ITPB1/415-23/08/RS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 lutego 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-23/08/RS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 19 listopada 2007 r. (data wpływu 30 listopada 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 listopada 2007 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 29 stycznia 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Prowadzi Pani działalność gospodarczą od 2000 r. (książka przychodów i rozchodów) i jest podatnikiem VAT. Działalność polega na handlu samochodami, produkcji ramek do zdjęć i pośrednictwie kredytowym. Działalność nie jest związana z obrotem nieruchomościami.

W 2006 r. kupiła Pani jako osoba fizyczna działki budowlane (18 sztuk) od innej osoby fizycznej (bez VAT) - był to jednorazowy zakup. W 2007 r. dokupiła Pani wraz z inną osobą fizyczną kolejne działki budowlane, łącznie 8 sztuk (po 4 szt. na osobę). W 2007 r. sprzedała Pani jedną działkę wspólną, kupioną w 2007 r., jedną działkę własną kupioną w 2006 r. i "jest szansa na to", że do końca roku (tj. 2007) sprzeda Pani jeszcze jedną własną działkę kupioną w 2006 r. i jedną działkę wspólną, kupioną w 2007 r. W 2008 r. będzie sprzedawała Pani kolejne działki i być może w okresie dwóch lub trzech lat sprzeda Pani wszystkie działki.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Jaki podatek wystąpi z tytułu sprzedaży działek budowlanych nabytych w 2006 i 2007 r....

2.

W sytuacji, gdy nabyła Pani działki za pomocą kredytu, to czy odsetki i koszty aktu notarialnego stanowią koszt do odliczenia.

Zdaniem Wnioskodawcy, działki zostały nabyte przez osobę fizyczną, nie do prowadzonej działalności gospodarczej. Według Pani, z tytułu sprzedaży wystąpi podatek 10% lub nie, jeśli przeznaczy Pani środki finansowe na dalsze cele budowlane, w okresie dwóch lat, za działki nabyte w 2006 r. Natomiast w stosunku do działek kupionych w 2007 r. i sprzedanych - uważa Pani, że zapłaci od sprzedaży podatek 19%, w roku dokonania transakcji i potraktuje jako dodatkowy przychód w zeznaniu rocznym. Wszelkie koszty związane ze sprzedażą i nabyciem będą stanowiły koszt działki budowlanej (akt notarialny, mapki, wyrysy, itp.).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodu jest - z zastrzeżeniem ust. 2 - odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d.

innych rzeczy,

* jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Z treści cytowanego przepisu wynika, że źródłem przychodu podatnika jest m.in. odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie lub wybudowanie. Zatem przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości nie podlega, w świetle ww. przepisu, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:

* odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz

* zostało dokonane po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) doprecyzowano definicję działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - w brzmieniu po nowelizacji - ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

a.

wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b.

polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c.

polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

* prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego nabyła Pani w 2006 r. - 18, a w 2007 r. - 4 działki budowlane. Następnie w 2007 r. sprzedała Pani dwie z tych działek i planuje w okresie dwóch lub trzech lat zbyć wszystkie posiadane nieruchomości. Ponadto stwierdziła Pani, iż prowadzona działalność gospodarcza nie obejmuje obrotu nieruchomościami. Ilość zakupionych działek budowlanych oraz zamiar ich szybkiej sprzedaży świadczy jednak o tym, iż zostały nabyte w celu dalszej odsprzedaży z zyskiem, a nie do majątku osobistego.

W świetle przytoczonej wyżej definicji, działanie takie jest rodzajem aktywności określonej jako działalność handlowa podjęta w celu zarobkowym, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Ponadto czynności cechujące się taką wielkością obrotu i powtarzalnością podejmowanych działań z pewnością nie są podejmowane dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. W konsekwencji, nie znajdzie w zaprezentowanym stanie faktycznym zastosowania przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy, a dochód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, w okolicznościach wskazujących na to, że sprzedaż ta wykonywana jest w ramach prowadzonej działalności, winien być opodatkowany zgodnie z zasadami przewidzianymi dla tego właśnie źródła (pozarolniczej działalności gospodarczej), o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3) ustawy. Oznacza to, że przychody uzyskane z takiej sprzedaży powiększają przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, zaś koszty uzyskania tych przychodów (o ile spełniają przesłanki z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) powiększają koszty uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Przepisy art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) oraz art. 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r.) a także art. 30e ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r., dotyczą sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) i stanowiących osobisty majątek podatnika.

Odrębnym źródłem przychodu jest natomiast odpłatne zbycie nieruchomości stanowiących przedmiot obrotu w ramach działalności gospodarczej.

We wniosku o interpretację indywidualną, w części D.1. przedmiot wniosku zaznaczyła Pani 2 stany faktyczne i 8 zdarzeń przyszłych, odnoszących się do dwóch sprzedanych działek budowlanych i ośmiu działek, które zamierza Pani sprzedać. Zgodnie z art. 14b § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa wniosek o interpretację indywidualną może dotyczyć zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzeń przyszłych. Określenie liczby stanów faktycznych powinno być odnoszone do ilości regulacji, które są przedmiotem wydawania interpretacji, czyli np. jeśli przywołana została ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawa o podatku od towarów i usług, będą to dwa stany faktyczne.

Tutejszy organ uznał, iż w przedstawionej przez Panią sytuacji w zakresie podatku dochodowego wystąpi jeden stan faktyczny.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej powoduje, że niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl