ITPB1/415-231/08/HD - Rozszerzeniem działalności gospodarczej o usługi budowlane oraz sprzedaż budynków i lokali a utrata prawa do opłacania podatku dochodowego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 lipca 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-231/08/HD Rozszerzeniem działalności gospodarczej o usługi budowlane oraz sprzedaż budynków i lokali a utrata prawa do opłacania podatku dochodowego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 7 kwietnia 2008 r. (data wpływu 17 kwietnia 2008 r.), uzupełnionego w dniu 27 czerwca 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 kwietnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Do 2008 r. prowadził Pan działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług transportowych, wynajmie sprzętu i sprzedaży materiałów budowlanych (według PKD 45.50.Z, 60.24.A, 60.24.B, 51.53.B), opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Od 2008 r. rozszerzył Pan prowadzoną działalność gospodarczą o wykonywanie robót budowlanych, kupno-sprzedaż nieruchomości, realizację projektów budowlanych, wynajem i zarządzanie nieruchomościami (według aktualnego PKD 43.99.Z, 49.41.Z, 46.73.Z, 41.10.Z, 68.10.Z, 68.20.Z).

Ponadto w 2008 r. na stanowiącej Pana własność nieruchomości gruntowej rozpoczął Pan budowę budynku mieszkalnego z przeznaczeniem na sprzedaż. Przedmiotem sprzedaży będzie cały budynek albo poszczególne lokale w tym budynku.

W Pana ocenie budowa budynków mieszkalnych mieści się pod Nr PKWiU 45.21.11, zaś sprzedaż nieruchomości pod Nr PKWiU 70.12.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w związku z rozszerzeniem działalności gospodarczej o usługi budowlane oraz sprzedaż budynków i lokali nadal istnieje możliwość opłacania podatku dochodowego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych...

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z rozszerzeniem działalności gospodarczej o usługi budowlane oraz sprzedaż budynków i lokali nadal istnieje możliwość opłacania podatku dochodowego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Artykuł 6 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne zezwala na możliwości opłacania podatku dochodowego w dotychczasowej formie, tj. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, a art. 8 ww. ustawy nie zawiera wyłączenia z tej formy opodatkowania. Z kolei art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a) wskazuje, że roboty budowlane opodatkowane są ryczałtem w stawce 5,5%. W konsekwencji więc rozszerzenie zakresu działalności nie powinno wpłynąć na utratę możliwości rozliczania się w formie ryczałtu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (tekst jedn. Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.), opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej "spółką".

Stosownie do dyspozycji art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e) ww. ustawy opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników świadczących usługi wymienione w załączniku Nr 2 do ustawy.

W załączniku Nr 2 do ustawy - Wykazie usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, oznaczonych według polskiej klasyfikacji wyrobów i usług - pod poz. 9 wymienione zostały usługi związane z nieruchomościami stanowiącymi majątek własny (grupa PKWiU 70.1).

W myśl art. 22 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w razie utraty warunków do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, podatnik jest obowiązany, poczynając od dnia, w którym nastąpiła utrata tych warunków, zaprowadzić właściwe księgi - chyba że jest zwolniony z tego obowiązku - i opłacać podatek dochodowy na ogólnych zasadach. W stosunku do podatników, o których mowa w ust. 1, podlegających za część roku opodatkowaniu na ogólnych zasadach, za podstawę do określenia podatku dochodowego przyjmuje się dochód osiągnięty po utracie warunków do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (art. 22 ust. 2 ww. ustawy).

We wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego podaje Pan, że w 2008 r. rozszerzył zakres prowadzonej działalności gospodarczej m.in. o sprzedaż nieruchomości, sklasyfikowanej pod Nr PKWiU 70.12.

W świetle powyżej powołanych przepisów zauważyć należy, że sprzedaż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nieruchomości gruntowej, która objęta zakresem usług sklasyfikowanych w grupie PKWiU 70.1 - powoduje utratę prawa do ryczałtowego opodatkowania przychodów uzyskiwanych z pozarolniczej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym, zobowiązany Pan będzie, stosownie do art. 22 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, poczynając od dnia, w którym nastąpiła utrata warunków do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych zaprowadzić właściwe księgi i opłacać podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Wobec powyższego, zajęte przez Pana stanowisko w kwestii możliwości opłacania podatku dochodowego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w związku z rozszerzeniem działalności gospodarczej m.in. o sprzedaż budynków i lokali - uznaje się za nieprawidłowe.

Jednocześnie należy zaznaczyć, iż przedmiotem niniejszej interpretacji nie jest ocena prawidłowości dokonanej przez Pana klasyfikacji prowadzonej działalności względem PKWiU, ponieważ organ podatkowy dokonuje interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego i nie jest właściwy do ustalenia do jakiej grupy PKWiU należy zaklasyfikować świadczone przez Pana usługi. Podatnik jako osoba prowadząca działalność gospodarczą, w przypadku wątpliwości dotyczących odpowiedniej klasyfikacji, może zwrócić się o dokonanie klasyfikacji do Urzędu Statystycznego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej powoduje, że niniejsza interpretacja nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl