ITPB1/415-136/07/AW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 października 2007 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-136/07/AW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 20 sierpnia 2007 r. (data wpływu 27 sierpnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu z tytułu objęcia udziałów w spółce z o.o. - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 sierpnia 2007 r. (data wpływu) został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, podatku dochodowego od osób prawnych, podatku od czynności cywilnoprawnych oraz podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zdarzeń przyszłych polegających na wniesieniu aportu do spółki z o.o.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wykonuje Pan działalność gospodarczą w zakresie produkcji i handlu wyrobów piekarniczych, prowadząc ewidencję księgową w formie ksiąg rachunkowych. Planuje Pan założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Przedmiotem nowej działalności ma być produkcja i handel produktów regionalnych. Zamiarem Pana jest jednoczesne prowadzenie obu tych działalności. Do nowo tworzonej spółki zamierza Pan wnieść aport w postaci zabudowanej nieruchomości nabytej w 1999 r., stanowiącej własność małżeńską. Nieruchomość ta wykorzystywana była wcześniej do działalności gospodarczej prowadzonej przez Pana. Z tytułu nabycia tej nieruchomości nastąpiło obniżenie kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystanej przez siebie nieruchomości do wykonywania czynności opodatkowanych. W zamian za aport zamierza Pan (wraz z małżonką) objąć udziały w kapitale zakładowym spółki o takiej samej wartości jak wnoszony aport. Nieruchomość ta podlegała amortyzacji w dotychczas prowadzonej przez Pana działalności. Nie stanowi ona zorganizowanego zespołu składników materialnych i niematerialnych, przeznaczonych do działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy podatnicy osiągający dochody z tytułu objęcia udziałów w spółce z o.o. w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym, jeżeli wartość udziałów jest taka sama jak wartość wnoszonego aportu.

2.

Czy u otrzymującego aport (spółce z o.o.) do przychodów podatkowych zalicza się przychody otrzymane (aportu) na utworzenie kapitału zakładowego.

3.

Czy czynność wniesienia aportu do spółki z o.o. w postaci zabudowanej nieruchomości jest czynnością opodatkowaną podatkiem VAT.

4.

Czy podatnicy powinni skorygować odliczony uprzednio podatek naliczony nieruchomości przekazanej w formie aportu, czy też uznać, że odliczenie było zgodne z obowiązującymi przepisami i nie podlega już korekcie.

5.

Czy czynność wniesienia aportu do spółki z o.o. w postaci zabudowanej nieruchomości jest czynnością opodatkowaną podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Czy opodatkowana podatkiem jest czynność wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki czy też zawarcie umowy spółki.

6.

Czy istnieją możliwości dokonywania odpisów amortyzacyjnych podatkowych od wniesionego aportu.

Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytanie pierwsze. Wniosek Pana w zakresie pozostałych pytań zostanie rozpatrzony odrębnymi interpretacjami indywidualnymi.

Zdaniem Wnioskodawcy - w zakresie pytania pierwszego - podatnicy osiągający dochody z tytułu objęcia udziałów w spółce z o.o. w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeżeli wartość udziałów jest taka sama jak wartość wnoszonego aportu. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, objęcie udziałów w spółce w zamian za aport powoduje powstanie po stronie udziałowca przychodu z kapitałów pieniężnych. Dochodem podlegającym opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym jest, zgodnie z art. 30b ust. 2 pkt 5 ustawy, różnica pomiędzy wartością nominalną udziałów a kosztami uzyskania przychodu, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1e - czyli faktycznie poniesionymi wydatkami na nabycie nieruchomości (niezaliczonymi do kosztów uzyskania przychodów). Koszty faktycznie poniesione i niezaliczone do kosztów uzyskania przychodu wyniosły tyle samo co wartość udziałów, które Pan (wraz z małżonką) obejmuje jako udziałowiec spółki. Wobec faktu, że koszty uzyskania przychodów są równe przychodowi - Pana zdaniem - nie ma Pan obowiązku zapłaty podatku dochodowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego, stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 14 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przychodem z działalności gospodarczej są również:

1.

przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

a.

środkami trwałymi,

b.

składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,

W świetle powyższego wniesienie aportu w postaci składnika majątkowego firmy nie skutkuje powstaniem przychodu z działalności gospodarczej, bowiem nie wiąże się z odpłatnym zbyciem tego składnika.

W świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wartość otrzymanych przez wnoszącego aport akcji (udziałów), czy też wkładów, jest jego przychodem. Ustawodawca kwalifikuje ten rodzaj przychodów jako przychody z kapitałów pieniężnych.

Zgodnie bowiem z przepisem art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.

W myśl art. 17 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychód z tego tytułu powstaje w dniu:

1.

zarejestrowania spółki, albo

2.

wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki, albo

3.

wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji jest związane z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego.

Z treści przepisu art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, iż od dochodów uzyskanych z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. W art. 30b ust. 2 pkt 5 podaje się, że dochodem o którym mowa w ust. 1 jest różnica pomiędzy wartością nominalną objętych udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 1e - osiągnięta w roku podatkowym.

Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1e ww. ustawy, w przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część - na dzień objęcia tych udziałów (akcji), wkładów - ustala się koszt uzyskania przychodu w wysokości:

1.

wartości początkowej przedmiotu wkładu, zaktualizowanej zgodnie z odrębnymi przepisami pomniejszonej o sumę dokonanych przed wniesieniem tego wkładu odpisów amortyzacyjnych (...), jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne;

2.

wartości:

a.

nominalnej wnoszonych w formie wkładu niepieniężnego udziałów (akcji) w spółce (...), w przypadku gdy zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana cześć,

b.

określonej zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 - wydatków na nabycie lub objęcie - w przypadku gdy udziały (akcje) w spółce (...), które są wnoszone w formie wkładu niepieniężnego, nie zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny,

c.

określonej zgodnie z przepisami dotyczącymi określania kosztów w przypadku zbycia akcji (udziałów) objętych za aport (art. 22 ust. 1f u.p.d.o.f.), w przypadku gdy udziały (akcje) w spółce (...), które są wnoszone w formie wkładu niepieniężnego, zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części - jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są udziały (akcje) w spółce (...).

3.

faktycznie poniesionych, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, wydatków na nabycie innych niż wymienione w pkt 1 i 2 składników majątku podatnika - jeżeli przedmiotem wkładu są te inne składniki.

Zatem przychodem jest wartość nominalna objętych udziałów, a kosztami - wartość początkowa przedmiotu, pomniejszona o dokonane odpisy amortyzacyjne, czyli niezamortyzowana wartość środka trwałego będącego przedmiotem wkładu. Wartość początkową należy pomniejszyć o odpisy amortyzacyjne, które nie stanowiły kosztów uzyskania przychodów.

W świetle przytoczonych powyżej uregulowań prawnych, dochód podlegający opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym od osób fizycznych, stanowi nadwyżka wartości nominalnej udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci składników majątkowych firmy, ponad niezamortyzowaną wartość tych składników. W myśl art. 45 ust. 1a pkt 1 wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - dochód ten podlega wykazaniu w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu na druku PIT-38.

Z analizy stany faktycznego przedstawionego przez Pana wynika, że w zamian za aport do spółki zabudowanej nieruchomości, obejmie Pan (wraz z małżonką) udziały w kapitale zakładowym spółki o wartości równej niezamortyzowanej wartości wnoszonego aportu. Fakt otrzymania przez Pana udziałów o takiej samej wartości, jak wartość rynkowa wniesionej w formie aportu nieruchomości będzie dla Pana obojętna podatkowo. W tej sytuacji nie powstanie dochód do opodatkowania, ponieważ przychód zostanie zrównoważony przez koszty uzyskania przychodów.

Podkreślić jednakże należy, że zgodnie z treścią art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochody opodatkowane zgodnie z tym przepisem, są jednolicie opodatkowane w wymiarze całego roku podatkowego. Zeznanie (wg ustalonego wzoru) o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b-w myśl art. 45 ust. 1a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - winno zostać złożone urzędowi skarbowemu do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego w stanie prawnym obowiązującym w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl