IS.II/1-0050/188/04 - Zmiana stawki podatku VAT na roboty remontowe

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 października 2004 r. Izba Skarbowa w Rzeszowie IS.II/1-0050/188/04 Zmiana stawki podatku VAT na roboty remontowe

Pytanie podatnika

Podatnik uczestniczył w przetargu w ramach zamówień publicznych na wymianę stolarki okiennej w budynku szkoły, składając ofertę w okresie, gdy obowiązywała na tę robotę remontową stawka VAT 7-procentowa. Inwestor wybrał ofertę podatnika w dniu 20 maja 2004 r., a więc w okresie, gdy obowiązywała stawka podatku 22-procentowa na tę robotę remontową. W umowie, którą przedstawił inwestor do podpisu podatnikowi wpisano wynagrodzenie brutto, ale uwzględniając 22-procentową stawkę podatku. Jaka stawka podatku ma zastosowanie w przedstawionej sytuacji oraz kto ponosi ryzyko zmiany stawki podatku?

Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie dokonuje zmiany informacji udzielonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli w piśmie z dnia 24 sierpnia 2004 r. (znak: US.III-443/44/2004) na zapytania z dnia 31 maja 2004 r. oraz 4 sierpnia 2004 r.:

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika wynika, że uczestniczył w przetargu w ramach zamówień publicznych na wymianę stolarki okiennej w budynku szkoły, składając ofertę w okresie, gdy obowiązywała na tę robotę remontową stawka VAT 7-procentowa. Inwestor wybrał ofertę podatnika w dniu 20 maja 2004 r., a więc w okresie, gdy obowiązywała stawka podatku 22-procentowa na tę robotę remontową. W umowie, którą przedstawił inwestor do podpisu podatnikowi wpisano wynagrodzenie brutto, ale uwzględniając 22-procentową stawkę podatku. Podatnik zwrócił się z zapytaniem, jaka stawka podatku ma zastosowanie w przedstawionej sytuacji oraz kto ponosi ryzyko zmiany stawki podatku.

Tutejszy organ informuje, że postanowienia umów cywilnoprawnych nie mogą zmieniać stawek podatku od towarów i usług. Podatnika obowiązują stawki podatku VAT, jakie zapisano w ustawie o podatku VAT oraz w przepisach wykonawczych. Zobowiązań publicznoprawnych - w tym dotyczących podatku VAT - które spoczywają na podatniku nie można swobodnie kształtować w drodze postanowień umownych. Reasumując, jeżeli w ramach ustawy o zamówieniach publicznych złożono ofertę przed dniem 1 maja 2004 r., a następnie zawarto umowę na wykonanie robót remontowych z określoną ceną brutto, to z powodu podniesienia stawki podatku VAT na roboty budowlano-remontowe od 1 maja 2004 r. nie jest możliwe rozliczenie podatku VAT wg niższej stawki. Wykonawca obowiązany jest rozliczyć 22-procentowy podatek od wykonywanych robót, jeżeli zostały wykonane po dniu 30 kwietnia 2004 r.

Tutejszy organ zwraca uwagę, iż organy podatkowe nie są właściwe do udzielenia odpowiedzi na pytanie dotyczące tego "kto ponosi ryzyko zmiany stawek podatku VAT" w przypadku przedstawionym w zapytaniu.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl