ITPB1/415-266/08/09-S/DP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 maja 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-266/08/09-S/DP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów - uwzględniając wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 6 stycznia 2009 r. sygn. akt I SA/Bd 744/08 - stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 29 kwietnia 2008 r. (data wpływu - 7 maja 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia momentu zaliczenia do przychodów premii pieniężnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 maja 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia momentu zaliczenia do przychodów premii pieniężnej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży towarów, wyrobów i usług. Jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Od jednego z kontrahentów otrzymuje premię pieniężną za osiągnięcie określonej umownie wielkości zakupów. Po zakończeniu roku kalendarzowego kontrahent dokonuje zestawienia wielkości zakupów dokonanych w minionym roku przez Wnioskodawcę. Kontrahent oblicza wysokość premii przy zastosowaniu różnorodnych wskaźników, i tak wyliczoną kwotę wraz z opisem przesyła do Wnioskodawcy. Następnie Wnioskodawca obciąża kontrahenta wskazaną kwotą, a ten dokonuje przelewu. Moment rozliczenia przypada zawsze w następnym roku podatkowym, przeważnie jest to koniec stycznia lub początek lutego roku następnego. Dla potrzeb podatku dochodowego Wnioskodawca powyższą premię zalicza do przychodów tego roku, w którym ją otrzymuje na podstawie art. 14 ust. 1i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bez względu na fakt, że wynika ona z wielkości zakupów dokonanych w poprzednim roku. W momencie otrzymania informacji od kontrahenta o wysokości ww. premii Wnioskodawca wystawia, na wskazaną przez kontrahenta kwotę, fakturę VAT ze stawką 22%. Wnioskodawca uważa, że powinien wystawić notę księgową.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca prawidłowo zaliczył otrzymaną premię pieniężną do przychodów w momencie jej otrzymania, czy powinien doliczyć ją do przychodów poprzedniego roku tj. roku, w którym dokonywał zakupów u danego kontrahenta.

Wnioskodawca uważa, że premię pieniężną, którą otrzymuje w związku z osiągnięciem określonych w umowie parametrów, prawidłowo zalicza do przychodów w momencie jej otrzymania, ponieważ nie jest to przychód, ani z tytułu wydania rzeczy, ani z tytułu wykonania usługi. W związku z tym w powyższej sprawie ma zastosowanie art. 14 ust. 1i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W dniu 27 czerwca 2008 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy wydał interpretację indywidualną nr ITPB1/415-266/08/DP stwierdzając, iż stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 29 kwietnia 2008 r. jest nieprawidłowe.

Wyrokiem z dnia 6 stycznia 2009 r. sygn. akt I SA/Bd 744/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy uchylił zaskarżoną interpretację i stwierdził, że zaskarżona interpretacja nie podlega wykonaniu.

Dnia 6 kwietnia 2009 r. tutejszy organ uzyskał odpis prawomocnego wyroku z dnia 6 stycznia 2009 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego - biorąc pod uwagę rozstrzygnięcie zawarte w wyroku WSA z dnia 6 stycznia 2009 r. sygn. akt I SA/Bd 744/08 - stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w zakresie określenia ustalenia momentu zaliczenia do przychodów premii pieniężnej uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Stosownie do art. 14 ust. 1c ww. ustawy za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1 h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1.

wystawienia faktury albo

2.

uregulowania należności.

Przytoczony powyżej przepis należy traktować jako generalną zasadę określającą moment powstania przychodów dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wyjątek od tak skonstruowanej zasady wprowadzają zapisy art. 14 ust. 1e, 1 h i 1i powołanej ustawy.

W myśl art. 14 ust. 1e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r., jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.

Zapis art. 14 ust. 1h ww. ustawy stanowi, że przepis ust. 1e stosuje się odpowiednio do dostawy energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu przewodowego.

Natomiast zgodnie z art. 14 ust. 1i wyżej cytowanej ustawy, w przypadku otrzymania przychodu z działalności gospodarczej, do którego nie stosuje się ust. 1c, 1e i 1h, za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty.

W wydanym w niniejszej sprawie orzeczeniu Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł, iż w tej sprawie znajduje zastosowanie powołany art. 14 ust. 1i ww. ustawy. Premia pieniężna jest swoistą nagrodą za osiągnięcie określonego pułapu zakupów i otrzymuje ją Pani od kontrahenta raz w roku.

Przepis art. 170 ustawy prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi stanowi, że orzeczenie prawomocne wiąże nie tylko strony i sąd, który je wydał, lecz również inne sądy i inne organy państwowe, a w przypadkach w ustawie przewidzianych także inne osoby.

W wykonaniu wyroku sądu należy zatem orzec, iż za moment powstania przychodu uznać należy w przedmiotowej sprawie dzień otrzymania premii pieniężnej.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej powoduje, że niniejsza interpretacja nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl