ITPB1/415-233/08/PSZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 czerwca 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-233/08/PSZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 17 kwietnia 2008 r. (data wpływu 18 kwietnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości wprowadzenia do ewidencji środków trwałych zakupionego motocykla - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 kwietnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości wprowadzenia do ewidencji środków trwałych zakupionego motocykla.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W marcu 2008 r. rozpoczął Pan prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie projektowania architektoniczno-budowlanego. Z chwilą jej rozpoczęcia, do ewidencji środków trwałych wprowadzony został samochód osobowy, który był wcześniej używany dla celów prywatnych. W celu umożliwienia łatwiejszego i szybszego dojazdu do z klientów, zamierza Pan zakupić skuter o wartości powyżej 3 500 zł.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy kupno przedmiotowego skutera i wprowadzenie go do ewidencji środków trwałych, zgodne jest z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pomimo tego, że do ww. ewidencji wprowadzono już samochód osobowy.

Zdaniem Wnioskodawcy, wprowadzenie skutera do ewidencji środków trwałych, zgodne jest z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pomimo tego, że w ewidencji środków trwałych znajduje się już samochód osobowy. Z uwagi na to, że przedmiotowy skuter użytkowany będzie na potrzeby prowadzonej działalności, możliwe jest zaliczenie go do środków trwałych. Przewidywany okres użytkowania skutera przekroczy jeden rok.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do treści art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Z powyższego przepisu wynika, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty, a więc bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskiwaniem przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 powołanej ustawy. Jednakże, aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, podatnik musi wykazać jego związek z prowadzoną działalnością oraz to, że poniesienie tego wydatku miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu, ewentualnie na zachowanie lub zabezpieczenie źródła tego przychodu.

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w ww. ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych - wydatki na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nie są jednorazowo zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. Z treści art. 23 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy wynika bowiem, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków m.in. na:

a.

nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów,

b.

nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części,

c.

ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 22g ust. 17 powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych

* wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów przy określaniu dochodu z odpłatnego zbycia rzeczy określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d), oraz gdy odpłatne zbycie rzeczy i praw jest przedmiotem działalności gospodarczej, a także w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku związanych z działalnością gospodarczą, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, bez względu na czas ich poniesienia.

Z uwagi na to, że składniki majątku wykorzystywane są przez podatników w dłuższym okresie czasu, a nie tylko w roku ich nabycia, ustawodawca przyjął zasadę, że wydatki te zalicza się do kosztów sukcesywnie, w miarę ich zużycia. Podatnicy mogą - stosownie do treści art. 22 ust. 8 ww. ustawy - uznać za koszty uzyskania przychodów jedynie odpisy amortyzacyjne dokonane zgodnie z przepisami art. 22a-22o ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z uwzględnieniem art. 23.

Z treści przepisu art. 22a ust. 1 pkt 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania maszyny, urządzenia i środki transportu-o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Jeżeli wartość początkowa środka trwałego przekracza kwotę 3 500 zł, w myśl art. 22f ust. 3, wydatek na zakup ww. składników majątku zalicza się w ciężar kosztów uzyskania przychodu poprzez odpisy amortyzacyjne dokonane zgodnie z art. 22h-22 m ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do treści art. 22f ust. 1 ww. ustawy, podatnicy dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 22a ust. 1 i ust. 2 pkt 1-3 oraz w art. 22b ustalonej w oparciu o art. 22g ust. 1 pkt 1 ww. ustawy. Za wartość początkową środków trwałych, w razie nabycia w drodze kupna, uważa się w myśl art. 22g ust. 1 pkt 1, z uwzględnieniem ust. 2-18 cenę ich nabycia.

Jak wynika z przedstawionego zdarzenia przyszłego - obecnie prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie projektowania architektoniczno-budowlanego. Dla celów szybszego i łatwiejszego dojazdu do klientów zamierza Pan zakupić skuter. Przedmiotowy skuter zamierza Pan wprowadzić do ewidencji środków trwałych.

Aby zakupiony przez Pana skuter został uznany za środek trwały musi spełniać wyżej wymienione warunki, dotyczące zaliczenia go do środków trwałych. Za koszt uzyskania przychodu będzie można uznać odpisy amortyzacyjne z tytułu jego używania na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli zgodnie z dyspozycją art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pomiędzy wydatkiem na zakup skutera a uzyskanym przychodem zostanie wykazany związek przyczynowo-skutkowy, a w konsekwencji będzie miał wpływ na powstanie lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów.

Jeżeli jednak nie wykaże Pan, że poniesiony wydatek może mieć wpływ na powstanie lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów lub nie przedstawi rzeczowych argumentów wskazujących na celowość wydatku, z punktu widzenia zabezpieczenia źródła przychodu, wówczas nie można uznać odpisów amortyzacyjnych jako koszt uzyskania przychodu. Ciężar udowodnienia racjonalnego i gospodarczo uzasadnionego związku przyczynowego pomiędzy poniesionym wydatkiem, a wykonywaną działalnością gospodarczą oraz jego wpływ na osiągnięcie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów spoczywa bowiem, każdorazowo na podatniku i to on musi udowodnić związek poniesionego wydatku z osiągnięciem, zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów

Reasumując stwierdzić należy, że zaliczenie skutera do środków trwałych i uznanie odpisów amortyzacyjnych za koszt uzyskania przychodu dopuszczalne będzie, jeżeli spełnione zostaną ww. warunki uznania skutera za środek trwały, a także jeżeli zostanie spełniona dyspozycja zasadnicza przytoczonego na wstępie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc jeśli zostanie wykazany związek przyczynowo-skutkowy poniesionego wydatku z osiągniętymi przychodami, a w konsekwencji będzie miał wpływ na powstanie lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87 - 100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl