ITPB1/415-1273c/11/AD - PIT w zakresie skutków podatkowych wypłaty zysków przysługujących wspólnikowi, który prawo do udziału w spółce jawnej nabył w drodze darowizny.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 marca 2012 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-1273c/11/AD PIT w zakresie skutków podatkowych wypłaty zysków przysługujących wspólnikowi, który prawo do udziału w spółce jawnej nabył w drodze darowizny.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19 grudnia 2011 r. (data wpływu 21 grudnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłaty zysków przysługujących wspólnikowi, który prawo do udziału w spółce jawnej nabył w drodze darowizny - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 grudnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłaty zysków przysługujących wspólnikowi, który prawo do udziału w spółce jawnej nabył w drodze darowizny.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Pani matka jest wspólnikiem spółki jawnej, w której posiada 25% udział w prawach i obowiązkach. Ze względu na wiek zamierza wycofać się z działalności gospodarczej i przenieść przypadający na nią ogół praw i obowiązków w spółce jawnej na rzecz Pani stosownie do treści art. 10 Kodeksu spółek handlowych. Przeniesienie ogółu praw i obowiązków w spółce nastąpi na podstawie umowy darowizny. Na mocy tej umowy matka wystąpi ze spółki, a w Jej miejsce do spółki, w te same prawa i obowiązki jakie posiada matka wejdzie Pani przejmując dokładnie jej status prawny. Zatem przejdą na Panią wszystkie prawa i wewnętrzne obowiązki wynikające z umowy spółki, jak i zobowiązania wobec osób trzecich z tytułu uczestnictwa w spółce z solidarną odpowiedzialnością matki, jako ustępującego wspólnika, stosownie do treści art. 10 § 3 Kodeksu spółek handlowych. Umowa darowizny będzie zawarta w formie aktu notarialnego.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy przeniesienie przez matkę ogółu praw i obowiązków w spółce jawnej tj. udziału 25% na rzecz Pani w formie darowizny prowadzi do konsekwencji w podatku dochodowym od osób fizycznych po stronie darczyńcy (matki) lub obdarowanego (córki).

2.

W bilansie spółki jawnej na kapitałach zapasowych są niewypłacone wspólnikom zyski z lat poprzednich. Czy wypłacenie po dniu darowizny zyski z okresów poprzednich akumulowanych w spółce jawnej na kapitale zapasowym dla obdarowanej córki (Pani) w części przypadającej na darczyńcę (matkę) prowadzi do konsekwencji w podatku dochodowym od osób fizycznych.

3.

Czy w przypadku darowizny udziału w spółce jawnej istnieje obowiązek sporządzenia wykazu składników majątku, o którym jest mowa w art. 24 ust. 3a ustawy o podatku osób fizycznych, a jeżeli tak to czy zestawienie wysokości wypłaconych środków pieniężnych należnych wspólnikom z tytułu udziału w spółce niebędącej osobą prawną na dzień wystąpienia lub likwidacji może zawierać wypłacone środki pieniężne tylko w roku wystąpienia tj. 2011 r., skoro wcześniej w przepisach nie było takiego obowiązku, a spółka ani wspólnicy nigdy nie zbierali takich informacji, spółka istnieje od 1989 r.

Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytanie drugie. W pozostałym zakresie wniosek zostanie rozpatrzony odrębnymi pismami.

Zdaniem Wnioskodawczyni, wypłacone jej po dniu darowizny zyski z okresów poprzednich w części przypadającej matce nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż były otrzymane w formie darowizny i podlegały opodatkowaniu według ustawy o spadkach i darowiznach.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 10 § 1 i 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej może być przeniesiony na inną osobę, jeśli umowa spółki tak stanowi, przy czym, zgodnie z przepisem § 2 tego samego artykułu, do przeniesienia ogółu tych praw i obowiązków wymagana jest pisemna zgoda wszystkich pozostałych wspólników, chyba, że umowa spółki stanowi inaczej. Stosownie do przepisu art. 10 § 3 Kodeksu spółek handlowych, w przypadku przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika na inną osobę, za zobowiązania występującego wspólnika związane z uczestnictwem w spółce osobowej i zobowiązania tej spółki osobowej odpowiadają solidarnie występujący wspólnik oraz wspólnik przystępujący do spółki. W doktrynie prawniczej wyrażany jest pogląd, że odpowiedzialność wspólnika ustępującego za zobowiązania spółki ogranicza się do zobowiązań już istniejących w chwili jego ustąpienia ze spółki (...).

Jak wskazuje opis zdarzenia przyszłego, zawarty we wniosku, istotą planowanych czynności prawnych jest wypłacenie zysków z okresów poprzednich akumulowanych w spółce jawnej, na kapitale zapasowym, w części przypadającej na darczyńcę (matkę), na rzecz córki (Pani), która w drodze darowizny nabyła udział w tejże spółce.

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Na mocy art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

W myśl art. 11 ust. 1 ww. ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. W przedmiotowej sprawie przychód powstanie w momencie otrzymania lub postawienia do dyspozycji Wnioskodawcy pieniędzy lub wartości pieniężnych.

Stosownie zaś do art. 18 ww. ustawy, za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Przepisy ustawy podatkowej mimo, iż posługują się terminem "prawa majątkowe", nie definiują tego pojęcia, a zawarty w art. 18 katalog tych praw jest jedynie przykładowy, na co wskazuje użyte przez ustawodawcę sformułowanie "w szczególności". Należy zatem przyjąć, iż do katalogu praw majątkowych objętych zakresem regulacji art. 18 ww. ustawy można zaliczyć także inne prawa nie wymienione w tym przepisie. Zatem tą kategorią został objęty każdy przychód osiągnięty przez podatnika w związku z posiadaniem przez niego praw o charakterze majątkowym.

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają zatem wszelkie dochody osiągane przez podatnika, z wyjątkiem tych dochodów, które zostały enumeratywnie wymienione przez ustawodawcę jako zwolnione od podatku, bądź od których zaniechano poboru podatku, w drodze rozporządzenia wydanego przez Ministra Finansów.

Katalog zwolnień przedmiotowych określony w art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera zwolnienia od podatku kwot uzyskanych przez podatnika z tytułu realizacji przez Niego praw majątkowych nabytych uprzednio w drodze darowizny. Czynność ta powoduje zatem powstanie przychodu w rozumieniu przepisów podatkowych, który należy uwzględnić przy ustalaniu dochodu do opodatkowania.

Odnosząc się natomiast do stanowiska Pani, iż przedmiotowe przysporzenie majątkowe (wypłata zysków) nie jest opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ podlega ustawie od spadków i darowizn wskazać należy, iż zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisów ustawy o podatku dochodowym nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Zgodnie z brzmieniem art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768) podatkowi od spadków i darowizn, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem m.in. darowizny.

Zatem nabycie udziału w spółce jawnej w drodze darowizny podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Oznacza to, że skoro nabycie podlegało opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, nie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Tym samym w związku z darowizną powstał obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn, lecz nie powstał w podatku dochodowym od osób fizycznych. Jako obdarowana płaciła Pani wszak podatek od darowizny, nie płacąc go jednak od ustalonej wartości udziału kapitałowego podatku dochodowego.

Wskazać należy, iż w sytuacji wypłaty zysków z kapitału zapasowego nie mamy do czynienia z nabyciem w drodze darowizny. Następuje bowiem realizacja prawa majątkowego przysługującego obdarowanemu.

Realizacja prawa majątkowego nie podlega wyłączeniu, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż nie jest przychodem podlegającym przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn. Realizacja praw majątkowych nie została wymieniona w art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, jako czynność podlegająca podatkowi od spadków i darowizn.

Nabycie prawa majątkowego w drodze darowizny, jest odrębną czynnością od realizacji tego prawa majątkowego; tym samym wypłata (postawienie do dyspozycji) wartości udziału kapitałowego podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zatem, w świetle opisanego zdarzenia przyszłego i powołanych przepisów prawa, w przypadku wypłaty na Pani rzecz po dniu darowizny zysków z okresów poprzednich akumulowanych w spółce jawnej na kapitale zapasowym, w części przypadającej na darczyńcę (matkę) powstanie po Pani stronie (obdarowanej) przychód z praw majątkowych podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl