ITPB1/415-126/11/PSZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 kwietnia 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-126/11/PSZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 1 lutego 2011 r. (data wpływu) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych stawką 3% - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 lutego 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych stawką 3%.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Działalność gospodarczą prowadzi Pan od 28 września 1995 r. Przez wiele lat polegała ona na wykonywaniu usług budowlanych koparką i równiarką oraz na sprzedaży uprzednio zakupionego materiału w postaci piasku i żwiru. Od początku działalność gospodarcza opodatkowana była w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W 2005 r. zgodnie z wpisem do ewidencji działalności gospodarczej i nadanym nr REGON sklasyfikowana była ona pod numerem PKWiU 60.24.B - transport drogowy towarów i 45.11.Z - roboty budowlane, roboty ziemne. W dniu 1 lipca 2005 r. uzyskał Pan koncesję na wydobywanie piasku i żwiru ze złoża będącego Pana własnością. W dniu 14 grudnia 2006 r. dokonał Pan zmiany we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej i REGON, gdzie działalność gospodarcza została sklasyfikowana pod numerem 14.21 Z PKWiU. Urobek w postaci piasku i żwiru od czasu uzyskania koncesji (t.j od dnia 1 lipca 2005 r.) ładowany był na samochód ciężarowy bezpośrednio ze ściany wyrobiska i transportowany (sprzedawany) bezpośrednio do odbiorcy. Tę operację gospodarczą zakwalifikował Pan dla celów podatku zryczałtowanego jako sprzedaż i zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku od przychodów ewidencjonowanych opodatkował stawką 3%.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy zastosowanie stawki podatku 3% do sprzedaży urobku w niezmienionej formie uzyskanego z własnej żwirowni w 2005 i 2006 r. jest prawidłowe.

Zdaniem Wnioskodawcy, że zastosowanie 3% stawki podatku do sprzedaży żwiru uzyskanego z własnej żwirowni w nieprzetworzonej formie jest prawidłowe. Nie kwalifikował Pan tej działalności jako działalność wytwórcza. Posiłkując się definicją słownikową uznał Pan, że w sytuacji, gdy nie zmienia Pan składu urobku nie rozdziela go na poszczególne frakcje wg grubości, nie przerabia w jakikolwiek sposób - to nie wytwarza nowego produktu, gdyż jest on tym samym co wówczas, gdy nie był oddzielony od ściany wyrobiska.

Nadmienia Pan, że nie posiadał w 2005 i 2006 r. maszyn i urządzeń do rozdrabniania urobku na frakcje i nie poddawał urobku żadnej obróbce.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (tekst jedn. Dz. U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.), opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej "spółką".

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a) ww. ustawy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 5,5% przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton.

Natomiast stosownie do treści art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. b) ww. ustawy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 3% z działalności usługowej w zakresie handlu.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w art. 4 ust. 1 pkt 3 i 4 precyzuje, co należy rozumieć przez działalność usługową w zakresie handlu i działalność wytwórczą.

Działalnością usługową w zakresie handlu jest - jak wynika z art. 4 ust. 1 pkt 3 tej ustawy - sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników.

Użyte w treści art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy sformułowanie "sprzedaż uprzednio nabytych towarów w stanie nieprzetworzonym" oznacza sprzedaż produktów (towarów) bez zmiany ich substancji czy wyglądu, t.j. bez ingerencji sprzedającego we właściwości fabryczne produktu, ponieważ zgodnie z definicją słownikową "przetwarzać" to "przerabiać, zmieniać coś nadając inny kształt, wygląd, inną postać, formę; przekształcać, przeobrażać" (Słownik języka polskiego PWN, Warszawa 2002).

Natomiast działalność wytwórcza oznacza działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzoną przez podatnika.

Z treści złożonego przez Pana wniosku wynika, że od miesiąca lipca 2005 r. uzyskał Pan koncesję na wydobywanie piasku i żwiru ze złoża będącego Pana własnością i od grudnia 2006 r. dokonał Pan zmiany we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej i REGON, gdzie działalność gospodarcza została sklasyfikowana pod numerem 14.21Z - Wydobywanie żwiru i piasku. Wskazał Pan iż urobek w postaci piasku i żwiru ładowany był na samochód ciężarowy ze ściany wyrobiska i sprzedawany bezpośrednio do odbiorcy.

Mając na uwadze powyżej cytowane definicje dotyczące obu rodzajów działalności gospodarczej nie można podzielić Pana stanowiska, iż prowadzona sprzedaż wydobywanego żwiru winna być zaliczona do działalności usługowej w zakresie handlu. Sprzedawany żwir wydobywany jest bowiem przez Pana ze złoża, znajdującego się na nieruchomości stanowiącej Pana własność i nie może być uznany za towar handlowy, ponieważ nie jest to towar uprzednio zakupiony do dalszej odprzedaży.

Wobec powyższego, działalność polegająca na wydobywaniu żwiru jest w istocie działalnością wytwórczą, z której przychody podlegają opodatkowaniu 5,5% stawką ryczałtu.

Należy jednak zwrócić uwagę, iż o możliwości opodatkowania przychodów w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz o wysokości stawki tego podatku decyduje charakter wykonywanych czynności, a nie treść wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl