w działalności Spółki Cywilnej jest w szczególności nieruchomość gruntowa wraz z wybudowanymi na niej budynkami (dalej łącznie: Nieruchomość). Nieruchomość została zakupiona przez Wspólników na zasadzie współwłasności łącznej działających poprzez Spółkę Cywilną i została ujęta jako składnik majątkowy Spółki Cywilnej. Wspólnicy planują zawarcie umowy darowizny (dalej: Darowizna) na mocy której Nieruchomość zostanie przekazana z majątku wspólnego Wspólników objętego umową Spółki Cywilnej do ich majątku odrębnego, przy czym poszczególni Wspólnicy nabędą udział ułamkowy w Nieruchomości odpowiadający ich udziałowi w zyskach Spółki Cywilnej. Ze względu na fakt, że przedmiotem Darowizny jest Nieruchomość, umowa Darowizny zostanie zawarta w formie aktu notarialnego. Wnioskodawca wskazuje, że zastosowanie wyżej opisanej konstrukcji prawnej wynika z faktu, że co do zasady nie jest możliwe przeniesienie Nieruchomości z majątku wspólnego Wspólników objętego umową Spółki Cywilnej do ich majątku odrębnego w inny sposób, bez rozwiązania Spółki Cywilnej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

1.

Czy dokonanie Darowizny, w wyniku której Nieruchomość zostanie przekazana z majątku wspólnego Wspólników objętego umową Spółki Cywilnej do ich majątku odrębnego, przy czym Wnioskodawca nabędzie udział ułamkowy w Nieruchomości odpowiadający jego udziałowi w zyskach Spółki Cywilnej, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

2.

Czy wniesienie przez Wnioskodawcę udziału ułamkowego w Nieruchomości jako wkładu do Spółki Komandytowej nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Odpowiedź na pytanie drugie stanowi przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej. Wniosek Pana w zakresie pytania pierwszego zostanie rozpatrzony odrębną interpretacją.

Zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie udziału ułamkowego w nieruchomości jako wkładu do Spółki Komandytowej nie będzie podlegać opodatkowaniu p.d.o.f.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 50a, wolne od p.d.o.f. są w szczególności przychody z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki. Powyższy przepis wyraża zasadę, zgodnie z którą wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki niebędącej osobą prawną nie podlega opodatkowaniu p.d.o.f.

Równocześnie, zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 4 lit. a)-b), Wnioskodawca powinien ustalić wartość początkową Nieruchomości wniesionej do Spółki Komandytowej odpowiednio:

* w wysokości odpowiadającej wartości początkowej rozpoznanej przez Wnioskodawcę dla celów rozliczeń podatkowych dochodu wygenerowanego przez Spółkę Cywilną - w odniesieniu do budynków, oraz

* niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów w jakiejkolwiek formie wydatków poniesionych przez Wnioskodawcę na nabycie wchodzących w skład Nieruchomości gruntów - w odniesieniu do gruntów.

Zgodnie z art. 22h ust. 3 w zw. z ust. 3d, Wnioskodawca powinien dokonywać odpisów amortyzacyjnych od wniesionych do Spółki Komandytowej budynków z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuować metodę amortyzacji przyjętą dla celów rozliczania dochodu wygenerowanego przez Spółkę Cywilną.

Reasumując, wniesienie przez Wnioskodawcę udziału ułamkowego w Nieruchomości jako wkładu do Spółki Komandytowej nie będzie podlegać opodatkowaniu p.d.o.f.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca zamierza wnieść do spółki komandytowej wkład niepieniężny w postaci udziału w nieruchomości.

W myśl art. 3 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm. - dalej k.s.h.), przez umowę spółki handlowej wspólnicy albo akcjonariusze zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu przez wniesienie wkładów oraz, jeżeli umowa albo statut spółki tak stanowi, przez współdziałanie w inny określony sposób.

Stosownie do art. 8 k.s.h., spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Spółka osobowa prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą. Przy czym, w myśl art. 4 § 1 pkt 1 k.s.h., spółka osobowa to spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna.

Z kolei w myśl art. 102 k.s.h., spółka komandytowa jest spółką osobową mającą na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona.

Wniesienie do spółki osobowej wkładu niepieniężnego powoduje przeniesienie własności rzeczy lub prawa będącego przedmiotem wkładu, na spółkę. Na mocy art. 50 k.s.h. wnoszący wkład otrzymuje udział kapitałowy, równy wartości wkładu określonej w umowie spółki, który stanowi podstawę do określenia praw lub obowiązków wspólnika.

Należy jednak wskazać, że w przypadku aportu wnoszonego do spółki osobowej, jego wniesienie nie powoduje przyrostu majątkowego po stronie wnoszącej go osoby. W zamian za wniesiony aport osoba fizyczna otrzymuje bowiem udziały, a więc uprawnienia do udziału w zyskach i stratach spółki oraz prawa związane z prowadzeniem spółki i wpływaniem na jej działalność. One zaś, mimo że istotnie posiadają wartość materialną, nie stanowią ceny nabycia. Otrzymując bowiem udziały wspólnik nabywa całokształt praw i obowiązków związanych z uczestnictwem w przedsięwzięciu gospodarczym sfinalizowanym w ramach spółki osobowej.

Przechodząc na grunt prawa podatkowego wskazać należy, iż zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Natomiast w myśl art. 21 ust. 1 pkt 50b ww. ustawy wolne od podatku dochodowego są przychody z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki.

W myśl art. 5a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną - oznacza to spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego.

Mając powyższe na uwadze, wniesienie przez Wnioskodawcę udziału w Nieruchomości do Spółki Komandytowej nie powoduje obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Przy czym wskazać należy, iż Wnioskodawca przedstawiając własne stanowisko w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego wskazuje na przepis art. 21 ust. 1 pkt 50a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, natomiast treść przytoczonego przepisu wskazuje, iż powołuje przepis art. 21 ust. 1 pkt 50b ww. ustawy, zauważyć jednak należy, iż powyższa omyłka pozostaje całkowicie bez wpływu na rozstrzygnięcie przedstawione przez tut. organ w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki osobowej będących przedmiotem interpretacji indywidualnej.

Końcowo należy nadmienić, iż przedmiotowe rozstrzygnięcie nie dotyczy interpretacji przytoczonych przez Wnioskodawcę w uzasadnieniu własnego stanowiska przepisów prawa podatkowego odnoszących się do ustalenia wartości początkowej środków trwałych oraz sposobu dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wniesionego wkładu niepieniężnego do spółki osobowej. Niniejsza interpretacja wydana została bowiem zgodnie z zakresem wniosku w kontekście sformułowanego pytania.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl