ITPB1/415-321/07/HDO - Czy przy darowiźnie od osoby zaliczanej do I grupy podatkowej po stronie obdarowanego powstanie przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 października 2007 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-321/07/HDO Czy przy darowiźnie od osoby zaliczanej do I grupy podatkowej po stronie obdarowanego powstanie przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 5 października 2007 r. (data wpływu 8 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania otrzymanej darowizny - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 października 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania otrzymanej darowizny.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Prowadzi Pani działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych z obowiązkiem prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, której głównym przedmiotem działalności jest handel materiałami budowlanymi. Koszty uzyskania przychodów ewidencjonowane są metodą wynikającą z art. 22 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.). W dniu 1 czerwca 2007 r. otrzymała Pani od syna, w drodze darowizny, samochód ciężarowy marki Mercedes-Benz, który zakwalifikowała Pani do środków trwałych i ujęła w ewidencji środków trwałych. Samochód ten wykorzystywany jest w prowadzonej działalności gospodarczej i został zamortyzowany jednorazowo zgodnie z art. 22k ust. 7 i art. 23 ust. 1 pkt 45a lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wartość samochodu w umowie darowizny określono w oparciu o ceny rynkowe na kwotę 52.000,00 zł. W myśl art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uznała Pani otrzymanej darowizny za opodatkowaną podatkiem dochodowym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przy darowiźnie od osoby zaliczanej do I grupy podatkowej po stronie obdarowanego powstanie przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Zdaniem Wnioskodawcy, otrzymanie samochodu ciężarowego w drodze darowizny nie stwarza po stronie obdarowanego obowiązku wykazania go jako przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W myśl art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczona zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn, z zastrzeżeniem ust. 20. W związku z tym, że syn i matka zaliczani są do I grupy podatkowej, po stronie obdarowanej nie powstaje przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W sytuacji nabycia środka trwałego przysługuje prawo do amortyzacji samochodu zgodnie z art. 22k ust. 7 i art. 23 ust. 1 pkt 45a lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do treści art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm.), podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem m.in. darowizny, polecenia darczyńcy. Artykuł 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) stanowi natomiast, że przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

W opisanym stanie faktycznym, nabycie samochodu w formie darowizny podlega przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zatem, stosownie do powołanego przepisu art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zdarzenie to nie wywołuje żadnych skutków w zakresie opodatkowania tym podatkiem. Nabycie darowizny nie powoduje bowiem powstania przychodu, w rozumieniu tej ustawy. Prawidłowe jest więc Pani stanowisko co do tego, że otrzymanie darowizny nie powoduje obowiązku ujęcia wartości otrzymanej darowizny w przychodach z działalności gospodarczej. Podkreślić przy tym należy, że skoro, jak wykazano w opisanej sytuacji, nie powstanie przychód, to nie mają także zastosowania zwolnienia przedmiotowe przewidziane przepisami tej ustawy. W konsekwencji powołany przez Panią przepis art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie znajduje zastosowania w przedmiotowej sprawie.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl