ITPB1/415-199a/11/TK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 maja 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-199a/11/TK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 14 lutego 2011 r. (data wpływu 22 lutego 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie konsekwencji podatkowych planowanego podziału przez wydzielenie występujących po stronie Wnioskodawcy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 lutego 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie konsekwencji podatkowych planowanego podziału przez wydzielenie występujących po stronie Wnioskodawcy.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.

Posiada Pan miejsce zamieszkania dla celów podatkowych na terytorium Polski. W związku z tym podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Obecnie jest Pan jednym z udziałowców spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: "Spółka"). Pozostałymi udziałowcami w Spółce są również osoby fizyczne będące polskimi rezydentami podatkowymi. Spółka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i rezydentem podatkowym w Polsce. Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji, marketingu i dystrybucji wyrobów piekarniczych i cukierniczych. Ponadto, Spółka prowadzi działalność w zakresie inwestycji w nieruchomości.

Obecnie planowany jest podział Spółki w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm., dalej: "k.s.h.") poprzez wydzielenie z tej spółki składników majątkowych, które zostaną przeniesione na istniejącą spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: "Nowa Spółka").

Wydzielenie nastąpi z kapitałów zapasowych Spółki bez obniżenia jej kapitału zakładowego - stosownie do art. 532 § 2 w zw. z art. 542 § 4 k.s.h. Kapitał zakładowy Nowej Spółki zostanie podwyższony ze środków zgromadzonych na kapitale zapasowym Spółki (t.j. bez "unicestwienia" udziałów należących do udziałowców Spółki).

W związku z podziałem przez wydzielenie, na Nową Spółkę przeniesiona zostanie część majątku Spółki, a dotychczasowym udziałowcom wydane zostaną udziały. Udziałowcy Spółki, poza udziałami w Nowej Spółce, nie uzyskają w związku z podziałem Spółki przez wydzielenie, żadnych innych korzyści majątkowych (np. dopłat). Wartość nominalna udziałów otrzymanych przez udziałowców Spółki w kapitale zakładowym Nowej Spółki będzie odpowiadać wartości rynkowej majątku wydzielanego ze Spółki. Ewentualnie, wartość nominalna udziałów w Nowej Spółce otrzymanych przez udziałowców Spółki może być niższa od wartości rynkowej majątku wydzielanego ze Spółki. Jeśli taka sytuacja wystąpi, spowoduje to powstanie tzw. agio, które zostanie przekazane na kapitał zapasowy Nowej Spółki.

W związku z planowaną reorganizacją o charakterze biznesowo-funkcjonalnym, w ramach Spółki zostały wyodrębnione (jako wewnętrzne jednostki) następujące działy:

* Dział Produkcji i Dystrybucji,

* Dział Zarządzania Majątkiem Trwałym,

* Dział Marketingu.

Ponadto, w strukturze Spółki funkcjonują również działy wspólne (t.j. księgowość, informatyka, zarządzanie zasobami ludzkimi), które działają na rzecz powyższych działów.

Podział Spółki dokonany zostanie z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, bowiem przeprowadzenie restrukturyzacji Spółki w drodze podziału przez wydzielenie jednego lub więcej działów do Nowej Spółki umożliwi osiągnięcie następujących celów:

* zracjonalizowanie działalności gospodarczej Spółki poprzez formalnoprawne rozdzielenie odrębnych rodzajów działalności gospodarczej,

* umożliwienie kierownictwu dedykowanemu do poszczególnych rodzajów działalności zaangażowania się w jeden konkretny rodzaj działalności t.j. działalność produkcyjno-sprzedażową, marketingową lub inwestycyjną.

Zgodnie z założeniami, przedmiotem wydzielenia do Nowej Spółki będzie Dział Zarządzania Majątkiem Trwałym. Na moment składania niniejszego wniosku Spółka nie podjęła ostatecznej decyzji, czy wraz z Działem Zarządzania Majątkiem Trwałym przedmiotem wydzielenia do Nowej Spółki będzie również Dział Marketingu. W związku z tym możliwy jest scenariusz, w ramach którego do Nowej Spółki zostaną wydzielone oba ww. działy (t.j. zarówno Dział Zarządzania Majątkiem Trwałym, jak i Dział Marketingu) albo wyłącznie Dział Zarządzania Majątkiem Trwałym. Niezależnie od powyższego, w Spółce pozostanie Dział Produkcji i Dystrybucji.

W przypadku wydzielenia do Nowej Spółki Działu Zarządzania Majątkiem Trwałym w trybie podziału przez wydzielenie, następujące składniki majątkowe (materialne i niematerialne, w tym zobowiązania) byłyby przedmiotem wydzielenia:

* nieruchomości inwestycyjne,

* inwestycje w obcych środkach trwałych (budynkach),

* środki trwałe w budowie,

* nieruchomości, w których zlokalizowane są urządzenia produkcyjne (teren zakładu produkcyjnego wraz z budynkami i budowlami na tym zakładzie),

* należności z tytułu wynajmu nieruchomości,

* zobowiązania związane z funkcjonowaniem Działu Zarządzania Majątkiem Trwałym (dostawy mediów, przedpłaty, zobowiązania wobec wykonawców robót budowlanych, z tytułu usług architektoniczno-inżynieryjnych itp.),

* zobowiązania zaciągnięte na sfinansowanie nieruchomości,

* zobowiązania z tytułu kredytów bankowych związanych z nieruchomościami inwestycyjnymi,

* wszelkie prawa wynikające z zawartych umów najmu i dzierżawy, pozwoleń na budowę, umów na dostawę mediów, umów na ochronę nieruchomości, itp.,

* zobowiązania wobec pracowników Działu Zarządzania Majątkiem Trwałym,

* pracownicy związani z działalnością inwestycyjną, jak i umowy z usługodawcami wykonującymi zadania na rzecz Działu Zarządzania Majątkiem Trwałym w ramach prowadzonej działalności gospodarczej,

* środki pieniężne.

Dodatkowo, gdyby wraz z Działem Zarządzania Majątkiem Trwałym do Nowej Spółki przenoszony był również Dział Marketingu, następujące składniki majątkowe (materialne i niematerialne, w tym zobowiązania) byłyby przedmiotem wydzielenia:

* prawa ochronne na znak towarowy,

* aktywa trwałe oraz wartości niematerialne i prawne służące realizacji zadań marketingowych, takie jak sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem, bazy danych, infrastruktura biurowa wykorzystywana przez pracowników Działu Marketingu,

* zapasy aktywów obrotowych, takich jak artykuły biurowe, drukowane materiały reklamowe,

* prawa wynikające z umów z dostawcami (dostawcy czasu antenowego, mediów, usług informatycznych, podmioty wynajmujące powierzchnię biurową agencje zajmujące się badaniem rynku, itp.),

* zobowiązania wobec kontrahentów z tytułu umów związanych z funkcjonowaniem działu marketingu, w tym zobowiązania z tytułu umów o usługi reklamowe, badania rynku, itp.;

* zobowiązania wobec pracowników działu marketingu,

* pracownicy merytoryczni działu marketingu,

* środki pieniężne.

Natomiast w skład majątku pozostającego w Spółce (t.j. Działu Produkcji i Dystrybucji) będą wchodzić następujące składniki majątkowe:

* zapasy towarów handlowych, materiałów i opakowań,

* ruchome środki trwałe, w tym maszyny i urządzenia przeznaczone do działalności produkcyjnej,

* należności i środki pieniężne,

* zobowiązania i kredyty bankowe związane z działalnością produkcyjno-dystrybucyjnaj;

* umowy dystrybucyjne z kontrahentami Spółki,

* aktywa trwałe oraz wartości niematerialne i prawne wykorzystywane w działalności dystrybucyjnej, takie jak sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem, bazy danych, infrastruktura biurowa,

* wszelkie koncesje i zezwolenia związane z prowadzoną działalnością handlową,

* prawa wynikające z umów z dostawcami (mediów, usług informatycznych itp.),

* zobowiązania wobec pracowników Działu Produkcji i Dystrybucji,

* pracownicy zatrudnieni w działalności handlowej, jak i umowy z usługodawcami wykonującymi zadania na rzecz Działu Produkcji i Dystrybucji w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, czy też na podstawie umów zlecenia lub umów o dzieło.

Majątek wydzielany przez Spółkę do Nowej Spółki będzie na dzień podziału stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa (dalej: "ZCP") w rozumieniu art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Status Działu Zarządzania Majątkiem Trwałym jako ZCP został potwierdzony otrzymaną przez Spółkę interpretacją indywidualną z dnia 21 grudnia 2010 r. znak: ITPB3/423-512a/10/DK.

Majątek wydzielany przez Spółkę do Nowej Spółki będzie na dzień podziału stanowił ZCP również, jeżeli przedmiotem wydzielenia będą dwa działy t.j. zarówno Dział Zarządzania Majątkiem Trwałym, jak i Dział Marketingu. Także majątek pozostający w Spółce (t.j. Dział Produkcji i Dystrybucji - z lub bez Działu Marketingu) będzie na dzień podziału stanowił ZCP. gdyż zakładane jest umieszczenie w planie podziału zobowiązania Spółki do zawarcia stosownych umów najmu/dzierżawy nieruchomości z Nową Spółką pozwalających na korzystanie z nieruchomości w nieprzerwany sposób przez ten dział (y). Powyższe jest zgodne ze stanowiskiem wyrażonym przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w otrzymanych przez Spółkę interpretacjach indywidualnych z dnia 21 grudnia 2010 r. znak: ITPB3/423-512a/10/DK oraz ITPB3/423-512b/10/DK.

W związku z powyższym zadano następujące pytania (oznaczone we wniosku nr 1).

Czy w związku z podziałem Spółki przez wydzielenie (w trybie art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h.) powstanie po Pana stronie obowiązek podatkowy z tytułu dochodu (przychodu) z udziału w zyskach osób prawnych, o którym mowa w przepisie art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pana zdaniem, podział Spółki przez wydzielenie nie spowoduje powstania po Pana stronie dochodu (przychodu) z udziału w zyskach osób prawnych, o którym mowa w przepisie art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni, w tym również:

a.

dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,

b.

oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach,

c.

podział majątku likwidowanej spółki (spółdzielni),

d.

wartość dokonanych na rzecz udziałowców i akcjonariuszy nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, określoną według zasad wynikających z art. 11 ust. 2-2b.

Zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w spółce, nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa - ustalona na dzień podziału nadwyżka nominalnej wartości udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej, obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38; jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie, kosztem uzyskania przychodów jest wartość lub kwota wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalona w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego udziałowca wartość nominalna unicestwianych udziałów (akcji) w spółce dzielonej do wartości nominalnej udziałów (akcji) przed podziałem.

Biorąc pod uwagę literalną treść art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy stwierdzić, iż ww. przepis odnosi się do dwóch sytuacji, t.j. podziału spółki oraz podziału przez wydzielenie. W pierwszym przypadku ustawodawca wskazuje, iż przychód występuje w sytuacji, gdy majątek przejmowany nie stanowi ZCP, natomiast w drugim przypadku prawodawca uznał, iż przychód wystąpi w sytuacji, gdy majątek przejmowany lub majątek pozostający w Spółce nie stanowi ZCP.

A contrario, z przepisu art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy wynika, że w przypadku podziału przez wydzielenie, jeżeli zarówno majątek wydzielony ze spółki dzielonej, który zostanie przejęty przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną jak i majątek, który po podziale pozostanie w spółce dzielonej, stanowi ZCP, wówczas po stronie wspólników spółki przejmującej lub nowo zawiązanej nie powstaje dochód w wysokości nadwyżki wartości nominalnej udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad poniesionymi przez tych wspólników kosztami z tytułu uprzedniego nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej. Innymi słowy, w przypadku podziału przez wydzielenie, w celu skorzystania z wyłączenia z przychodów obydwie części majątku spółki dzielonej (t.j. majątek pozostający w tej spółce oraz majątek wydzielany do innej spółki) muszą stanowić ZCP.

Definicja ZCP zawarta jest w art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Na gruncie ww. przepisu zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego przedstawionego w niniejszym wniosku, w otrzymanych przez Spółkę w związku z przedmiotowym podziałem przez wydzielenie interpretacjach indywidualnych Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy uznał, iż:

* Dział Zarządzania Majątkiem Trwałym stanowi ZCP - interpretacja indywidualna z dnia 21 grudnia 2010 r., znak: ITPB3/423-512a/10/DK,

* Dział Produkcji i Dystrybucji - z lub bez Działu Marketingu - będzie na dzień podziału stanowił ZCP, o ile w planie podziału zostanie zawarte zobowiązanie Spółki do zawarcia stosownych umów najmu/dzierżawy nieruchomości z Nową Spółką pozwalających na korzystanie z nieruchomości w nieprzerwany sposób przez ten dział (y).

W związku z powyższym, w przypadku, gdy w skład majątku wydzielanego będzie wchodził wyłącznie Dział Zarządzania Majątkiem Trwałym, majątek ten będzie na dzień podziału stanowił ZCP. Ponadto, powyższa kwalifikacja nie ulegnie zmianie w przypadku, gdy przedmiotem wydzielenia będą dwa działy (t.j. zarówno Dział Zarządzania Majątkiem Trwałym, jak i Dział Marketingu). Należy bowiem stwierdzić, że jeśli majątek wydzielany w ramach podziału przez wydzielenie w postaci pojedynczego działu Spółki może stanowić ZCP, to tym bardziej kryterium definicyjne ZCP będzie spełnione, gdy przedmiotem wydzielenia będą dwa działy (t.j. dział uznany za ZCP expressis verbis w interpretacji indywidualnej oraz dodatkowo inny dział).

Ponadto, na gruncie otrzymanych przez Spółkę interpretacji indywidualnych wydanych przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w dniu 21 grudnia 2010 r. znak: ITPB3/423-512a/10/DK oraz ITPB3/423-512b/10/DK należy stwierdzić, iż także majątek pozostający w Spółce (t.j. Dział Produkcji i Dystrybucji - z lub bez Działu Marketingu) będzie na dzień podziału stanowił ZCP, o ile w planie podziału zostanie zawarte zobowiązanie Spółki do zawarcia stosownych umów najmu/dzierżawy nieruchomości z Nową Spółką pozwalających na korzystanie z nieruchomości w nieprzerwany sposób przez ten dział (y).

Wprawdzie wyżej powołane interpretacje indywidualne zostały wydane na podstawie przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm., dalej - "Ustawa CIT"), to jednak zważywszy na tożsamość definicji ZCP zawartej w art. 4a pkt 4 Ustawy CIT i w art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowisko wyrażone przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w ww. interpretacjach w zakresie dotyczącym spełnienia kryteriów definicyjnych ZCP na gruncie Ustawy CIT powinny odpowiednio znaleźć zastosowanie dla potrzeby określenia skutków podatkowych dla wspólników Spółki (jako spółki dzielonej) na gruncie art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowo, warto również wskazać, iż zgodnie z przepisem art. 24 ust. 8 ww. ustawy, wartość nominalna udziałów, które zostaną przydzielone wspólnikom Spółki przez Nową Spółkę nie będzie podlegała opodatkowaniu w dniu podziału Spółki przez wydzielenie, lecz będzie mogła podlegać ewentualnemu opodatkowaniu dopiero w przyszłości, o ile wspólnicy Nowej Spółki zdecydowaliby się zbyć udziały objęte jej w kapitale zakładowym.

Odnosząc powyższe do przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, iż o ile zarówno majątek wydzielany ze Spółki jak i w niej pozostający będzie na dzień podziału Spółki stanowić ZCP, wówczas nie dojdzie do powstania dochodu (przychodu) do opodatkowania, o którym mowa w art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Powyższe stanowisko znajduje odzwierciedlenie w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez organy podatkowe:

* interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 21 września 2009 r. sygn. IPPB1/415-489/09-4/EC,

* interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 22 listopada 2010 r. sygn. ITPB1/415-848b/10/MR.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do postanowień art. 528 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), spółkę kapitałową można podzielić na dwie albo więcej spółek kapitałowych. Natomiast zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 ustawy, podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).

W myśl przepisu art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni, w tym również:

a.

dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,

b.

oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach,

c.

podział majątku likwidowanej spółki (spółdzielni),

d.

wartość dokonanych na rzecz udziałowców i akcjonariuszy nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, określoną według zasad wynikających z art. 11 ust. 2-2b,

Zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 7 ww. ustawy dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w spółce, nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa - ustalona na dzień podziału nadwyżka nominalnej wartości udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej, obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38; jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie, kosztem uzyskania przychodów jest wartość lub kwota wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalona w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego udziałowca wartość nominalna unicestwianych udziałów (akcji) w spółce dzielonej do wartości nominalnej udziałów (akcji) przed podziałem.

Definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarta jest w art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl tego przepisu zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, zgodnie z art. 5a pkt 4 ww. ustawy, jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Biorąc zatem pod uwagę literalną treść art. 24 ust. 5 pkt 7 ww. ustawy należy stwierdzić, iż ww. przepis odnosi się do dwóch sytuacji, t.j. podziału spółki oraz podziału przez wydzielenie. W pierwszym przypadku ustawodawca wskazuje, iż przychód występuje w sytuacji gdy majątek przejmowany nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa, natomiast w drugim przypadku prawodawca uznał, iż przychód wystąpi w sytuacji gdy majątek przejmowany lub majątek pozostający w Spółce nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Zatem ażeby skorzystać z wyłączenia z przychodów obydwie części majątku muszą stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Odnosząc powyższe do przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, iż skoro - jak wskazano we wniosku - zarówno majątek wydzielany ze Spółki jak i pozostający w niej będzie stanowić zorganizowane części przedsiębiorstwa wówczas z tytułu opisanego we wniosku podziału przez wydzielenie po Pana stronie nie dojdzie do powstania przychodu podatkowego w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie oceny stanowiska Wnioskodawcy w odniesieniu do powiązanego z nim pytania. Jednocześnie podkreślenia wymaga, że przy wydawaniu niniejszej interpretacji tutejszy organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) jest zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl