IS.II/2-443/57/05 - Sprzedaż wyrobów kontrahentowi ze Słowacji.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 maja 2005 r. Izba Skarbowa w Rzeszowie IS.II/2-443/57/05 Sprzedaż wyrobów kontrahentowi ze Słowacji.

Pytanie podatnika

Czy Podatnik, sprzedając swoje wyroby kontrahentowi ze Słowacji, posiadającemu NIP UE, przy czym towary te są dostarczane bezpośrednio na terytorium kraju trzeciego - spoza Unii Europejskiej, powinien niniejsze transakcje uznać jako eksport, czy też za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów?

Odpowiedź

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, dokonując weryfikacji - w trybie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2004 r. - informacji udzielonej Podatnikowi przez Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, pismem z dnia 14 stycznia 2005 r., znak: PUS.II/443/4/2005, o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, wyjaśnia:

Z treści złożonego pisma wynika, iż Spółka, będąc podatnikiem podatku od towarów i usług, zarejestrowanym jako podatnik VAT UE, sprzedaje wyroby kontrahentowi ze Słowacji, posiadającemu NIP UE, przy czym towary te są dostarczane bezpośrednio na terytorium kraju trzeciego - spoza Unii Europejskiej. Wywóz towarów z terytorium Polski został potwierdzony przez urząd celny na dokumencie SAD 3, będącym w posiadaniu Jednostki. Dokument ten sporządziła Agencja Celna w imieniu Spółki, która występuje w nim jako eksporter. W związku z powyższym Podatnik zwrócił się z pytaniem, czy opisaną transakcję należy uznać za eksport, czy też za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Zdaniem Jednostki jest to eksport towarów.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

- odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,

- eksport towarów,

- import towarów,

- wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,

- wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 2 pkt 8 powołanej ustawy, przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4, jeżeli wywóz jest dokonywany przez:

- dostawcę lub w jego imieniu lub

- nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub w jego imieniu.

W eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. a, stawka podatku VAT wynosi 0% (art. 41 ust. 4 ustawy). Natomiast zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy, przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5 ustawy, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 tej ustawy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8 wymienionego art. 13 ustawy.

Odnosząc wymienione wyżej przepisy do analizowanej sprawy należy stwierdzić, iż w sytuacji, gdy towar zostanie wywieziony przez Jednostkę z Polski poza terytorium Wspólnoty (do Rosji) w ramach dostawy, w związku z czym nastąpi przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, fakt wywozu potwierdzi urząd celny wyjścia, a Spółka będzie w posiadaniu odpowiedniego potwierdzającego ten wywóz dokumentu SAD, to transakcja taka będzie eksportem towarów. Fakt, iż nabywcą towaru jest kontrahent unijny posługujący się numerem NIP UE nie ma w tym przypadku znaczenia - nie czyni tej dostawy wewnątrzwspólnotową. Istotnym jest natomiast, aby towar będący przedmiotem tej dostawy, został wywieziony wprost z kraju poza terytorium Wspólnoty.

Wyjaśnienia udzielono wg stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wystąpienia.

Opublikowano: www.is.rzeszow.pl