ITPB1/415-302a/08/AT - Czy w przypadku darowizny całego przedsiębiorstwa wystąpi podatek dochodowy od osób fizycznych - zarówno po stronie darczyńcy, jak i obdarowanego?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 sierpnia 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-302a/08/AT Czy w przypadku darowizny całego przedsiębiorstwa wystąpi podatek dochodowy od osób fizycznych - zarówno po stronie darczyńcy, jak i obdarowanego?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 28 maja 2008 r. (data wpływu 2 czerwca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania darowizny przedsiębiorstwa na rzecz syna, w części dotyczącej darczyńcy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 czerwca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania darowizny przedsiębiorstwa na rzecz syna.

Wezwaniem z dnia 2 lipca 2008 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy zwrócił się do Wnioskodawcy o uzupełnienie wniosku poprzez wyczerpujące przedstawienie stanu faktycznego.

Pismem z dnia 11 lipca 2008 r. (data wpływu 16 lipca 2008 r.) uzupełniono wniosek w ww. zakresie.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Jako osoba fizyczna, w ramach wykonywanej działalności, prowadzi Pan zakład posadzkarsko - cykliniarski od 1983 roku. Jest Pan czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i świadczy usługi opodatkowane tym podatkiem w stawce 7% oraz 22%. Opłaca Pan również zryczałtowany podatek dochodowy i nie prowadzi ksiąg rachunkowych w rozumieniu ustawy o rachunkowości. W ramach wykonywanej działalności gospodarczej zatrudnia Pan czterech pracowników. Ponadto jest Pan zatrudniony na umowę o pracę w firmie syna.

Ze względu na stan zdrowia zamierza Pan przekazać swoją firmę w całości (środki trwałe, pracowników na mocy art. 231 Kodeksu pracy, wszelkie zobowiązania i należności, logo firmy) synowi, który także prowadzi zakład posadzkarsko - cykliniarski, a następnie zakończyć działalność gospodarczą.

W maju 2008 r. wraz z żoną darował Pan synowi mieszkanie, co zostało zgłoszone do właściwego urzędu skarbowego.

Wnioskodawca oświadczył ponadto, iż nie posiada nieruchomości, jednakże posiada środki trwałe, w tym:

*

maszyny cykliniarskie,

*

samochód osobowy zakupiony w 2003 roku, od którego w momencie zakupu przysługiwało odliczenie 100% podatku od towarów i usług,

*

samochód osobowy zakupiony w 2006 roku, od którego odliczono 60% podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy w przypadku darowizny całego przedsiębiorstwa wystąpią podatki:

1.

od spadków i darowizn,

2.

dochodowy od osób fizycznych,

3.

zryczałtowany podatek dochodowy,

4.

podatek od towarów i usług

*

zarówno po stronie darczyńcy, jak i obdarowanego?

Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytanie z zakresu podatku dochodowego od osób fizycznych w części dotyczącej darczyńcy. Wniosek Pana w zakresie pozostałych pytań zostanie rozpatrzony odrębnymi pismami.

Zdaniem Wnioskodawcy - w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych - przekazanie firmy stanowi darowiznę i zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, będzie ona zwolniona z podatku dochodowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Artykuł 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) określa w sposób ogólny przedmiotowy i podmiotowy zakres zastosowania przepisów ustawy. Stanowi on, iż przepisy ustawy obejmują osoby fizyczne, natomiast przedmiotem jej regulacji jest opodatkowanie dochodów osób fizycznych podatkiem dochodowym.

Zgodnie z dyspozycją art. 9 ust. 1 ww. ustawy, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z przepisów tych wynika, iż w przypadku, gdy osoba fizyczna nie uzyska dochodu (w znaczeniu ustawowym), nie będą miały zastosowania przepisy tej ustawy.

Przedmiotem podatku dochodowego jest dochód ze źródła przychodów rozumiany - co do zasady - jako nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w r. podatkowym.

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym wskazał Pan, iż zamierza dokonać na rzecz syna darowizny całości prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa oraz zakończyć działalność gospodarczą.

Darowizna polega na zobowiązaniu się przez darczyńcę do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku, o czym stanowi art. 888 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Jednakże umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione (art. 889 § 1 ww. ustawy).

Podstawowym elementem darowizny, niezbędnym do uznania, że dane świadczenie jest darowizną, jest jej nieodpłatność. Świadczenie jest nieodpłatne wówczas, gdy otrzymujący świadczenie nie świadczy nic w zamian, ani też nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w przyszłości. Jedynym celem, jaki leży u podstaw darowizny, jest chęć przysporzenia majątkowego na rzecz drugiej strony.

Darowizna - jako świadczenie nieekwiwalentne nie powoduje powstania żadnego przysporzenia majątkowego po stronie zbywcy. W konsekwencji, brak możliwości przypisania osobie fizycznej dochodu, powoduje, iż przekazanie przedsiębiorstwa w formie darowizny synowi nie spowoduje obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Tym samym, jeżeli - jak wynika z okoliczności sprawy - Wnioskodawca dokona na rzecz syna darowizny prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa, w ramach którego opłaca zryczałtowany podatek dochodowy, to tym samym nie wywoła to dla Niego (Wnioskodawcy) skutków podatkowych na gruncie ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl