ITPB1/415-1011a/09/WM - Określenie wartości początkowej środka trwałego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 marca 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-1011a/09/WM Określenie wartości początkowej środka trwałego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 23 grudnia 2009 r. (data wpływu 29 grudnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości początkowej środków trwałych oraz braku obowiązku kontynuacji metody amortyzacji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 grudnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości początkowej środków trwałych oraz braku obowiązku kontynuacji metody amortyzacji.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca zamierza wraz ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością oraz inną osobą fizyczną założyć spółkę jawną na terytorium Polski. Jako wkład do spółki zamierza wnieść wkład pieniężny. Analogiczny wkład zamierza wnieść drugi ze wspólników będący osobą fizyczną, natomiast spółka kapitałowa zamierza wnieść nieruchomość (grunt wraz ze znajdującym się na nim budynkiem o charakterze użytkowym). Nieruchomość ta jest własnością spółki z o.o. i stanowi aktualnie jej środek trwały. Budynek był w ostatnim czasie wynajmowany przez spółkę kapitałową innemu podmiotowi.

Wniesienie przedmiotowego składnika majątkowego przez spółkę z o.o. zostanie dokonane w oparciu o jego wartość rynkową z dnia dokonania wniesienia. Wartość budynku i gruntu zostaną wycenione oddzielnie, i zgodnie z tą wyceną wskazane w akcie notarialnym dokumentującym wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki jawnej.

Spółka jawna będzie wykorzystywać wniesioną przez spółkę z o.o. nieruchomość w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca oraz pozostali wspólnicy nie wykluczają także w przyszłości ewentualnej możliwości dokonania sprzedaży przez spółkę jawną wyżej wymienionej nieruchomości.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytania, w zakresie amortyzacji środka trwałego.

1.

W jaki sposób powinna zostać ustalona wartość początkowa wskazanej nieruchomości w spółce jawnej...

2.

Czy dokonując odpisów amortyzacyjnych od wniesionej nieruchomości spółka powinna uwzględniać dotychczasową wysokość odpisów amortyzacyjnych i kontynuować metodę amortyzacji przyjętą przez spółkę z o.o....

Zdaniem Wnioskodawcy, biorąc pod uwagę aktualny stan prawny oraz wyżej przedstawiony stan faktyczny, wartość początkowa wniesionej przez spółkę z o.o. nieruchomości do spółki jawnej, powinna zostać przyjęta zgodnie z wyceną wspólników, która powinna być zgodna z jej wartością rynkową z dnia dokonania wniesienia.

Wynika to wprost z art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym za wartość początkową wartości niematerialnej i prawnej w razie jej wniesienia w postaci wkładu niepieniężnego do osobowej spółki handlowej przyjmuje się wartość ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu (nie wyższą jednak od wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu).

W szczególności nie znajduje w sprawie zastosowania art. 22g ust. 12 ww. ustawy, gdyż nie wystąpi w opisanym wyżej stanie faktycznym zmiana formy prawnej, połączenie lub podział podmiotów w rozumieniu tego przepisu. Nie wystąpi w sprawie także żadna z sytuacji opisanych w 22g ust. 13 ustawy. Podobnie nie znajdzie w sprawie zastosowania art. 22g ust. 14a ww. ustawy, albowiem wniesienie ww. wkładu niepieniężnego (w postaci samej zabudowanej nieruchomości) do spółki nie powinno być traktowane jako wniesienie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Zdaniem Wnioskodawcy, w myśl art. 22a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, amortyzacji podlegać będzie budynek. Grunt nie podlega amortyzacji z uwagi na treść art. 22c pkt 1 ww. ustawy. Konsekwentnie więc odpisy amortyzacyjne powinny być dokonywane od wartości początkowej budynku, ustalonej na dzień wniesienia wkładu zgodnie z jego wartością rynkową.

Wnioskodawca stwierdza, iż spółka jawna, nie będzie zobowiązana do uwzględnienia dotychczasowej wysokości odpisów amortyzacyjnych i kontynuowania metody amortyzacji przyjętej przez spółkę kapitałową, nie znajdzie tu bowiem zastosowania art. 22h ust. 3 ww. ustawy, który stanowi, że podmioty powstałe w wyniku zmiany formy prawnej, podziału lub połączenia podmiotów, o których mowa w art. 22g ust. 12 i ust. 13, dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot o zmienionej formie prawnej, podzielony lub połączony z uwzględnieniem art. 22i ust. 2-7). Podobne stanowisko zaprezentowane zostało w interpretacji indywidualnej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 12 lutego 2008 r. IBPB1/415-221/07/AB/KAN-1860/11/07/KAN-797/01/08

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do postanowień art. 1 § 2 i art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) spółka jawna jest osobową spółką handlową.

Spółka osobowa nie ma podmiotowości prawnej odrębnej od wspólników, nie jest ona podmiotem obowiązku podatkowego w zakresie podatku dochodowego; podmiotami takimi są natomiast wspólnicy tej spółki.

W zależności od tego, czy wspólnicy są osobami fizycznymi, czy prawnymi podlegają opodatkowaniu albo podatkiem dochodowym od osób fizycznych (ustawa z dnia 26 lipca 1991 r.- tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) albo podatkiem dochodowym od osób prawnych (ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. - tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.). W przypadku Wnioskodawcy jako osoby fizycznej, zastosowanie będą miały przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z treścią art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-18, uważa się w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu.

Zgodnie z art. 22g ust. 12 powołanej ustawy, w razie zmiany formy prawnej, a także połączenia albo podziału podmiotów dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów - wartość początkową środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji (wykazie) podmiotu o zmienionej formie prawnej, podzielonego albo połączonego. W myśl art. 22 ust. 1 ww. ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

W myśl art. 22h ust. 3 ww. ustawy podmioty powstałe w wyniku zmiany formy prawnej, podziału albo połączenia podmiotów, o których mowa w art. 22g ust. 12 lub 13, dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot o zmienionej formie prawnej, podzielony albo połączony, z uwzględnieniem art. 22i ust. 2-7.

Z treści złożonego wniosku wynika, iż Wnioskodawca zamierza wraz z inną osobą fizyczną oraz ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością utworzyć spółkę jawną. Do spółki tej zostanie wniesiony przez spółkę z o.o. wkład w postaci zabudowanej budynkiem użytkowym nieruchomości, stanowiącej jej środek trwały. Osoby fizyczne wniosą wkłady pieniężne.

Mając na uwadze opisane we wniosku zdarzenie przyszłe oraz powołane uregulowania prawne stwierdzić należy, iż w przedmiotowej sprawie do spółki jawnej wniesiony zostanie wkład przez jednego ze wspólników. W powyższej sytuacji nie nastąpi zmiana formy prawnej (w tym podział lub połączenie) wobec powyższego w opisanym we wniosku zdarzeniu przyszłym nie znajdują zastosowania ww. przepisy art. 22g ust. 12 oraz 22h ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Biorąc pod uwagę przedstawione przez Wnioskodawcę zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy prawa, należy uznać, iż wartością początkową środka trwałego, wniesionego do spółki jawnej, winna być - w myśl art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - ustalona przez wspólników na dzień wniesienia wkładu, nie wyższa jednak od wartości rynkowej, z dnia wniesienia.

Oznacza to jednocześnie, iż brak jest podstaw do kontynuacji amortyzacji nieruchomości, nabytej przez spółkę jawną w drodze aportu. W efekcie odpisy amortyzacyjne winny być dokonywane na zasadach określonych w art. 22i-22k ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie zgodnie z art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w świetle którego przychody i koszty wspólników powinny być rozliczane proporcjonalnie do posiadanych przez nich udziałów, także odpisy amortyzacyjne - mając na uwadze ich ujęcie w kosztach uzyskania przychodów spółki jawnej - stanowić będą koszt uzyskania przychodów u Wnioskodawcy jako wspólnika spółki jawnej w proporcji, jaka wynika z jego udziału w zyskach i stratach spółki jawnej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej datowania.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl