ITPB1/415-326/07/WM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 stycznia 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-326/07/WM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 4 października 2007 r. (data wpływu 8 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia przychodów z tytułu usług zarządzania do przychodów z działalności wykonywanej osobiście oraz przychodów z tytułu usług doradztwa w zakresie działalności gospodarczej do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 października 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia przychodów z tytułu usług zarządzania do przychodów z działalności wykonywanej osobiście oraz przychodów z tytułu usług doradztwa w zakresie działalności gospodarczej do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W oparciu o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, świadczy Pan usługi zarządzania, a także usługi doradztwa w zakresie działalności gospodarczej, takie jak: pośrednictwo w sprzedaży towarów, usługi marketingowe, logistyczne oraz informatyczne na rzecz jednej spółki. Świadczenie tych usług odbywa się w oparciu o dwie umowy: jedną na usługi zarządzania, drugą na ww. wymienione usługi doradcze. Każda z tych umów odrębnie określa wynagrodzenie za świadczone usługi. W związku ze świadczeniem usług zarządzania jest Pan członkiem zarządu spółki. Nie jest Pan i nigdy nie był pracownikiem ww. spółki. Z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej na zasadach ogólnych wybrał Pan opodatkowanie stawką liniową, jest Pan także czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy wynagrodzenie z tytułu usług zarządzania jest przychodem z działalności wykonywanej osobiście.

2.

Czy wynagrodzenie z tytułu usług doradztwa w zakresie działalności gospodarczej jest przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym.

Zdaniem Wnioskodawcy wynagrodzenie należne z tytułu usług zarządzania jest przychodem z działalności wykonywanej osobiście. Przemawia za tym brzmienie art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym przychody z tytułu zarządzania są przychodami z działalności określonej w art. 10 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, nawet wówczas, gdy świadczone są w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej.

Natomiast wynagrodzenie należne z tytułu ww. usług doradztwa w zakresie działalności gospodarczej jest przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej, gdyż usługi te wykonuje Pan w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej w oparciu o wpis do ewidencji działalności gospodarczej i nie ma przepisu szczególnego, który nakazywałby zaliczać tego typu usługi do innego źródła przychodu, niż wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stanowisko Wnioskodawcy potwierdza również brzmienie art. 13 pkt 8 ww. ustawy, z którego wynika, że przychody z umów zlecenia i umów o dzieło zawierane w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej (innych niż umowy o zarządzanie) nie należą do przychodów z działalności wykonywanej osobiście. Przychód z tego wynagrodzenia może być opodatkowany podatkiem liniowym, gdyż wybrał Pan tę formę opodatkowania i spełnia warunki o których mowa w art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a w szczególności nie jest i nigdy nie był pracownikiem spółki na rzecz której świadczy usługi.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy źródłami przychodów są:

* działalność wykonywana osobiście;

* pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym, świadczy Pan na rzecz spółki odrębne rodzaje usług, w oparciu o dwie odrębne umowy, z których każda określa wysokość wynagrodzenia za świadczone usługi.

1.

W ramach jednej z umów świadczy Pan na rzecz spółki usługi zarządzania, będąc jednocześnie członkiem zarządu tej spółki.

Zgodnie z art. 13 pkt 7 powołanej ustawy, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1, uważa się przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.

Natomiast w świetle art. 13 pkt 9 powołanej ustawy, za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej - z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7.

Z powyższych uregulowań wynika, iż zarządzanie przedsiębiorstwem może być źródłem przychodu określonym w art. 13 pkt 7 bądź pkt 9 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a przychody te, bez względu na podstawę prawną ich uzyskania, uważane są za przychody z działalności wykonywanej osobiście i jako źródło przychodów wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 2 tej ustawy.

Do przychodów z art. 13 pkt 7 zalicza się otrzymane wynagrodzenia w związku z pełnieniem funkcji na podstawie samego tylko aktu ustanowienia. W praktyce wynagrodzenie to dość często jest określane jako wynagrodzenie za udział w posiedzeniach spółki. Natomiast, do przychodów z art. 13 pkt 9 należy zaliczyć otrzymane wynagrodzenia z tytułu m.in. umów o zarządzanie, gdyż osoby zarządzające spółką na podstawie takiej umowy nie pobierają wynagrodzenia wyłącznie z tytułu pełnionej funkcji lecz z tytułu tej umowy.

Prawidłowym jest więc Pana stanowisko, dotyczące zaliczenia przychodów otrzymanych na podstawie umowy o wykonywanie usług zarządzania spółką do działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 9 ustawy.

2.

Natomiast w przypadku drugiej umowy, w ramach działalności gospodarczej wykonuje Pan usługi doradztwa na rzecz spółki. Usługi te polegają na pośrednictwie w sprzedaży towarów spółki, usługach marketingowych, logistycznych oraz informatycznych.

Wg. definicji zawartej w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową, prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Jak wynika z zakresu czynności (usług) które wykonuje Pan na rzecz spółki w ramach usług doradztwa, w przypadku tej umowy nie powierzono Panu żadnych czynności kierowania (rządzenia, zarządzania), a jedynie szereg czynności, których istotą jest doradztwo. Potwierdzeniem tego założenia jest fakt, iż usługi zarządzania świadczy Pan na podstawie odrębnej umowy zawartej ze spółką, opisanej w punkcie 1.

Istotą kontraktu menedżerskiego, czy umów o zarządzanie przedsiębiorstwem lub umów o podobnym charakterze, zawieranych pomiędzy przedsiębiorcą zlecającym zarząd, a samodzielnym podmiotem - zarządcą jest zarządzanie przez ten ostatni podmiot tymże (cudzym) przedsiębiorstwem, na rzecz i w interesie przedsiębiorcy, na jego rachunek i ryzyko.

O kwalifikacji wykonywanej działalności na gruncie prawa podatkowego do poszczególnego źródła przychodu decyduje rzeczywisty charakter wykonywanej działalności (faktyczny zakres świadczonych usług). Opierając się na opisie świadczonych usług doradczych, należy uznać, iż przedmiotowych usług nie można zakwalifikować jako uzyskiwanych w ramach kontraktu menedżerskiego, umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem, czy też umowy o podobnym charakterze. W przedstawionym stanie faktycznym w ramach tej umowy, nie zlecono Panu zarządzania cudzym przedsiębiorstwem, a więc umowa ta pozbawiona jest podstawowego elementu charakterystycznego dla wymienionych umów.

Stwierdzić zatem należy, iż usługi doradcze w zakresie opisanym we wniosku można zakwalifikować jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 9a ust. 2 tej ustawy podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Stosownie do art. 9a ust. 3 ww. ustawy, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1.

wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub

2.

wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

* w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

W myśl art. 30c ww. ustawy, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że nie jest Pan i nie był pracownikiem spółki, na rzecz której wykonuje opisane usługi doradztwa (w zakresie działalności gospodarczej), dlatego też spełnia Pan warunki do opodatkowania tych usług, wykonywanych w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, podatkiem liniowym.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej powoduje, że niniejsza interpretacja nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl