IS.II/2-443/214/04 - Czy wydanie kart czytelnika za odpłatnością podlega opodatkowaniu VAT?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 lipca 2005 r. Izba Skarbowa w Rzeszowie IS.II/2-443/214/04 Czy wydanie kart czytelnika za odpłatnością podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14b § 2 Ordynacji podatkowej (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) - w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2004 r., weryfikuje niniejszym treść informacji udzielonej przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, pismem z dnia 8 lipca 2004 r. znak: I US-II/443/58/2004, o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Jednostka kupuje w firmie zajmującej się informatyczną obsługą bibliotek "karty czytelnika", służące do identyfikacji osób korzystających z księgozbiorów tych placówek. Karty te, jak podaje Podatnik, wydawane są jednorazowo nowym czytelnikom i upoważniają do bezterminowego korzystania z biblioteki. Jednostka zwróciła się z pytaniem, czy wydanie kart czytelnika za odpłatnością podlega opodatkowaniu w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W świetle art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu, art. 7, w tym również wyszczególnione w tymże przepisie przypadki. Jak wynika z przytoczonych regulacji, definicja "świadczenia usług" ma charakter dopełniający definicję "dostawy towarów" i jest wyrazem realizacji zasady powszechności opodatkowania podatkiem VAT transakcji wykonywanych przez podatników w ramach ich działalności. Definicja usług z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT wiąże się z ogólnym założeniem, że opodatkowanym świadczeniem usług jest każda transakcja podatnika w ramach jego działalności, która nie jest dostawą towarów. W analizowanej sprawie należy wziąć pod uwagę, iż wskazane na wstępie karty czytelnika pełnią funkcję wyłącznie identyfikatorów, a ich posiadacz uprawniony jest do bezterminowego korzystania z zasobów Biblioteki. Tym samym wydawanie tychże, należy rozpatrywać w kategorii świadczonych przez Jednostkę usług. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy; w poz. 11 tegoż wymieniono usługi związane z kulturą, które obejmują m.in. usługi bibliotek z pewnymi ograniczeniami. Usługi świadczone przez biblioteki wyłączone z przedmiotowego zwolnienia zostały ujęte w załączniku Nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług - wykaz towarów i usług, opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7%. W pozycji 157 załącznika Nr 3 wyszczególniono (PKWiU ex 92.5) "usługi świadczone przez biblioteki, archiwa, muzea i inne usługi związane z kulturą - wyłącznie w zakresie wstępu oraz wypożyczania wydawnictw, wymienionych w pozycji 48 i 49. Z przedstawionego przez Jednostkę stanu faktycznego nie wynika, aby wydawanie kart czytelnikom wiązało się z odpłatnym wstępem do biblioteki oraz wypożyczaniem ww. wydawnictw; tym samym czynności te nie stanowią odpłatnego świadczenia usług wymienionych w poz. 157 załącznika Nr 3. W związku z czym, w rozpatrywanym przypadku, wydawanie tychże kart, jako usługi wiązane z kulturą, określone w poz. 11 załącznika Nr 4, podlegają zwolnieniu od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

Informacji udzielono wg stanu prawnego obowiązującego w dacie sporządzenia informacji przez organ I instancji.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl