IS.IX/3-0050/407/04 - Stawka podatku od towarów i usług do demontażu i wymiany okien

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 listopada 2004 r. Izba Skarbowa w Rzeszowie Ośrodek Zamiejscowy w Krośnie IS.IX/3-0050/407/04 Stawka podatku od towarów i usług do demontażu i wymiany okien

Pytanie podatnika

Jaką stawkę podatku od towarów i usług powinna stosować firma dokonująca demontażu i wymiany okien w przypadku, gdy firma ta jest jednocześnie producentem tych okien?

Odpowiedź

Działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie dokonuje zmiany udzielonej przez Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie w piśmie z dnia 2 listopada 2004 r. (znak: PUS.II/443/288/2004) informacji w zakresie stosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług:

Podatnik pyta, jaką stawkę podatku od towarów i usług powinna stosować firma dokonująca demontażu i wymiany okien w przypadku, gdy firma ta jest jednocześnie producentem tych okien.

W odpowiedzi wyjaśnia się, iż sposób opodatkowania zależny jest od kwalifikacji transakcji, czyli określenia przedmiotu opodatkowania. Zgodnie bowiem z art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w okresie do dnia 31 grudnia 2007 r. stawka obniżona w wysokości 7 % obowiązuje w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, w myśl art. 146 ust. 2 cyt. ustawy, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Natomiast materiały budowlane od 1 maja 2004 r. opodatkowane są stawką podstawową (22 %). Jeżeli więc przedmiotem umowy cywilnoprawnej są roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie budownictwa mieszkaniowego bądź remonty obiektów budownictwa mieszkaniowego (o odpowiednim symbolu PKOB), wówczas w przypadku wykonania całego zakresu robót do pełnej wartości kosztorysu należy stosować jednolitą stawkę podatku w wysokości 7 %.

Wyłączenie z kosztorysu poszczególnych elementów np. materiałów (w tym przypadku okien) dla celów ich opodatkowania podatkiem VAT wg właściwych stawek możliwe jest w sytuacji, gdy umowa zawarta z klientem określa odrębnie dostawę poszczególnych towarów i odrębne świadczenie poszczególnych rodzajów usług.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl