IS.I/2-4231/2/06 - Moment zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków za zużycie mediów z tytułu zapłaty na rzecz dostawców.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 marca 2006 r. Izba Skarbowa w Rzeszowie IS.I/2-4231/2/06 Moment zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków za zużycie mediów z tytułu zapłaty na rzecz dostawców.

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 12 ust. 3a pkt 3, art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z dnia 1.04.2005 r. (znak: PUS.I/423/11/05) w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w ten sposób, że uznaje stanowisko spółdzielni za nieprawidłowe, albowiem:

* wydatki z tytułu zapłaty na rzecz dostawców za zużycie mediów winny być zaliczone do kosztów podatkowych w dacie ich poniesienia,

* przychody z tytułu należności wynikających z wystawianych refaktur winny być wykazywane w dacie wystawienia refaktur.

Pismem z dnia 15.01.2005 r. (uzupełnionym pismami z dnia 17.02.2005 r. i 10.03.2005 r.) P. zwróciła się do Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie (art. 14a Ordynacji podatkowej). Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że spółdzielnia jest odbiorcą energii elektrycznej, gazu oraz innych mediów. Za zużyte media otrzymała faktury - część z nich w grudniu, z terminem płatności w styczniu, a część w styczniu, z terminem płatności w lutym. Na podstawie tych faktur sporządza refaktury za media na podmioty, które wydzierżawiają od niej lokale. Zapytanie spółdzielni odnosi się do kwestii wskazania miesiąca, do którego należy zaliczyć wydatki za zużyte media, oraz wskazania, czy art. 12 ust. 2 pkt 3d i art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mają zastosowanie w zaprezentowanym stanie faktycznym. W przypadku refaktur problem przedstawiony przez wnioskodawcę sprowadza się natomiast do rozstrzygnięcia, do którego miesiąca należy zaliczyć przychód uzyskiwany z tego tytułu. Przedstawiając swoje stanowisko w sprawie spółdzielnia uznała, że przychody z tytułu należności wynikających z wystawianych refaktur za zużyte media należy zaliczyć do miesiąca grudnia, ponieważ koszty z tytułu zużytych mediów zostały zaliczone do miesiąca grudnia zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i przychód z tytułu czynszu był przychodem miesiąca grudnia.

Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, postanowieniem z dnia 1.04.2005 r. (znak: PUS.I/423/11/05), stwierdził, że stanowisko przedstawione przez spółdzielnię w złożonym wniosku jest nieprawidłowe. W uzasadnieniu postanowienia wskazał na przepis art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, regulujący zasadę potrącalności kosztów oraz przepis art. 12 ust. 3c tej ustawy, precyzujący moment powstania przychodów z tytułu najmu i stwierdził, że koszty zużytych w grudniu mediów będą kosztami tego miesiąca, w którym należności z tytułu najmu lub dzierżawy stały się wymagalne. Odnośnie momentu powstania przychodów w przypadku refakturowania kosztów za zużyte media organ podatkowy stwierdził, że zastosowanie ma przepis art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym za przychody związane z działalnością gospodarczą uważa się przychody należne. Z uwagi, że spółdzielnia nie jest bezpośrednim dostawcą energii elektrycznej, cieplnej, usług telekomunikacyjnych, za moment powstania przychodu należnego uznał datę wystawienia najemcy refaktury, nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym wykonano usługę (art. 12 ust. 3a pkt 2 ww. ustawy).

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, analizując przedstawiony przez wnioskodawcę stan faktyczny oraz treść przedmiotowego postanowienia Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, stwierdził, że zarówno stanowisko spółdzielni przedstawione we wniosku, jak i interpretacja prawa podatkowego przedstawiona w uzasadnieniu postanowienia z dnia 1.04.2005 r. (znak: PUS.I/423/11/05) są nieprawidłowe.

Wskazać należy, iż w sytuacji, gdy podatnik - odbiorca energii i innych mediów dokonuje ich refakturowania, powinien zaliczyć ponoszone wydatki z tytułu zapłaty na rzecz dostawców mediów do kosztów podatkowych w dacie ich poniesienia. Są to bowiem koszty związane z uzyskiwanymi przez podatnika przychodami. W tym zakresie znajdzie zatem zastosowanie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Z kolei przychody podatnika z tytułu należności wynikających z wystawionych refaktur powinny być analizowane w oparciu o odpowiednie przepisy określające datę powstania przychodów należnych. Właściwym przepisem w odniesieniu do daty powstania przychodów należnych z tytułu refaktur jest art. 12 ust. 3a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Podmiot dokonujący refakturowania wykonuje bowiem określone świadczenie na rzecz najemcy (dzierżawcy) polegające na przekazywaniu opłat z tytułu rozliczania kosztów eksploatacyjnych. Wynajmujący (wydzierżawiający) jest więc jedynie pośrednikiem pomiędzy podmiotem faktycznie świadczącym usługi a rzeczywistym odbiorcą tych usług. Wobec tego przychód należny z tytułu refakturowania mediów na rzecz najemców (odbiorców) powinien być wykazany w dacie wystawienia refaktury.

Zgodnie z treścią art. 14b § 5 pkt 2 Ordynacji podatkowej organ odwoławczy w drodze decyzji zmienia lub uchyla postanowienie z urzędu, jeżeli postanowienie rażąco narusza prawo (...). Z uwagi, że wydane przez Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanowienie z dnia 1.04.2005 r. (znak: PUS.I/423/11/05) pozostaje w sprzeczności z przepisami prawa, należało orzec jak w rozstrzygnięciu.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl