ITPB1/415-312a/13/HD - Określenie skutków podatkowych w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki osobowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 czerwca 2013 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-312a/13/HD Określenie skutków podatkowych w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki osobowej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 6 marca 2013 r. (data wpływu 11 marca 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w części dotyczącej skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki osobowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 marca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Od 1997 r. Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą. Głównym przedmiotem działalności firmy jest działalność handlowa.

W dniu 29 grudnia 2005 r. Wnioskodawczyni nabyła, w ramach działalności gospodarczej, prawo użytkowania wieczystego niezabudowanej działki gruntu o obszarze 686 m2 za kwotę netto 429.705 zł oraz udział wynoszący 46/150 części w prawie wieczystego użytkowania działki gruntu o obszarze 500 m2 oraz w prawie własności stanowiącego odrębny od gruntu przedmiot własności budynku za kwotę 308.000 zł netto.

W 2013 r. Wnioskodawczyni zamierza wraz z synem utworzyć spółkę jawną i wnieść do tej spółki, jako wkład niepieniężny, aport w postaci ww. nieruchomości. Nieruchomości zostaną wycenione według ceny rynkowej i w tej wartości objęte zostaną wkłady. Wartość tych wkładów określona będzie w umowie spółki.

Spółka jawna prowadzić będzie działalność developerską i otrzymane aportem prawo użytkowania wieczystego działek gruntów przeznaczone będzie na tę działalność (w spółce jawnej zaewidencjonowane będzie jako środki obrotowe - towar), natomiast budynek wraz z częścią gruntu znajdującego się pod tym budynkiem zaliczone zostanie do środków trwałych.

Po wniesieniu aportu Wnioskodawczyni rozważa zbycie części praw i obowiązków posiadanych w tej spółce na rzecz osoby trzeciej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy wniesienie aportem prawa wieczystego użytkowania gruntów wraz z prawem własności budynku o wartości rynkowej większej niż cena nabycia spowoduje powstanie dochodu, który będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym w dniu objęcia wkładów w przyszłej spółce jawnej.

2.

Jakie skutki podatkowe w podatku dochodowym będzie miało zbycie części ogółu praw i obowiązków w spółce.

3.

Czy w przypadku odpłatnego przeniesienia części ogółu praw i obowiązków, które będą Wnioskodawczyni przysługiwały w spółce, do której jako wkład wniosła prawo użytkowania wieczystego gruntów wraz z prawem własności budynku, koszt uzyskania tego przychodu należy określić w oparciu o rynkową wartość wkładów określonych w umowie spółki.

4.

Czy w przypadku sprzedaży przez spółkę lokali mieszkalnych wybudowanych na wniesionym aportem prawie użytkowania wieczystego gruntów, koszt uzyskania tego gruntu należy określić w oparciu o wartość rynkową.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 1, tj. w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki osobowej. W pozostałym zakresie - wniosek zostanie rozpatrzony odrębnymi rozstrzygnięciami.

Zdaniem Wnioskodawczyni - w zakresie pytania pierwszego - zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 50b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są przychody z tytułu przeniesienie własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędacej osobą prawna.

W konsekwencji na dzień wniesienia aportu nie należy rozpoznawać kosztów uzyskania przychodów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do treści art. 22 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), spółka jawna jest spółką osobową, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową.

Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Należy jednak wskazać, że w przypadku aportu wnoszonego do spółki osobowej, jego wniesienie nie powoduje przyrostu majątkowego po stronie wnoszącej go osoby. W zamian za wniesiony aport osoba fizyczna otrzymuje bowiem jedynie uprawnienia do udziału w zyskach i stratach spółki oraz prawa związane z prowadzeniem spółki i wpływaniem na jej działalność. One zaś, mimo że istotnie posiadają wartość materialną, nie stanowią ceny nabycia, bowiem wspólnik nabywa całokształt praw i obowiązków związanych z uczestnictwem w przedsięwzięciu gospodarczym sfinalizowanym w ramach spółki.

Aby zaś mówić o sytuacji "odpłatnego zbycia", w zamian za świadczenie polegające na wniesieniu aportu, osoba go wnosząca winna otrzymać ekwiwalent świadczenia w postaci zapłaty ceny nabycia. Taka sytuacja miałaby miejsce w razie sprzedaży przedmiotu aportu. W związku z tym, wniesienie aportu do spółki osobowej nie rodzi z tego tytułu obowiązku podatkowego, jest to czynność prawna neutralna podatkowo.

Należy przy tym wskazać, że od dnia 1 stycznia 2011 r. ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera przepis art. 21 ust. 1 pkt 50b, którym ustawodawca doprecyzował obowiązujące przepisy, poprzez jednoznaczne wskazanie neutralności podatkowej czynności wniesienia aportu do spółek niemających osobowości prawnej.

Stosownie do tego przepisu, wolne od podatku dochodowego są przychody z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki. Przy czym, w myśl art. 5a pkt 26 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną - oznacza to spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że w 2013 r. Wnioskodawczyni zamierza wraz z synem utworzyć spółkę jawną i wnieść do tej spółki, jako wkład niepieniężny, aport w postaci nieruchomości - prawo użytkowania wieczystego niezabudowanej działki gruntu o obszarze 686 m2, udział wynoszący 46/150 części w prawie wieczystego użytkowania działki grunty o obszarze 500 m2 oraz w prawie własności stanowiącego odrębny od gruntu przedmiot własności budynku. Nieruchomości zostaną wycenione według ceny rynkowej i w tej wartości objęte zostaną wkłady. Wartość tych wkładów określona będzie w umowie spółki.

Mając zatem na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe w świetle cytowanego powyżej art. 21 ust. 1 pkt 50b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stwierdzić należy, że czynność wniesienia przez Wnioskodawczynię prawa wieczystego użytkowania gruntów wraz z prawem własności budynku, jako wkładów niepieniężnych do spółki jawnej - jest czynnością neutralną podatkowo. Oznacza to, że dla Wnioskodawczyni, jako wnoszącej aport, nie powoduje obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl