ITPB1/415-1052/13/DP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 stycznia 2014 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-1052/13/DP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z 9 października 2013 r. (data wpływu 11 października 2013 r.) uzupełnionym pismem z dnia 12 grudnia 2013 r. (data wpływu 16 grudnia 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego przekazania udziału w lokalu użytkowym na rzecz syna - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 października 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego przekazania udziału w lokalu użytkowym na rzecz syna.

Wniosek uzupełniono pismem z dnia 12 grudnia 2013 r. (data wpływu 16 grudnia 2013 r.).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W 1998 r. Wnioskodawczyni wraz z synem zakupiła na rynku pierwotnym od dewelopera lokal użytkowy o powierzchni 47,5 m2 za kwotę 244.000 zł brutto. W lokalu tym prowadzona była działalność gospodarcza w formie spółki cywilnej zawartej przez Wnioskodawczynię (udział 80%) i jej syna (udział 20%). Lokal użytkowy - jako środek trwały wykorzystywany w działalności gospodarczej - był amortyzowany. W listopadzie 2012 r. spółka cywilna została zlikwidowana, a lokal wycofano ze spółki na potrzeby osobiste wspólników. Obecnie Wnioskodawczyni planuje przekazać w formie darowizny swój udział w lokalu (80%) na rzecz syna.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy planowana darowizna udziału w lokalu użytkowym na rzecz syna podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Wnioskodawczyni uważa, że kwestia poruszona w zapytaniu jest wyjaśniona regulacją zamieszczoną w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b, art. 10 ust. 2 pkt 3, art. 14 ust. 2 pkt 1 oraz art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Stąd też w oparciu o brzmienie tych przepisów, Wnioskodawczyni uważa, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlega jedynie odpłatne zbycie nieruchomości zaliczonej do środków trwałych w tym również wówczas, gdy po wycofaniu z działalności zostały one zbyte przed upływem sześciu lat od wycofania. Mając to na uwadze Wnioskodawczyni jest zdania, że w jej przypadku, skoro nie zbywa odpłatnie udziału lecz go darowuje w całości synowi, to nie podlega opodatkowaniu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego - jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Natomiast w myśl art. 2 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Artykuł 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera katalog źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Stosownie do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odrębnymi źródłami przychodów są:

* pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3),

* odpłatne zbycie (art. 10 ust. 1 pkt 8).

Zasady ustalania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej zostały określone w art. 14 tej ustawy, który w ust. 1 stanowi, że za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

W myśl art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

a.

środkami trwałymi,

b.

składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,

c.

wartościami niematerialnymi i prawnymi

* ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c.

Natomiast z treści art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że w 1998 r. Wnioskodawczyni wraz z synem zakupiła lokal użytkowy. W lokalu tym prowadzona była działalność gospodarcza w formie spółki cywilnej zawartej przez Wnioskodawczynię (udział 80%) i jej syna (udział 20%). Lokal użytkowy - jako środek trwały wykorzystywany w działalności gospodarczej - był amortyzowany. W listopadzie 2012 r. spółka została zlikwidowana, a lokal wycofano ze spółki na potrzeby osobiste wspólników. Obecnie Wnioskodawczyni planuje przekazać w formie darowizny swój udział w lokalu na rzecz syna.

Zgodnie z art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Darowizna zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, jest umową, a nie jednostronną czynnością prawną. Istotą jej jest zatem bezpłatne świadczenie, które darczyńca wykonuje ze swego majątku na rzecz innej osoby. Immanentną cechą tak rozumianej darowizny jest więc brak gospodarczego ekwiwalentu. Umowa prowadzi do przesunięcia określonego dobra majątkowego z majątku darczyńcy do majątku osoby obdarowanej. Samo zaś przesunięcie następuje zawsze pod tytułem darmym i podyktowane jest chęcią wzbogacenia obdarowanego.

Odnosząc powyższe do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, należy stwierdzić, że przeniesienie - w drodze darowizny - udziału w lokalu użytkowym, nie spowoduje u Wnioskodawczyni powstania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej. W związku z dokonaniem darowizny, nie powstanie po stronie nabywcy obowiązek jakiegokolwiek świadczenia na rzecz Wnioskodawczyni. Przekazanie w drodze darowizny udziału w lokalu użytkowym wykorzystywanym w prowadzonej działalności gospodarczej nie wiąże się bowiem z odpłatnym zbyciem składnika majątku.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zaliczają również do żadnej z kategorii źródeł przychodów czynności przekazywania - udziału w lokalu użytkowym wykorzystywanym w działalności gospodarczej - w drodze darowizny, zatem opisana powyżej czynność jest dla Wnioskodawczyni w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych obojętna podatkowo.

Reasumując, przekazanie przez Wnioskodawczynię synowi, w formie darowizny udziału w lokalu użytkowym wykorzystywanym w działalności gospodarczej, nie stanowi odpłatnego zbycia, zatem u Wnioskodawczyni z tego tytułu nie powstanie przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Końcowo wskazać należy, że wskazany we wniosku przepis art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn dotyczy kwestii zwolnienia od tego podatku nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych, zatem nie ma zastosowania w niniejszej sprawie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl