IS.I/2-4361/2/06 - Obowiązek udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 lutego 2006 r. Izba Skarbowa w Rzeszowie IS.I/2-4361/2/06 Obowiązek udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

Pytanie podatnika dotyczy zasad udzielania interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie uchyla z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Jarosławiu z dnia 14.09.2005 r. (znak: US.IV-415/1/05) w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.

Pismem z dnia 25.08.2005 r. J. spółka z o.o. zwróciło się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Jarosławiu, z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie (art. 14a ordynacji podatkowej). Zapytanie wnioskodawcy dotyczyło wskazania, czy ustanowienie hipoteki na zabezpieczenie kredytu udzielonego przez Krajowy Fundusz Mieszkaniowy na przedsięwzięcia inwestycyjno-budowlane, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zdaniem wnioskodawcy ustanowienie hipoteki na zabezpieczenie kredytów udzielonych przez Krajowy Fundusz Mieszkaniowy, który jest funduszem celowym, powołanym do życia na mocy ustawy z dnia 26.10.1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1070 ze zm.) jest objęte zwolnieniem z podatku na podstawie art. 9 pkt 13 lit. e ustawy z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jarosławiu, dokonując oceny stanowiska spółki, postanowieniem z dnia 14.09.2005 r. (znak: US.IV-415/1/05), stwierdził, że jest ono prawidłowe. Wskazując na zapis art. 9 pkt 13 lit. e ustawy z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 ze zm.) oraz art. 22 ustawy z dnia 26.10.1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1070 ze zm.) stwierdził, że ustanowienie hipoteki na zabezpieczenie kredytu udzielonego przez Krajowy Fundusz Mieszkaniowy na przedsięwzięcia inwestycyjno-budowlane, korzysta ze zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych.

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, dokonując analizy przedłożonych akt sprawy oraz obowiązujących przepisów prawa uznał, że wydane postanowienie należy wyeliminować z obrotu prawnego.

Stosownie do zapisu art. 14a § 1 ordynacji podatkowej, naczelnik urzędu skarbowego na pisemny obowiązek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.

Podanie (wniosek) zgodnie z przepisem art. 168 § 2 i 3 ordynacji podatkowej, powinno zawierać co najmniej treść żądania, wskazanie osoby, od której pochodzi (...), a także czynić zadość innym wymogom ustalonym w przepisach szczególnych. Podanie wniesione pisemnie powinno być podpisane przez wnoszącego.

W niniejszej sprawie wnoszącym jest J. spółka z o.o., która winna być reprezentowana przez właściwy organ. Stosownie do zapisu art. 201 § 1 ustawy z dnia 15.09.2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością reprezentuje zarząd. Jeżeli zarząd jest wieloosobowy, sposób reprezentowania spółki określa umowa spółki. Jeżeli umowa spółki nie zawiera żadnych postanowień w tym przedmiocie, do składania oświadczeń w imieniu spółki wymagane jest współdziałanie dwóch członków zarządu albo jednego członka zarządu łącznie z prokurentem. Zgodnie z zapisem Krajowego Rejestru Sądowego dokonanym ze zgłoszenia spółki zarząd jej jest wieloosobowy. Do składania oświadczeń w imieniu spółki wymagane jest współdziałanie dwóch członków zarządu, chyba że zarząd jest jednoosobowy, wtedy oświadczenie może być składane jednoosobowo.

Wniosek J. spółka z o.o. z dnia 25.08.2005 r., w sprawie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego podpisany został tylko przez jednego członka zarządu - prezesa pana Krzysztofa S., co stoi w sprzeczności z zapisem w Krajowym Rejestrze Sądowym w zakresie sposobu reprezentacji spółki.

Jeżeli podanie (wniosek) nie spełnia wymogów określonych przepisami prawa, organ podatkowy wzywa wnoszącego podanie do usunięcia braków (...), niewypełnienie tego warunku powoduje pozostawienie podania bez rozpatrzenia - art. 169 § 1 ordynacji podatkowej.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jarosławiu pomimo braków formalnych wniosku z dnia 25.08.2005 r. nie wezwał wnoszącego do ich usunięcia i udzielił pisemnej interpretacji w sprawie przedstawionej we wniosku. Tym samym, skoro strona postępowania była niewłaściwie reprezentowana, postępowanie organu podatkowego pierwszej instancji prowadzone było z rażącym naruszeniem przepisów prawa procesowego.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl