IS.II/2-443/183/06 - Obowiązek uwzględnienia obrotu z tytułu świadczenia usług udzielania pożyczek przy dokonywaniu przez Spółkę korekt podatku naliczonego podlegającego odliczeniu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 lutego 2007 r. Izba Skarbowa w Rzeszowie IS.II/2-443/183/06 Obowiązek uwzględnienia obrotu z tytułu świadczenia usług udzielania pożyczek przy dokonywaniu przez Spółkę korekt podatku naliczonego podlegającego odliczeniu.

Pytanie podatnika

Wątpliwości Podatnika dotyczą kwestii obowiązku uwzględnienia obrotu z tytułu świadczenia usług udzielania pożyczek przy dokonywaniu przez Spółkę korekt podatku naliczonego podlegającego odliczeniu.

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 90 ust. 1, ust. 2, ust. 3 i ust. 6 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), z urzędu zmienia postanowienie Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z dnia 24.05.2006 r., znak: PUS.II/443/45/2006/JZ oraz uznaje stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 24.02.2006 r., uzupełnionego pismem z dnia 9.05.2006 r. (w pkt 8) za nieprawidłowe.

Wnioskiem z dnia 24.02.2006 r., uzupełnionym pismem z dnia 9.05.2006 r., Spółka z o.o. "T." zwróciła się do Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Z przedstawionego w pismach stanu faktycznego wynika, iż Jednostka zamierza udzielać odpłatnych pożyczek innym podmiotom. Pożyczki te będą oprocentowane i "traktowane jako lokata kapitału nadwyżek wygospodarowanych przez Spółkę, jako ekwiwalent lokat bankowych. (...) Udzielanie pożyczek nie znajduje się w zakresie działalności przedsiębiorstwa Spółki." Pożyczki będą udzielane sporadycznie, tym samym - zdaniem Wnioskodawcy - będą czynnościami, które nie są bezpośrednim, stałym i koniecznym uzupełnieniem działalności podstawowej Spółki. W ocenie Podatnika udzielanie pożyczek (sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 65.22.10-00.90 "Usługi udzielania pożyczek świadczone poza systemem bankowym") przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą, można identyfikować i zaliczyć do zawodowej płaszczyzny jednostki, a więc uznać za rodzącą obowiązki w podatku VAT, nawet gdy czynności te nie znajdują się w jej zakresie przedmiotowym. Jednakże czynność ta, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług, jest zwolniona z opodatkowania tym podatkiem.

Wątpliwości Podatnika dotyczą kwestii obowiązku uwzględnienia obrotu z tytułu świadczenia usług udzielania pożyczek przy dokonywaniu przez Spółkę korekt podatku naliczonego podlegającego odliczeniu.

Zdaniem Wnioskodawcy, ww. czynności - stosownie do przepisu art. 90 ust. 3 i ust. 6 ustawy o podatku VAT - nie powodują konieczności uwzględnienia obrotu wynikającego z ww. czynności przy dokonywaniu korekt podatku naliczonego podlegającego odliczeniu.

Postanowieniem z dnia 24.05.2006 r., znak: PUS.II/443/45/2006/JZ, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, działając na podstawie przepisu art. 14a § 1 i § 4 Ordynacji podatkowej, przedstawione przez Stronę stanowisko uznał za prawidłowe. Rozstrzygnięcie to nie zostało zaskarżone, a w sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie zważył, co następuje:

Zgodnie z treścią art. 90 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej ustawą, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. W art. 90 ust. 2 ustawy wskazano, iż jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

Na podstawie regulacji art. 90 ust. 3 ustawy, proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo. Do obrotu, o którym mowa w ust. 3, nie wlicza się obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości lub usług wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy w poz. 3, w zakresie, w jakim czynności te są dokonywane sporadycznie - art. 90 ust. 6 ustawy. Użyte przez ustawodawcę w ww. art. 90 ust. 6 ustawy, określenie "sporadycznie" nie zostało zdefiniowane na potrzeby ustawy o podatku od towarów i usług.

Z definicji słownikowych wynika, iż "sporadyczny" to występujący, pojawiający się od czasu do czasu; trafiający się bardzo rzadko, nieregularnie." (Słownik Współczesnego Języka Polskiego, Zespół Wydawnictwa Wilga, Tom II, Warszawa 1999 r.). Wg tut. organu, aby ocenić czy dana czynność może być uznana za sporadyczną, należy wziąć pod uwagę nie tylko częstotliwość jej wykonywania, ale także to, czy stanowi ona uzupełnienie zasadniczej działalności jednostki.

Z przedstawionego we wniosku z dnia 24.02.2006 r., uzupełnionego pismem z dnia 9.05.2006 r. stanu faktycznego wynika, iż "podstawową działalnością Podatnika jest sprzedaż towarów chemicznych tj. farb i lakierów." Dodatkowo Spółka zamierza udzielać pożyczek innym podmiotom z nadwyżek środków wygospodarowanych przez Jednostkę, zamiast dokonywania lokat bankowych. Podmiot nie ma wyszczególnionych w zakresie swojej działalności usług pośrednictwa finansowego. Usługi te - jak wskazała Jednostka - wykraczają poza zakres czynności stanowiących Jej przedmiot działalności.

Stwierdzić należy, że zamierzane przez Spółkę czynności udzielania pożyczek noszą cechy powtarzalności. Ewentualna "sporadyczność" tej działalności wynikać może z niesystematycznego osiągania zysków. Okoliczność ta nie przesądza jednakże o "sporadycznym" świadczeniu usług, o których mowa w art. 90 ust. 6 ustawy. Z zaprezentowanego stanu faktycznego wynika, że usługi udzielania pożyczek stanowią uzupełnienie podstawowej działalności Podatnika, w związku z czym, obrót z tego tytułu winien być uwzględniony w mianowniku proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 3 ustawy.

Stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 24.02.2006 r. (uzupełnionego pismem z dnia 9.05.2006 r.) w zakresie jak wyżej, uznać należy więc za nieprawidłowe.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl