IS.I/2-415/206/04 - Komis oraz nabycie używanych samochodów w celu ich dalszej odsprzedaży.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 października 2004 r. Izba Skarbowa w Rzeszowie IS.I/2-415/206/04 Komis oraz nabycie używanych samochodów w celu ich dalszej odsprzedaży.

"(...) Ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. nr 86, poz. 959 ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Oznacza to, że podatkiem obciążone są wyłącznie te czynności lub umowy, które zostały wyraźnie wymienione w art. 1 tej ustawy. W katalogu czynności opodatkowanych podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie wymieniono umów komisu, dlatego też umowy te nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 8 Ordynacji podatkowej płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie odrębnych przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu. Stosownie do art. 10 ust. 2 powołanej wyżej ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, płatnikami tego podatku od umów sprzedaży są m.in. nabywcy rzeczy, jeżeli kupują te rzeczy do przerobu lub sprzedaży. Podmioty te prowadzą działalność gospodarczą w zakresie skupu rzeczy (w tym pojazdów lub ich pojedynczych zespołów) do dalszej odsprzedaży oraz dokonują ich sprzedaży. W takim przypadku należy wymienić i odróżnić dwie czynności cywilnoprawne:

W pierwszej mamy do czynienia z umową sprzedaży, gdzie nabywca rzeczy do dalszej odsprzedaży z chwilą jej zawarcia (nabycia pojazdu) jest płatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych. Sytuacja taka występuje, gdy nabywca dokonuje zakupu używanych samochodów od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej na umowę kupna-sprzedaży w celu ich dalszej odsprzedaży. Wówczas w momencie zawarcia takiej umowy nabywca staje się płatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych zobowiązanym do obliczenia, pobrania i odprowadzenia na rachunek właściwego urzędu skarbowego podatku oraz złożenia deklaracji o należnościach wpłaconych przez płatnika w terminie określonym w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 5 grudnia 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad poboru podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. nr 108, poz. 1153 ze zm.). Czynność taka nie jest zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych, gdyż w momencie zakupu samochodu na umowę kupna-sprzedaży żadna ze stron z tytułu dokonania tej czynności nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług lub od niego zwolniona. Natomiast w sytuacji zakupu samochodów używanych od osób, które z tytułu zawarcia tej umowy są opodatkowane podatkiem od towarów i usług lub są od niego zwolnione, czynność taka będzie korzystała z wyłączenia od opodatkowania, o którym mowa w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W drugiej czynności cywilnoprawnej mamy do czynienia z umową sprzedaży, gdzie nabywca rzeczy do dalszej odsprzedaży jest stroną sprzedającą rzecz (pojazd). Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535) odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (z wyjątkiem zwolnień określonych w ustawie). W konsekwencji sprzedaż rzeczy przez płatnika podatku od czynności cywilnoprawnych, na gruncie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlega temu podatkowi. Na podstawie bowiem art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie podlegają temu podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest zwolniona od tego podatku".

Opublikowano: S.Podat. 2004/12/21