ITPB1/415-121/08/MZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-121/08/MZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 11 lutego 2008 r. (data wpływu 18 lutego 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów amortyzacji zakupionych motocykli - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 lutego 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów amortyzacji motocykli.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na handlu hurtowymi artykułami gospodarstwa domowego i RTV. Kilkanaście kilometrów od głównej siedziby firmy Wnioskodawca wybudował magazyn, w którym składowane są towary. Magazyn podlega monitoringowi, jednocześnie okresowo podlega dozorowi ludzkiemu - co pewien czas pracownicy firmy patrolują okolice magazynu. W związku z tym, iż dojazd do magazynu stanowi droga gruntowa, bardzo wyboista i wymagająca dla samochodów osobowych Wnioskodawca zamierza zakupić w tym celu dwa motocykle terenowe Yamaha YZ 250F, które będą wprowadzone do ewidencji środków trwałych firmy.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 19 marca 2008 r. podano, iż Wnioskodawca prowadzi księgi rachunkowe i opodatkowany jest tzw. podatkiem liniowym. Zapisy dotyczące zdarzeń gospodarczych są ewidencjonowane na kontach analitycznych kosztów rodzajowych. Wartość jednego motocykla wynosić będzie około 19000 zł netto.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy amortyzacja od zakupionych motocykli będzie stanowiła koszty uzyskania przychodu podatnika.

Zdaniem Wnioskodawcy, zakupione motocykle pozostają w pośrednim związku z uzyskiwanymi przychodami, co upoważnia do zaliczenia amortyzacji w koszty uzyskania przychodu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ww. ustawy.

Z powyższego przepisu wynika, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione nakłady i wydatki związane bezpośrednio lub pośrednio z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest poprawienie wyniku finansowego oraz osiągnięcie przychodu - z wyjątkiem wydatków wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czyli, aby dany wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodów, powinien spełniać łącznie następujące warunki:

* pozostawać w związku przyczynowym z przychodem, czyli musi zostać poniesiony w celu jego osiągnięcia lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,

* rzeczywiście poniesione i prawidłowo udokumentowane oraz

* nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 powyższej ustawy.

W powołanym przepisie art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. b) wskazano, iż nie uznaje się za koszt uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Jednakże kosztem uzyskania przychodów mogą być zgodnie z art. 22 ust. 8 ww. ustawy, odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (tzw. odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o z uwzględnieniem art. 23 tejże ustawy.

W myśl natomiast art. 22a ust. 1 pkt 2 cytowanej ustawy amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania m.in. maszyny, urządzenia i środki transportu - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Jeżeli wartość początkowa środka trwałego przekracza kwotę 3500 zł, w myśl art. 22f ust. 3, wydatek na zakup ww. składników majątku może zostać zaliczony w ciężar kosztów uzyskania przychodu poprzez odpisy amortyzacyjne dokonane zgodnie z art. 22h-22 m ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do treści art. 22f ust. 1 ww. ustawy, podatnicy dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 22a ust. 1 i ust. 2 pkt 1-3 oraz w art. 22b ustalonej w oparciu o art. 22g ust. 1 pkt 1 ww. ustawy. Za wartość początkową środków trwałych, w razie nabycia w drodze kupna, uważa się w myśl art. 22g ust. 1 pkt 1, z uwzględnieniem ust. 2-18 cenę ich nabycia.

Jak wynika z przedstawionego zdarzenia przyszłego - obecnie prowadzi Pan działalność gospodarczą polegającą na handlu hurtowym artykułami gospodarstwa domowego i RTV, a do celów okresowego dozoru zamierza Pan zakupić dwa motocykle argumentując ich zakup wyboistą i wymagającą drogą dojazdu do przedmiotowego magazynu. Odpisy amortyzacyjne od przedmiotowych motocykli chciałby Pan zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Uwzględniając powyższe przepisy oraz przedstawiony stan faktyczny stwierdzić należy, iż uznanie odpisów amortyzacyjnych od zakupionych motocykli za koszt uzyskania przychodu dopuszczalne będzie jedynie, jeżeli zostanie spełniona dyspozycja zasadnicza przytoczonego na wstępie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc jeśli zostanie wykazany związek przyczynowo-skutkowy poniesionego wydatku z osiągniętymi przychodami, a w konsekwencji będzie miał wpływ na powstanie lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów.

Jak Pan podaje we wniosku - Pana zdaniem istnieje pośredni wpływ planowanego wydatku na osiągnięcie przychodów, zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Jeżeli więc spełniona zostanie zasadnicza dyspozycja wynikająca z art. 22 ust. 1, wydatki na zakup przedmiotowych motocykli w formie odpisów amortyzacyjnych dokonane zgodnie z art. 22h-22 m ww. ustawy mogą stanowić koszt uzyskania przychodów.

Zauważyć jednakże należy, iż w przedmiotowej sprawie fakt istnienia wyboistej drogi prowadzącej do budynku hurtowni nie przesądza jednoznacznie o celowości wydatku poniesionego na zakup motorów, bowiem jak Pan podaje we wniosku, istnieje dojazd do hurtowni - wprawdzie wyboisty i wymagający - ale mimo wszystko przejezdny i użytkowany przez samochody osobowe. Dodatkowo obiekt do którego dozoru miałyby służyć przedmiotowe motocykle jest monitorowany, a jedynie okresowo podlega dozorowi ludzkiemu. Ponadto niniejsza interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, a więc można przypuszczać, że w przyszłości droga prowadząca do Pana hurtowni - w chwili obecnej wyboista - zostanie ulepszona, a tym samym wydatek na zakup przedmiotowych motocykli nie będzie spełniał przesłanek określonych w cytowanym art. 22 ust. 1 ww. ustawy.

Ciężar udowodnienia racjonalnego i gospodarczo uzasadnionego związku przyczynowego pomiędzy poniesionym wydatkiem, a wykonywaną działalnością gospodarczą oraz jego wpływ na osiągnięcie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów spoczywa każdorazowo na podatniku i to on musi udowodnić związek poniesionego wydatku z osiągnięciem, zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę w złożonym w dniu 18 lutego 2008 r. wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl