IS.I/1-4151/3/06 - Zwolnienie z opodatkowania diet i innych należności za czas podróży służbowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 lutego 2006 r. Izba Skarbowa w Rzeszowie IS.I/1-4151/3/06 Zwolnienie z opodatkowania diet i innych należności za czas podróży służbowej.

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie w decyzji w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20 lutego 2006 r. w sprawie o sygn akt IS.I/1-4151/3/06 uznał stanowisko strony za prawidłowe, o ile zgodnie z przepisami prawa pracy pracownikom przysługują diety i inne należności za czas podróży służbowej.

Strona zwróciła się do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie. Zapytanie dotyczyło zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych diet i ryczałtów za noclegi, wypłacanych kierowcom z tytułu podróży służbowej. W umowach o pracę zawartych z kierowcami, jako miejsce wykonywania pracy, określono teren całego kraju. Zdaniem wnioskodawcy wypłacone kierowcom należności z tytułu podróży służbowej są zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie uznał, że stanowisko przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe, stwierdzając równocześnie, że za podróż służbową nie można uznać podróży, która wynika z podstawowych obowiązków pracownika zatrudnionego na stanowisku kierowcy. Świadczenie pracy będzie uznane za wykonywane w ramach podróży służbowej jedynie wtedy, gdy odbywa się w miejscu, które według umowy o pracę nie jest miejscem stałego jej wykonywania. W związku z tym świadczenia z tytułu podróży służbowej, wypłacane kierowcom wykonującym usługi przewozowe na terenie całego kraju, nie korzystają ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie po dokonaniu analizy akt sprawy podkreślił, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika oraz podróży osoby niebędącej pracownikiem do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju, z zastrzeżeniem ust. 13 wymienionej ustawy.

Zagadnienia dotyczące kwestii podróży służbowych uregulowane zostały w przepisach prawa pracy: tj. w ustawie z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.) oraz w innych przepisach tej gałęzi prawa. Zatem prawo do otrzymania przez pracownika, świadczeń z tytułu podróży służbowej winno wynikać z tych przepisów, a ich interpretacja nie należy do właściwości organów podatkowych.

Stwierdzić bowiem należy, iż organy podatkowe wydają interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania wyłącznie przepisów prawa podatkowego, którymi w świetle art. 3 pkt 2 ordynacji podatkowej są przepisy ustaw podatkowych oraz przepisy wydawanych na ich podstawie aktów wykonawczych. W konsekwencji organy podatkowe nie posiadają uprawnień do interpretacji przepisów prawa pracy. Stąd też brak podstaw do rozstrzygnięcia, czy w przedstawionym przez spółkę stanie faktycznym pracownicy odbywają podróż służbową. Jednakże w sytuacji, gdy na podstawie przepisów prawa pracy, pracownikom spółki przysługują diety i inne należności z tytułu podróży służbowej, wartość tych świadczeń będzie zwolniona z opodatkowania na zasadach określonych w art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Opublikowano: Dor.Podat. 2006/2/48