ITPB1/415-255/10/AD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 czerwca 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-255/10/AD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 24 lutego 2010 r. (data wpływu 12 marca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania wynagrodzenia na podstawie umowy o zakazie konkurencji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 marca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania wynagrodzenia na podstawie umowy o zakazie konkurencji.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Prowadzi Pani działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Podatek dochodowy od osób fizycznych rozlicza Pani według stawki liniowej 19%. Przedsiębiorstwo swoje wniosła Pani jako aport do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której również została udziałowcem, a także prezesem zarządu. Udziałowcem spółki została również inna spółka z siedzibą w Danii. W związku z wniesieniem przedsiębiorstwa jako aportu dokonała Pani zmiany przedmiotu działalności. Jako przedsiębiorca zawarła Pani z drugim udziałowcem (spółką z siedzibą w Danii) umowę o powstrzymaniu się od konkurencyjnej działalności, w której określa, że powstrzyma się Pani od wszelkiej działalności konkurencyjnej na terenie Polski w stosunku do tej spółki oraz do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której stała się udziałowcem. Na mocy tej umowy będzie Pani otrzymywać miesięczne odszkodowanie przez ustalony okres 24 miesięcy. Wynagrodzenie będzie otrzymywane na podstawie wystawianych faktur przez Panią. Faktury będą wystawiane dla zagranicznego podatnika podatku od wartości dodanej zarejestrowanego w Danii z adnotacją, że VAT rozlicza nabywca.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przychody otrzymane na podstawie umowy o powstrzymaniu się od konkurencyjnej działalności są przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej i łącznie z pozostałymi przychodami z tej działalności mogą być opodatkowane według stawki liniowej 19%.

Zdaniem Wnioskodawczyni, przychody uzyskane z tytułu realizacji umowy o zakazie konkurencji są przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), które zgodnie z art. 30c podlegają opodatkowaniu według stawki 19%. Wskazuje Pani, iż zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Odszkodowanie wypłacone z tytułu tzw. klauzuli o zakazie konkurencji nie zostało objęte zwolnieniem przedmiotowym, wynikającym z art. 21 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy i stanowi dla podatnika przychód podlegający opodatkowaniu. Podaje Pani, że po wniesieniu przedsiębiorstwa do spółki, na podstawie zawartej umowy o powstrzymaniu się od konkurencyjnej działalności, będzie otrzymywać miesięczne wynagrodzenie (odszkodowanie). Powstanie zatem specyficzny stosunek prawny, w ramach którego otrzymywane przez Panią wynagrodzenie stanowić będzie ekwiwalent za konkretną usługę tj. powstrzymanie się od konkurencyjnej działalności. W ocenie Pani, wynagrodzenie wypłacane w związku z zawartą umową o zakazie konkurencji, stanowić będzie przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej ponieważ swoje źródło ma w prowadzonej działalności gospodarczej. Zdaniem Pani należy także wskazać, że umowa została zawarta w ramach prowadzonej przez Nią działalności gospodarczej, a także to, że to Ona w jej ramach zobowiązuje się nie świadczyć konkurencyjnej działalności i z tytułu świadczenia tej usługi będzie otrzymywać wynagrodzenie.

Wobec powyższego uważa Pani, iż otrzymywane przez Nią odszkodowanie z tytułu zawartej umowy o zakazie konkurencji należy zaliczyć do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a następnie doliczyć do innych przychodów osiąganych przez Nią z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej i opodatkować zgodnie z wybraną formą opodatkowania, w tym przypadku stawką podatku liniowego 19%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 11 ww. ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Poszczególne źródła przychodów zostały przez ustawodawcę wymienione enumeratywnie w art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wśród nich wskazano w pkt 3 - pozarolniczą działalność gospodarczą.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ww. ustawy działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową:

* wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

* polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

* polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

* prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1,2 i 4-9.

W myśl art. 14 ust. 1 ww. ustawy za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż jest Pani udziałowcem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a ponadto prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą. Jako przedsiębiorca zawarła Pani z drugim udziałowcem (spółką z siedzibą w Danii) umowę o powstrzymaniu się od konkurencyjnej działalności, w której określa, że powstrzyma się od wszelkiej działalności konkurencyjnej na terenie Polski w stosunku do tej spółki oraz do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której stała się udziałowcem. Na mocy tej umowy przez ustalony okres będzie Pani otrzymywać od Spółki wynagrodzenie miesięczne w oparciu o wystawione przez Panią faktury VAT.

Mając na uwadze powyższe należy uznać, iż wynagrodzenie wypłacone z tytułu umowy o zakazie konkurencji zawartej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Albowiem powstrzymanie się od wykonywania określonych świadczeń w ramach prowadzonej działalności gospodarczej należy wiązać ze źródłem przychodu jakim jest ta działalność.

Reasumując, mając na uwadze zdarzenie przyszłe przedstawione we wniosku oraz przytoczone przepisy prawa należy stwierdzić, iż otrzymywane przez Panią wynagrodzenie (odszkodowanie) z tytułu zawartej umowy o zakazie konkurencji, stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który należy doliczyć do innych przychodów osiąganych przez Panią z tytułu prowadzonej działalności i opodatkować zgodnie z wybraną formą opodatkowania, tj. w Pani przypadku stawką podatku liniowego 19%.

Zastrzec równocześnie należy, iż niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie skutków podatkowych przedstawionego zdarzenia przyszłego, tj. opodatkowania przychodów otrzymanych na podstawie umowy zawartej o zakazie konkurencji.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl