ITPB1/415-278/14/PSZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 maja 2014 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-278/14/PSZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 14 marca 2014 r. (data wpływu 21 marca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania przychodów z tytułu świadczonych usług przewozu osób taksówką osobową w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 marca 2014 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania przychodów z tytułu świadczonych usług przewozu osób taksówką osobową w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne do dnia 20 stycznia 2014 r. złożył Pan pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na rok podatkowy 2014.

Obecnie prowadzi Pan działalność w zakresie wykonywania usług przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton. Ryczałt od takiej działalności w myśl art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a wspomnianej ustawy, wynosi 5,5%. Oprócz tego, posiada Pan także licencję na wykonywanie transportu drogowego (przewozu osób) taksówką na obszarze gminy, lecz działalności tej w obecnie nie wykonuje. W przyszłości może się jednak zdarzyć, że między kolejnym przewozami ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton, sporadycznie będzie Pan świadczył usługi taksówkarskie i przewoził odpłatnie osoby.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy osiąganie w trakcie roku podatkowego przychodów z tytułu usług przewozu osób taksówką osobową, wykonywanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, nie stoi na przeszkodzie w korzystaniu, na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, z ryczałtowego (5,5%) opodatkowania w danym roku podatkowym usług przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton.

Zdaniem Wnioskodawcy, w myśl art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych.

Podatnik, który chce skorzystać z tej formy opodatkowania, zobowiązany jest złożyć pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego według miejsca zamieszkania podatnika, nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego (art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne).

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w zakresie przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton wynosi 5,5%. Na tej podstawie - formę opodatkowania ryczałtem zgłosił Pan właściwemu organowi w terminie wskazanym w przywołanej regulacji - wykonywane w ramach działalności gospodarczej usługi przewozu ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton, opodatkowuje Pan stawką 5,5%.

Z kolei w myśl art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w zakresie działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1, 2, 4 i 5 oraz załącznika nr 2 do ustawy, wynosi 8,5%. Stąd też wskazaną stawkę podatku stosuje się do przychodów uzyskanych z działalności usługowej. Przy czym prawodawca w tym wypadku, tylko przykładowo wymienia działalność gastronomiczną, która zawiera się w pojęciu działalności usługowej. Oznacza to, że na podstawie tej regulacji można stosować opodatkowanie ryczałtem (w stawce 8,5%) w odniesieniu do wszelkiej działalności usługowej, z zastrzeżeniem pkt 1, 2, 4 i 5 oraz załącznika nr 2 do ustawy. W art. 12 ust. 1 pkt 1, 2, 4 i 5 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz w załączniku nr 2 do ustawy nie ma mowy o działalności usługowej w postaci transportu drogowego taksówką (działalności usługowej taksówkarzy). Również art. 8 ust. 1 tej ustawy, który zawiera katalog podatników, co do których nie stosuje się ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, nie wspomina o podatnikach prowadzących działalność usługową w postaci przewozów taksówkarskich.

W związku z powyższym uważa Pan, że przychody z działalności w zakresie usług taksówkarskich, prowadzone w ramach licencji na wykonywanie transportu drogowego osób taksówką, można zaliczyć do przychodów z działalności usługowej w myśl art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, przez co będą one opodatkowane ryczałtem w wysokości 8,5%. Prawodawca w ramach ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie uniemożliwia jednocześnie podatnikowi, który skutecznie wybrał ryczałt jako formę rozliczania się z podatku dochodowego, uzyskiwania przychodów z różnego rodzaju działalności gospodarczej, do których stosuje się odrębne stawki ryczałtu. Dlatego też osiąganie w trakcie roku podatkowego przychodów z tytułu usług przewozu osób taksówką osobową, wykonywanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, nie stoi na przeszkodzie w korzystaniu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne z ryczałtowego (5,5%) opodatkowania, w danym roku podatkowym, usług przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.), opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej "spółką".

Natomiast w myśl art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Artykuł 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne zawiera wykaz stawek ryczałtu, możliwych do zastosowania w stosunku do osiąganych przychodów. Na mocy art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b cytowanej ustawy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych od przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1, 2, 4 i 5 oraz załącznika nr 2 do ustawy wynosi 8,5%.

W art. 4 ust. 1 ustawy pojęcie "działalności usługowej" zdefiniowane zostało, jako pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 i Nr 220, poz. 1435 oraz z 2009 r. Nr 33, poz. 256 i Nr 222, poz. 1753) wydanym na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. Nr 88, poz. 439, z późn. zm.), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Usługi transportowe sklasyfikowane zostały w PKWiU w sekcji H - jako transport i gospodarka magazynowa, w dziale 49 - usługi transportu lądowego i rurociągowego. Dział ten obejmuje m.in. usługi transportu pasażerskiego i towarowego, rozkładowego lub nierozkładowego, z wykorzystaniem różnych środków lokomocji (kursujących w obrębie miast i pomiędzy miastami) takich jak: kolej, metro oraz różne jednostki transportu drogowego (samochody, autokary, autobusy, tramwaje). Symbolem 49.41 PKWiU objęte zostały usługi drogowego transportu, bez sprecyzowania rodzaju i ładowności pojazdu, przy pomocy którego można świadczyć usługi sklasyfikowane pod tym symbolem. W grupowaniu tym mieszczą się zarówno samochody osobowe, ciężarowe, ciągniki itp.

Natomiast w myśl art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 5,5% przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton.

W powołanych powyżej przepisach ustawodawca rozgraniczył opodatkowanie usług transportowych w zależności od ładowności taboru, czyli określonego pojazdu, albowiem co do zasady wszelka działalność usługowa (poza wymienionymi w ustawie wyjątkami) opodatkowana jest stawką 8,5% podatku zryczałtowanego, natomiast przewóz ładunków samochodami o ładowności powyżej 2 ton opodatkowany jest według 5,5% stawki podatku zryczałtowanego.

Użyty w przepisie art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy zwrot "tabor samochodowy" należy zinterpretować odnosząc się do przepisów zawartych w dziale 49 PKWiU. Skoro w grupowaniu 49.41 ustawodawca przedstawił rożnego rodzaju pojazdy, to należy uznać, że w przepisach ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne słowo "tabor samochodowy" odnosi się do pewnej grupy różnych pojazdów samochodowych np. ciężarowych, ciągników siodłowych, ciągników kołowych itp.

Użyte sformułowanie "tabor samochodowy" zamieszczone zostało w cytowanym powyżej przepisie po to, aby uniknąć konieczności wykazywania każdego z nich z osobna i w żadnym wypadku nie należy tego zapisu interpretować jako sumy ładowności poszczególnych środków transportu, będących w posiadaniu danego podmiotu gospodarczego.

Zgodnie z art. 12 ust. 3 ww. ustawy jeżeli podatnik obowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów prowadzi działalność, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami określonymi w ust. 1, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności. W razie gdy podatnik, o którym mowa w zdaniu poprzednim, nie prowadzi ewidencji w sposób zapewniający ustalenie przychodów dla każdego rodzaju działalności, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów, z tym że w przypadku osiągania również przychodów, o których mowa w ust. 1 pkt 1, ryczałt wynosi 20% albo 17%, w przypadku osiągania również przychodów, o których mowa w ust. 1 pkt 2.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że prowadzi Pan działalność w zakresie wykonywania usług przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton. Oprócz tego, posiada Pan także licencję na wykonywanie transportu drogowego (przewozu osób) taksówką na obszarze gminy, lecz działalności tej w obecnie nie wykonuje. W przyszłości może się jednak zdarzyć, że między kolejnym przewozami ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton, sporadycznie będzie Pan świadczył usługi taksówkarskie i przewoził odpłatnie osoby.

Mając na uwadze powołane przepisy prawa w kontekście przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, że świadczenie usług przewozu osób taksówką osobową oraz wykonywanie usług przewozów ładunków taborem samochodowym nie spowoduje wyłączenia Pana z opodatkowania uzyskanych przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Należy jednak pamiętać, że usługi w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym opodatkowane są 5,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w myśl art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, natomiast uzyskane przychody z tytułu świadczenia usług przewozu osób taksówką osobową opodatkowane są 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, stosownie do cyt. art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b.

Przy czym, zgodnie z ww. art. 12 ust. 3 ustawy, opodatkowanie różnymi stawkami jest możliwe pod warunkiem prowadzenia przez podatnika ewidencji przychodów w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności. W takim przypadku powinien Pan prowadzić ewidencję przychodów z podziałem na poszczególne stawki oraz dowodami, że pochodzą one ze świadczenia usług pojazdami, dla których można stosować niższą stawkę. W sytuacji, gdy ewidencja nie będzie prowadzona ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosił będzie 8,5% od całości uzyskanych przychodów.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl