ITPB1/415-117/08/PSZ - Wynagrodzenie małżonka jednego ze wspólników spółki.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 maja 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-117/08/PSZ Wynagrodzenie małżonka jednego ze wspólników spółki.

"(...) Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Spółka cywilna zatrudnia na umowę o pracę pracownicę, której mąż od kilku miesięcy został wspólnikiem spółki. Pracownica zatrudniona jest w spółce od początku jej działania. W spółce Wnioskodawca posiada 95% udziałów, pozostałe 5% udziałów posiada wspólnik. Dotychczas, do kosztów uzyskania przychodów zaliczano wypłatę brutto żony wspólnika jak i kwoty odprowadzanych składek ZUS, do wysokości udziałów, tj. 95%.

(...) Czy wspólnik spółki, nie będący małżonkiem osoby zatrudnionej, może powiększyć swoje koszty uzyskania przychodów dotyczące działalności o kwotę stanowiącą 95% kosztów zatrudnienia żony wspólnika?

Czy prawidłowym jest zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów spółki pensji brutto i składek ZUS odprowadzanych przez płatnika za małżonka wspólnika?

(...) Stosownie do przepisu art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - także małżonków i małoletnich dzieci wspólników.

Ustawodawca w powołanym przepisie posłużył się wyrażeniem "wartość własnej pracy", które nie zostało zdefiniowane dla potrzeb podatku dochodowego. Użyte pojęcie wskazuje, że chodzi tu o wartość wszelkiego rodzaju pracy świadczonej przez ściśle określone osoby na rzecz zatrudniających je podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Natomiast zakres tego pojęcia nie obejmuje innych należności, które obciążają pracodawcę w związku z zatrudnieniem wskazanych osób. Wartość pracy świadczonej przez małżonka wspólnika będzie wyznaczać wysokość przyznanego mu wynagrodzenia.

Należy zwrócić uwagę na to, że przepis art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy wyraźnie mówi o "wspólnikach" w liczbie mnogiej, nie zaś o "wspólniku", dlatego też wyłączenie z możliwości uznania za koszty uzyskania przychodów wartości pracy małżonka jednego ze wspólników, dotyczy wszystkich wspólników spółki.

W myśl art. 23 ust. 1 pkt 55a powołanej ustawy, nie stanowią także kosztów uzyskania przychodów nieopłacone do ZUS składki, z zastrzeżeniem pkt 37, określone w ustawie z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (...) w części sfinansowanej przez płatnika składek.

Odnosząc powyższe uregulowania prawne do przedstawionego stanu faktycznego podkreślić należy fakt, że przepis art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, formułuje zakaz zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wartości własnej pracy małżonka podatnika bez względu na formę świadczenia przez niego pracy (umowną lub bezumowną).

Wartością pracy jest zatem ustalone wynagrodzenie (brutto) za pracę wraz z wszystkimi jego składnikami, tj. składkami na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne opłacane przez pracownika, zaliczką na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz fizycznie wypłacone wynagrodzenie, jak i wszelkiego rodzaju dodatki, nagrody i inne świadczenia wypłacane w związku z wykonywaną przez pracownika pracą. Należy tu podkreślić, że pracodawca jest zobowiązany do pobierania i odprowadzania do właściwych podmiotów ww. składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz zaliczek na podatek dochodowy. Pełni więc tylko rolę pośrednika, a płatności te realizowane są z dochodu pracownika.

Dlatego też wszelkie obciążenia wynagrodzenia pracownika - małżonka (małżonka wspólnika), takie jak składki na ubezpieczenia społeczne, a także zaliczka na podatek nie mogą stanowić kosztu uzyskania przychodów pracodawcy. W praktyce oznacza to więc, że całość wynagrodzenia brutto takiego pracownika nie jest kosztem pracodawcy.

Natomiast składki na ubezpieczenia społeczne związane z zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę małżonka wnioskodawcy (małżonka wspólnika) w części, w której zobowiązany do ich uiszczania jest pracodawca stanowią koszty uzyskania przychodów dla wszystkich wspólników spółki.

Reasumując, wartość wynagrodzenia małżonka jednego ze wspólników spółki cywilnej wraz z wszystkimi jego składnikami tj. składkami na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne opłacane przez pracownika, nie są kosztem uzyskania przychodu zarówno dla tego wspólnika, którego małżonek otrzymuje to wynagrodzenie, ale również dla pozostałych wspólników.

Natomiast składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe) związane z zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę małżonka wnioskodawcy (małżonka wspólnika) w części, w której zobowiązany do ich uiszczania jest pracodawca, stanowią koszty uzyskania przychodów dla wszystkich wspólników spółki. Koszty uzyskania przychodów stanowią również opłacone składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, jeżeli pracodawca jest zobowiązany do ich opłacania za zatrudnionych pracowników. (podkreśl. red.) (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2008/7/50-52