IS.I/2-415-94/04 - Zwolnienie z podatku otrzymywanej przez żołnierza należności pieniężnej za czas urlopu zdrowotnego

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 stycznia 2005 r. Izba Skarbowa w Rzeszowie IS.I/2-415-94/04 Zwolnienie z podatku otrzymywanej przez żołnierza należności pieniężnej za czas urlopu zdrowotnego

Pytanie podatnika

Czy otrzymywana przez żołnierza należność pieniężna za czas urlopu zdrowotnego podlega zwolnieniu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 83 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), czy też podlega opodatkowaniu, a tym samym jednostka wojskowa jako płatnik zobowiązana będzie obliczyć, pobrać i przekazać na rachunek właściwego urzędu skarbowego zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych od wypłaconej z ww. tytułu należności pieniężnej.

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2004 r., w związku z pismem Ministerstwa Finansów Departament Podatków Bezpośrednich z dnia 7 października 2004 r. (znak: PB 5/KD-066-379-1280/04), zmienia informację o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego udzieloną przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Tarnobrzegu z dnia 30 marca 2004 r. (znak: U.S. II-415/3/2004) w sposób następujący:

Z przedstawionego przez jednostkę wojskową w piśmie z dnia 5 marca 2004 r. (znak: 422) stanu faktycznego wynika, iż żołnierz zawodowy stacjonujący w tej jednostce pełnił służbę poza granicami państwa w jednostce wojskowej wchodzącej w skład międzynarodowych sił stabilizujących w Iraku. Z tego tytułu po powrocie do kraju, bezpośrednio przed wyznaczonym terminem do stawienia się w macierzystej jednostce wojskowej, żołnierz, w związku z uprawnieniem wynikającym z treści § 8 pkt 6 i § 12 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 grudnia 2000 r. w sprawie pełnienia służby wojskowej przez żołnierzy zawodowych poza granicami państwa (Dz. U. Nr 115, poz. 1197 z późn. zm.), korzystał z urlopu zdrowotnego. Za czas urlopu zdrowotnego otrzymywał uposażenie w wysokości wynikającej z zajmowanego w kraju stanowiska służbowego. W świetle powyższego płatnik wyraża wątpliwość, czy otrzymywana przez żołnierza należność pieniężna za czas urlopu zdrowotnego podlega zwolnieniu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 83 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), czy też podlega opodatkowaniu, a tym samym jednostka wojskowa jako płatnik zobowiązana będzie obliczyć, pobrać i przekazać na rachunek właściwego urzędu skarbowego zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych od wypłaconej z ww. tytułu należności pieniężnej. W ocenie płatnika otrzymywane przez żołnierza zawodowego w czasie urlopu zdrowotnego uposażenie korzysta ze zwolnienia od podatku określonego w art. 21 ust. 1 pkt 83 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ pozostaje ono w ścisłym związku ze służbą pełnioną poza granicami kraju, czego potwierdzeniem jest fakt, że uprawnionymi do jego otrzymania są wyłącznie żołnierze uczestniczący w misjach poza granicami kraju, zaś długość urlopu zdrowotnego uzależniona jest od okresu pełnienia służby za granicą. Ponadto powrót na zajmowane stanowisko służbowe następuje dopiero po zakończeniu urlopu zdrowotnego.

Zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 83 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są należności pieniężne wypłacone policjantom, żołnierzom, celnikom i pracownikom jednostek wojskowych i jednostek policyjnych użytych poza granicami państwa w celu udziału w konflikcie zbrojnym lub dla wzmocnienia sił państwa albo państw sojuszniczych, misji pokojowej, akcji zapobieżenia aktom terroryzmu lub ich skutkom, a także należności pieniężne wypłacone żołnierzom, celnikom, policjantom, i pracownikom pełniącym funkcję obserwatorów w misjach pokojowych organizacji międzynarodowych i sił wielonarodowych; zwolnienie nie ma zastosowania do wynagrodzeń za pracę oraz uposażeń i innych należności pieniężnych przysługujących z tytułu pełnienia służby na ostatnio zajmowanym w kraju stanowisku służbowym. Przedmiotowe zwolnienie znajduje zatem zastosowanie wyłącznie w przypadku należności pieniężnych wypłaconych żołnierzom wchodzącym w skład jednostek wojskowych użytych poza granicami państwa w celach określonych w ww. przepisie.

Rodzaje należności pieniężnych przysługujących żołnierzom zawodowym skierowanym do polskich kontyngentów wojskowych w operacjach wojskowych organizacji międzynarodowych i sił wielonarodowych oraz do kwater głównych, dowództw i sztabów tych operacji określają przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 grudnia 2000 r. w sprawie uposażenia i innych należności pieniężnych otrzymywanych przez żołnierzy wyznaczonych do pełnienia służby poza granicami kraju (Dz. U. Nr 115, poz. 1198 z późn. zm.). Stosownie do postanowień § 15 tego rozporządzenia żołnierzowi skierowanemu do polskiego kontyngentu wojskowego wydzielonego z Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej do operacji wojskowych organizacji międzynarodowych i sił wielonarodowych oraz do kwater głównych dowództw i sztabów tych operacji, przysługują:

- jednorazowa należność pieniężna,

- należność zagraniczna,

- dodatek wojenny,

- należności pieniężne z tytułu podróży służbowej odbywanej poza miejscowością, w której pełni służbę.

Wymienione powyżej należności pieniężne mieszczą się w zakresie zwolnienia, unormowanego w art. 21 ust. 1 pkt 83 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z kolei na podstawie § 24 pkt 6 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 maja 2004 r. w sprawie pełnienia zawodowej służby wojskowej poza granicami państwa (Dz. U. Nr 140, poz. 1479) żołnierzowi skierowanemu do pełnienia zawodowej służby wojskowej poza granicami państwa przysługuje prawo do urlopu zdrowotnego po powrocie do kraju po zakończeniu służby poza granicami państwa (powyższe rozporządzenie weszło w życie z dniem 1 lipca 2004 r., pozbawiając mocy obowiązującej wskazane we wniosku płatnika rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 grudnia 2000 r. dotyczące tej samej materii prawnej, jednakże regulacje prawne w zakresie analizowanej problematyki pozostały bez zmian).

W świetle powyższego otrzymane przez żołnierza zawodowego uposażenie za czas urlopu zdrowotnego nie mieści się w zakresie należności pieniężnych wolnych od podatku. Stanowi natomiast dla żołnierza przychód ze stosunku służbowego, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od którego płatnik jest zobligowany obliczyć zaliczkę na podatek według zasad określonych w art. 32 ww. ustawy, a następnie pobrać i odprowadzić ją na rachunek właściwego urzędu skarbowego.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl