IS.I/1-4150/14/06 - Odsetki od zaległego świadczenia przedemerytalnego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 sierpnia 2006 r. Izba Skarbowa w Rzeszowie IS.I/1-4150/14/06 Odsetki od zaległego świadczenia przedemerytalnego.

"(...) Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że wyrokiem Sądu Apelacyjnego (...) przyznano panu (...) świadczenie przedemerytalne. W 2006 r. dokonano jego wypłaty wraz z należnymi odsetkami za zwłokę. W tym stanie faktycznym podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy Powiatowy Urząd Pracy powinien pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od odsetek i czy odsetki te podatnik musi wykazać w swoim rocznym zeznaniu podatkowym za 2006 r. Zdaniem pana (...) "odsetki są wolne od podatku dochodowego (...) i tych odsetek nie wykazuje się w rocznym zeznaniu podatkowym".

(...) Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.), wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych są odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń z tytułów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy. Świadczeniami, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1 tej ustawy, są stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta.

W myśl art. 12 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (...), przez emeryturę lub rentę rozumie się łączną kwotę świadczeń emerytalnych lub rentowych wraz ze wzrostami i dodatkami, z wyłączeniem dodatków rodzinnych i pielęgnacyjnych oraz dodatków dla sierot zupełnych do rent rodzinnych.

Warunki nabywania prawa do świadczeń pieniężnych z ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, zasady ustalania wysokości świadczeń, tryb ich przyznawania oraz wypłaty świadczeń reguluje ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.). Zgodnie z art. 3 tej ustawy świadczenia w niej określone obejmują:

* emeryturę,

* rentę z tytułu niezdolności do pracy, w tym rentę szkoleniową,

* rentę rodzinną,

* dodatek pielęgnacyjny,

* dodatek do renty rodzinnej dla sieroty zupełnej,

* zasiłek pogrzebowy.

(...) Z kolei w świetle art. 58 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. nr 99, poz. 1001 ze zm.), o przyznanie prawa do świadczenia przedemerytalnego mogą ubiegać się bezrobotni powyżej 50 roku życia, po upływie 6 miesięcy od dnia zarejestrowania w powiatowym urzędzie pracy, jeżeli spełniają warunki do nabycia tego świadczenia, określone w ustawie z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (Dz. U. nr 120, poz. 1252). (...)

Prawo do świadczenia przedemerytalnego ustaje między innymi w dniu poprzedzającym dzień nabycia prawa do emerytury, która jest ustalona decyzją terenowej jednostki organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub innego organu emerytalno-rentowego określonego w odrębnych przepisach (art. 4 ust. 1 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych).

Jak z powyższego wynika, zasiłek przedemerytalny nie jest świadczeniem emerytalnym ani rentowym, co więcej - uzyskanie prawa do emerytury lub renty powoduje utratę prawa do tego zasiłku. Dlatego przedmiotowe świadczenie przedemerytalne nie może być utożsamiane ze świadczeniem emerytalnym. Zasiłek ten jest innego rodzaju świadczeniem przysługującym osobie bezrobotnej między innymi do czasu nabycia przez nią prawa do emerytury lub renty. Tym samym bezzasadny jest zarzut podatnika zawarty w rozpatrywanym zażaleniu, iż świadczenie przedemerytalne jest uznane jako emerytura i od odsetek nie powinno się pobierać podatku, jak również wykazywać tych odsetek w zeznaniu podatkowym (art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

W myśl cytowanego wyżej art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od tego podatku są odsetki z tytułu nieterminowych wypłat między innymi świadczeń emerytalnych i rentowych. Skoro, jak wykazano wyżej, zasiłek przedemerytalny nie jest ani świadczeniem emerytalnym, ani rentowym, tym samym odsetki z tytułu nieterminowej jego wypłaty nie będą korzystały ze wskazanego powyżej zwolnienia.

(...) Reasumując stwierdzić należy, że odsetki, które otrzymał pan (...) z tytułu nieterminowej wypłaty zasiłku przedemerytalnego, stanowią, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 9 i art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychód z innych źródeł i podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych łącznie z innymi osiąganymi przez pana dochodami. Oznacza to, że podmiot dokonujący w 2006 r. wypłaty tych odsetek nie był obowiązany do pobrania od nich zaliczki na podatek, lecz ma obowiązek - na podstawie art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - w terminie do końca lutego 2007 r. sporządzić i przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika informację PIT-8C. W takim przypadku podatnik zobligowany jest do wykazania kwoty tych odsetek w zeznaniu podatkowym za 2006 r. (...)".

Opublikowano: S.Podat. 2007/1/27